Největší budova ve Španělsku se nachází na předměstí Gijónu v oblasti Asturias. Celý objekt se rozkládá na ploše 270.000 metrů čtverečních a je koncipovaný v podstatě jako malé město.
Dnes je největší budova ve Španělsku známá pod názvem “Ciudad de la Cultura”, přičemž původně se jednalo o univerzitní komplex “Universidad Laboral de Gijón”. Je na seznamu kulturního dědictví a většina prostor dodnes slouží k vzdělávacím a kulturním účelům.
Největší budova ve Španělsku byla postavena ve 40. a 50. letech 20. století, tedy za Frankova režimu. V té době bylo nejdůležitějším sektorem španělské ekonomiky hornictví a objekt měl sloužit jako sirotčinec pro děti horníků, které přišly o rodiče při důlních neštěstích. Mělo tak vzniknout místo pro tisíc studentů, které mělo disponovat vším potřebným pro jejich rozvoj, včetně ubytovacích kapacit, tříd, dílen, farem a sportovišť.
V průběhu stavby byl ale odvolán ze svého ministerského postu otec celé myšlenky José Antonio Girón a s ním odešla i idea sirotčince. Budově byla přiřčena nová funkce a stala se z ní gijonská univerzita, která měla v souladu s Frankovou propagandou vzdělávat děti pocházející z dělnické třídy.
Architektem této monumentální stavby byl Luis Moya Blanco a právě on jí vtiskl jednu zvláštnost. Budova nesměřuje k městu Gijón, čímž popírá klasickou logiku výstavby měst. Takže když k ní přijíždíte od města, musíte ji celou objet, abyste mohli obdivovat její průčelí. Stejnou ideou se řídili i stavitelé slavného Parthenónu v antických Athénách.
Hlavní dominantou objektu je 130 metrů vysoká věž, díky níž jde o nejvyšší budovu v celé oblasti Asturias. Architekt se nechal inspirovat Herkulovou věží, což je slavný maják z doby antického Říma, nacházející se ve městě A Coruña v Galícii. Výtahem se lze dostat do 17. patra, kde je krásná vyhlídka na celé okolí i na město Gijón.
Celému majestátnímu souboru budov vévodí chrám, který se nachází na nádvoří. Pyšní se elipsovitou lodí o rozloze 807 metrů čtverečních, čímž je dodnes největším svatostánkem tohoto typu na světě. Však také musel pojmout tisícovku studentů a profesorů.
Nádvoří má rozlohu stejnou jako náměstí Svatého Marka v Benátkách. Má 150 metrů na délku a 50 metrů na šířku. Důvodem bylo právě pojetí budovy jako malého města. Celý komplex tak obklopuje toto nádvoří, díky čemuž je ho možné považovat za srdce celé budovy. V rámci objektu jsou pak další menší patia uvnitř jednotlivých částí.
Divadlo v helénistickém stylu se 1.756 místy k sezení bylo prvním plně klimatizovaným divadlem v Evropě. Architekt navrhl v té době naprosto revoluční podzemní systém vzduchotechniky. Hlavní sál má díky použitým materiálům a vnitřnímu rozložení prostoru mimořádnou akustiku.
Po pádu Frankova režimu zanikla i univerzita a celý objekt byl postupně během 80. let 20. století opuštěn. Na počátku 21. století se asturská vláda rozhodla vrátit celému komplexu život a zahájila rozsáhlou rekonstrukci.
Přestože je dnes největší budova ve Španělsku známá pod názvem “město kultury”, nepřišla o své vzdělávací poslání. Dále v ní sídlí různé univerzitní fakulty, vzdělávací centrum, hudební a taneční konzervatoř a vysoká škola dramatických umění. Také se v ní nachází muzeum současného umění a velký divadelní sál hostí celoročně řadu rozmanitých představení.
Chcete-li vidět celý objekt z ptačí perspektivy, mrkněte na následující video.
Pokud si chcete přečíst o dalších zajímavých místech ve Španělsku, podívejte se do rubriky cestování.