Fallas ve Španělsku
O životě

Zvláštnosti z historie Fallas ve Španělsku – díl 4.

Svátky Fallas zpočátku trvaly jen 2 dny. Valencijští si je ale zamilovali natolik, že začali přemýšlet, jak tyto svátky obohatit, rozšířit a dát jim větší důležitost. Proto v roce 1932 vyhlásili něco jako anketu a lidé mohli posílat návrhy a nápady, jak Fallas vylepšit. 

Město také chtělo využít potenciálu speciálního vlaku “tren fallero” (psali jsme tady), kterým na svátky jezdily zástupy návštěvníků převážně z Madridu. Nemohlo riskovat, že kvůli pouze dvoudenním oslavám Madriďany přejde chuť se sem trmácet.

Rok 1932 byl výjimečný také tím, že poprvé v historii byly zvoleny dvě “falleras mayor” (o funkci ambasadorek svátků jsme psali například zde). I když tenkrát se jim ještě tak neříkalo. Označení “fallera mayor” přišlo až v roce 1934. A jak to bylo možné? Zcela jednoduše, při volbě došlo k vyrovnanému počtu hlasů.

Tento rok tedy dal Fallas oficiální formu týdenního svátku “Semana Fallera” s rozšířeným programem, který zahrnoval dvě “cabalgatas” (slavnostní průvody), nechyběla “Crida” (slavnostní zahajovací akt) a poprvé byla zavedena “Cabalgata del Fuego” (ohňový průvod).

Pokud si chcete o Fallas přečíst základní informace včetně načasování jednotlivých částí tak, jak probíhají dnes, podívejte se sem.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 0 Průměr: 0]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *