Zvláštnosti z historie Fallas ve Španělsku
O životě

Zvláštnosti z historie Fallas ve Španělsku – díl 3.

O španělské tradici Fallas by se určitě dala napsat vědecká studie. My o nich psali mimo jiné v tomto článku a nyní bychom se chtěli zaměřit na zajímavosti s nimi spojené.

Ať už se to někomu líbí, nebo ne, Fallas jsou spojené se speciálními býčími zápasy. Ty první se konaly na svatého Josefa 19. září 1921 a šlo o tzv. “Festejo de toros de Fallas”. O všem samozřejmě psaly místní noviny “El Pueblo”. Mimochodem tento deník založil slavný valencijský rodák Vicente Blasco Ibáñez.

Zvláštnosti z historie Fallas ve Španělsku
Zdroj: prensahistorica.mcu.es

Nejstarší plakát týkající se Fallas je z roku 1929. Už rok na to radnice vyhlásila soutěž o nejlepší plakát, která se pořádá dodnes. Ty nejpovedenější plakáty jsou vystavené v muzeu Fallas ve Valencii.

Zvláštnosti z historie Fallas ve Španělsku
Zdroj: publicacionesbayarri.blogspot.com.es

Další velkou událostí spojenou s Fallas byl zvláštní vlak nazývaný “tren fallero”, kterým na valencijské nádraží Estación del Norte přijeli zvědaví Madriďané. První speciálně pro tuto příležitost vypravený vlak přijel do Valencie s velkou pompou 18. března 1927. Tenkrát totiž celé svátky trvaly pouze dva až tři dny. Na dobových fotkách je vidět, jaká to byla sláva. Novináři příjezdu fallerského vlaku věnovali takovou pozornost, že se to od té doby stalo neodmyslitelnou součástí celé tradice.

Zvláštnosti z historie Fallas ve Španělsku
Zdroj: juanansoler.blogspot.com.es

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 0 Průměr: 0]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *