Španělský vynález Chupa Chups
Gastronomie

Španělský vynález Chupa Chups

Patrně všichni známe lízátka Chupa Chups. Málokdo ale ví, že slavná značka je španělského původu a že logo navrhl jeden z nejslavnějších španělský malířů všech dob. Pojďme se na španělský vynález Chupa Chups podívat trochu blíž.

Psal se rok 1950, když se Enric Bernat rozhodl pokračovat v rodinné cukrářské tradici a už ve svých 26 letech založil společnost, která začala vyrábět mandle v cukru. Během několika let rozšířil svou činnost i o produkty z jablek.

V roce 1958 nechal jednu francouzskou poradenskou společnost vypracovat studii ohledně zvyků v konzumaci bonbónů. Podle studie 67% spotřebitelů bylo mladších 16 let a největším problémem konzumace bonbónů bylo, že si děti při manipulaci s nimi upatlaly ruce. Proto se inspiroval americkým vynálezem lízátka z roku 1924 a pro jistotu si v roce 1959 nechal lízátka ve Španělsku patentovat.

Původně se lízátka jmenovala jen Chups. Ovšem reklamní slogan “Es redondo y dura mucho, Chupa Chups” (“Je kulaté a vydrží dlouho, cucej Chups”) se mezi lidmi tak ujal, že dal finální název produktu. 

Španělský vynález Chupa Chups se začal postupně vyrábět v továrnách na celém světě. Nyní se lízátka Chupa Chups prodávají ve 108 zemích. Překvapivě je jedním z hlavních trhů Rusko, kde místní továrnu v roce 1997 slavnostně otevíral tehdejší španělský král Juan Carlos I. a už tenkrát se slavila první miliarda prodaných lízátek na ruském trhu. Ruští kosmonauti dopravili Chupa Chups už v roce 1995 na vesmírnou stanici Mir a španělský vynález se tak zapsal do historie jako první bonbón zkonzumovaný ve vesmíru.

V reklamách na Chupa Chups se objevila řada slavných osobností včetně Mariah Carey, Spice Girls nebo Harrisona Forda. Své největší slávy lízátka dosáhla díky seriálu Kojak, kde slavný detektiv konzumoval jedno Chupa Chups za druhým.

A kdo stojí za logem Chupa Chups, které zná celý svět? Nikdo méně slavný než sám Salvador Dalí. Enric Bernat se v roce 1968 vypravil do španělského města Figueras, kde Dalího přesvědčil, aby logo pro slavná lízátka navrhl. Salvador Dalí prý nepotřeboval více než jednu hodinu a tvar žluté kopretiny byl na světě. Dalí ho prý nakreslil na papírový ubrousek a obdržel milionový honorář. Španělský vynález Chupa Chups se chlubí Dalího logem v zásadě dodnes, jen v 80. letech prošlo drobnou kosmetickou úpravou. 

Pokud vás zajímají další španělské tradiční záležitosti, podívejte se do této rubriky.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 3 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *