Zvláštnosti z historie Fallas ve Španělsku
O životě

Zvláštnosti z historie Fallas ve Španělsku – díl 2.

Fallas je tradice, která neodmyslitelně patří k Valencii. Více jsme o ní psali v tomto článku. Pojďme se ale podívat, ze kdy pocházejí první záznamy a dokumenty o Fallas.

Nejstarší tištěný dokument o Fallas pochází z roku 1784, kdy už byly tyto svátky poměrně ustálené. Píše se o nich ve starém dokumentu “Ocios entretenidos”, který objevil známý valencijský badatel Rafael Solaz. Jde o spis místní samosprávy, kterým bylo regulováno umístění jednotlivých monumentů Fallas, aby bylo možné předcházet požárům. Přesto se v něm ještě nepoužívá výraz “ninots”.

První obrazový dokument spojený s touto tradicí je grafika, která byla součástí astrologického a lunárního kalendáře valencijského království z roku 1860. Vyobrazený výjev měl zároveň kritizovat tehdejší módu krinolín (viz úvodní obrázek článku).

Nejstarší fotka monumentu Fallas je z roku 1889.

Zvláštnosti z historie Fallas ve Španělsku
Zdroj: Derrey

A už tenkrát byly letáčky. První na téma Fallas je z roku 1877 a zobrazuje monument z valencijského náměstí Plaza de Toros. Zajímavé je, že socha představuje jinou tradici, která zanikla a dnes už neexistuje.

Zdroj: dival.es

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 0 Průměr: 0]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *