První chlap jako fallero mayor ve Španělsku
O životě

První chlap jako fallero mayor ve Španělsku

Ve Valencii jako každý rok poslední únorovou neděli začínají slavné Fallas (o této španělské tradici jsme psali tady) a letos přišly s velkou novinkou. Je jí první fallero mayor ve Španělsku, tedy chlap v doposud výlučně ženské roli.

Všichni známe feministické hnutí, které bojuje za práva žen a má za cíl rovnost mezi pohlavími. Existují ale výjimečné situace, kdy některé role dodnes zastávají výhradně ženy a mužům je k nim přístup zcela odepřen. Jednou z nich ještě vloni byla role zvaná “fallera mayor”, která je nedílnou součástí španělské tradice Fallas.

Jednotlivé spolky v rámci valencijských Fallas si ze svých řad každoročně volí svou reprezentantku zvanou fallera mayor. Nejvyšší výbor Fallas pak ze všech kandidátek zvolí tu hlavní falleru mayor, která se pro celý nastávající rok stane ambasadorkou oslav a reprezentuje je v médiích a na všemožných společenských akcích po celé zemi. Ve Valencii jde o vysoce prestižní roli, která je spojená například i s tím, že po skončení její vlády je zvěčněná na portrétu, který je vystaven spolu s portréty všech jejích předchůdkyň v muzeu Fallas.

To ovšem není vše, existuje i tzv. “fallera mayor infantil”, což je stejná funkce v dětské kategorii.

V roce 2023 ale přišel zlom, kdy byl poprvé v historii této tradice zvolen první chlap jako fallero mayor ve Španělsku. Stal se jím Raúl Puerta a jeho průkopnická cesta nebyla jednoduchá. Aby vůbec mohl kandidovat, musely se změnit stanovy jeho domovského spolku Borrull-Socors, kde doposud byla role fallery mayor jednoznačně určená ženám. Šlo o poměrně odvážné rozhodnutí, protože Fallas jsou velmi konzervativním svátkem a nikdo netušil, jakou reakci to vyvolá. Nakonec byli i sami členové spolku překvapeni pozitivním přijetím od ostatních spolků i od široké veřejnosti. Stanovy spolku tak změnili i pro dětské reprezentanty, aby i děti měly svobodu v možnosti se přihlásit.

Krátkou reportáž o Raúlovi můžete zhlédnout ve videu. Zároveň si můžete poslechnout, jak zní pravá nefalšovaná valencijština (španělštináři určitě porozumí).

První chlap jako fallero mayor ve Španělsku je další ukázkou toho, jak se ve světě postupně boří zažité stereotypy. A o to větší váhu to má, pokud k tomu dojde u tak konzervativní tradice jako jsou Fallas.

O dalších španělských tradicích si můžete přečíst zde.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 0 Průměr: 0]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *