Patrně všichni známe lízátka Chupa Chups. Málokdo ale ví, že slavná značka je španělského původu a že logo navrhl jeden z nejslavnějších španělský malířů všech dob. Pojďme se na španělský vynález Chupa Chups podívat trochu blíž.
Psal se rok 1950, když se Enric Bernat rozhodl pokračovat v rodinné cukrářské tradici a už ve svých 26 letech založil společnost, která začala vyrábět mandle v cukru. Během několika let rozšířil svou činnost i o produkty z jablek.
V roce 1958 nechal jednu francouzskou poradenskou společnost vypracovat studii ohledně zvyků v konzumaci bonbónů. Podle studie 67% spotřebitelů bylo mladších 16 let a největším problémem konzumace bonbónů bylo, že si děti při manipulaci s nimi upatlaly ruce. Proto se inspiroval americkým vynálezem lízátka z roku 1924 a pro jistotu si v roce 1959 nechal lízátka ve Španělsku patentovat.
Původně se lízátka jmenovala jen Chups. Ovšem reklamní slogan “Es redondo y dura mucho, Chupa Chups” (“Je kulaté a vydrží dlouho, cucej Chups”) se mezi lidmi tak ujal, že dal finální název produktu.
Španělský vynález Chupa Chups se začal postupně vyrábět v továrnách na celém světě. Nyní se lízátka Chupa Chups prodávají ve 108 zemích. Překvapivě je jedním z hlavních trhů Rusko, kde místní továrnu v roce 1997 slavnostně otevíral tehdejší španělský král Juan Carlos I. a už tenkrát se slavila první miliarda prodaných lízátek na ruském trhu. Ruští kosmonauti dopravili Chupa Chups už v roce 1995 na vesmírnou stanici Mir a španělský vynález se tak zapsal do historie jako první bonbón zkonzumovaný ve vesmíru.
V reklamách na Chupa Chups se objevila řada slavných osobností včetně Mariah Carey, Spice Girls nebo Harrisona Forda.
A kdo stojí za logem Chupa Chups, které zná celý svět? Nikdo méně slavný než sám Salvador Dalí. Enric Bernat se v roce 1968 vypravil do španělského města Figueras, kde Dalího přesvědčil, aby logo pro slavná lízátka navrhl. Salvador Dalí prý nepotřeboval více než jednu hodinu a tvar žluté kopretiny byl na světě. Španělský vynález Chupa Chups se chlubí Dalího logem v zásadě dodnes, jen v 80. letech prošlo drobnou kosmetickou úpravou.
Pokud vás zajímají další španělské tradiční záležitosti, podívejte se do této rubriky.