fallera mayor
O životě

Zvláštnosti z historie Fallas ve Španělsku – díl 5.

Ke svátkům Fallas neodmyslitelně patří “fallera mayor”. Jde o osobu, která je zvolena všemi spolky, aby se stala ambasadorkou těchto svátků na příští rok. Jde o velice prestižní pozici a my se podíváme trochu do její historie.

I když neměla prvenství, mezi nejslavnější neoficiální falleras mayor patří Doña Pepita Samper Bono. Tato dáma původem z Valencie se stala v roce 1929 Miss España a byla jmenována královnou Valencie. 

Opravdu první fallerou mayor se stala v roce 1931 na základě vyhlášení v zahradách “Jardines del Real de Valencia” Ángeles Algarra. Tenkrát ještě ale její role nebyla  definovaná tak, jak ji známe dnes. 

Možná i proto je za tu opravdu první falleru mayor považovaná Doña Amparito Albors z roku 1934, které se dostalo všech patřičných poct.

I název této speciální pozice se v průběhu času měnil. Zpočátku šlo o “reina fallera”, tento název se pak v roce 1931 změnil na “belleza fallera” až konečně v roce 1934 dospěl k tomu současnému “fallera mayor”.

Zajímavé je také to, že až do roku 1979 byly fallery mayor jmenovány přímo bez volby. Až v roce 1980 byla poprvé fallera mayor zvolena na základě demokratických voleb. Byla jí Carmen Dolz Adell ze spolku Falla Ribera-Convento Santa Clara.

Tradice je samozřejmě vždy velmi zakořeněnou záležitostí. Ale i v rámci tradic může docházet k inovacím. Přečtěte si třeba, že už existuje první fallera mayor trans (více zde), nebo i to, že se v této pozici ocitl i muž (více tady).

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 1 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *