Tradiční paella obsahovala krysu
Gastronomie

Tradiční paella obsahovala krysu

Věděli jste, že tradiční paella obsahovala krysu? Alespoň ve španělštině se onen hlodavec nazývá “rata de marjal”, což v doslovném překladu znamená “krysa z mokřin”. Český název tohoto hlodavce má více podob, kromě vodní krysy se také například setkáme s označením hraboš vodní nebo hryzec vodní. Dnes patří vodní krysa mezi chráněné druhy, a proto ji už v paelle nenajdete.

vodní krysa paella španělsko

Jestli nějaké téma ve Valencii vyvolává velké debaty, tak je to právě paella. Jakoby každý obyvatel této oblasti měl svůj vlastní názor na to, co do paelly patří a co naopak v žádném případě ne. A pokud se místní doslechnou, v jakých různých obměnách se paella připravuje v zahraničí, často jim vstávají vlasy hrůzou na hlavě. Přitom ne všichni vědí, že tradiční paella obsahovala krysu. 

O původu a různých variantách paelly jsme psali v tomto článku. Nezmínili jsme ale, že v oblasti Catarroja, Silla nebo Sueca mezi autentické přísady původně patřila ona zmiňovaná krysa vodní, kterou až později nahradilo například králičí či kuřecí maso.

Samozřejmě nemluvíme o klasických krysách, které žijí ve městech. I když určitá podoba tam je. Jde o typického hlodavce žijícího mimo jiné v bahnitých zónách v tradiční oblasti pěstitelů rýže Albufera na jih od Valencie, kde se jim také říká “ratas de la Albufera”. Živí se především rýží a dalšími rostlinami a mají velmi chutné maso podobné právě králičímu. Především proto patřila vodní krysa mezi oblíbenou součást jídelníčku místních až do doby, než byla zařazena mezi chráněné druhy. Na trzích ve městě Sueca byla vodní krysa často k vidění na pultech řezníků a kvůli vyšší ceně si ji mohly dovolit spíše bohatší vrstvy.

Tradiční paella obsahovala krysu, ale i další ingredience, které se postupem času přestaly k přípravě paelly používat. Patřily mezi ně třeba úhoř či kachna.

Pokud vás zajímá víc ohledně typických pochutin z oblasti Valencie, přečtěte si třeba tento článek o španělské fideuá, nebo třeba tento o tradiční horchatě. I svatojánský chléb patří mezi valencijské poklady (více zde).

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 1 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *