Hodně nám čtenáři píšou dotazy ohledně koupě auta ve Španělsku, tak se v tomto článku pokusíme shrnout všechny důležité informace, které s tím souvisejí.
Ať už ve Španělsku trvale žijete, nebo třeba máte jen letní byt u moře a chcete si jako cizinec koupit auto ve Španělsku, budete muset myslet na celou řadu věcí. Především na to, že koupě auta je zároveň spojená s povinností mít uzavřené povinné ručení, a pojišťovna po vás bude chtít mnohem víc dokumentů než ten, kdo vám auto prodává.
Pro začátek budete potřebovat následující 3 dokumenty:
- NIE (identifikační číslo cizince “Número de Identidad de Extranjero”) – o něm jsme psali zde (upozorňujeme, že NIE neslouží k prokázání totožnosti a vždy musí být doprovázeno platným cestovním pasem nebo občanským průkazem)
- přihlášení k trvalému pobytu (“Empadronamiento”) – psali jsme zde
- mezinárodní řidičský průkaz (mohou ho vyžadovat některé pojišťovny, ale měl by stačit český řidičský průkaz)
Jakmile realizujete koupi auta, musíte okamžitě uzavřít povinné ručení (bez něho samozřejmě nemůžete s autem vyrazit do ulic). Předpokladem je, že má auto španělskou SPZku. Pojišťovna po vás pak bude chtít následující dokumenty:
- kopie NIE
- průkaz totožnosti (platný cestovní pas nebo občanský průkaz)
- informace a dokumentace ohledně auta (technický průkaz (“ficha técnica”), osvědčení o registraci (“permiso de circulación”), potvrzení o STK (“ITV”), doklad o koupi atd.)
- řidičský průkaz (někdy mezinárodní ŘP)
- adresa ve Španělsku doložená přihláškou k trvalému pobytu (“Empadronamiento”)
Povinné ručení ve Španělsku se uzavírá vždy na rok s automatickým obnovováním smlouvy. Pokud byste auto někdy v budoucnu prodávali, ve většině případů vám pojišťovna nevrátí “nevyčerpané pojistné”, takže je lepší prodávat auto před vypršením ročního cyklu povinného ručení.
Povinné ručení ve Španělsku je poměrně drahé, vyjde v průměru na 500 – 1.200 EUR ročně v závislosti na typu vozu a rozsahu pojištění. Pokud si pojistíte jen povinné minimum, u malého auta to může být kolem 350 EUR. Každopádně doporučujeme zahrnout do pojistky i havarijní pojištění (“todo riesgo”), protože Španělé si obecně aut moc neváží, takže zvlášť pokud s ním budete parkovat na ulici, připravte se, že ho budete mít velmi brzy otlučené a nebude výjimkou, že ho jednoho dne najdete nabourané, jako se to stalo nám.
Koupě auta ve Španělsku podléhá samozřejmě povinnosti ohlásit ji na dopravním inspektorátu – DGT (“Dirección General de Tráfico”). Lhůta je 30 dní od koupě vozu a je možné vše vyřídit buď osobně nebo online na španělském dopravním inspektorátu. Budou po vás chtít následující dokumenty:
- vyplněný formulář o změně vlastníka podepsaný prodávajícím i kupujícím (“solicitud de cambio de titularidad”)
- doklad o koupi (faktura nebo kupní smlouva podepsaná prodávajícím i kupujícím)
- prokázání totožnosti kupujícího (u cizinců NIE a platný cestovní pas nebo občanský průkaz země původu)
- doklad o zaplacení správního poplatku za převod auta
- identifikační doklad prodávajícího (stačí např. kopie jeho občanského průkazu)
- doklad o zaplacené silniční dani (“Impuesto de Circulación” nebo IVTM “Impuesto de Vehículos de Tracción Mecánica”) – platil prodávající v roce před prodejem
- doklad o dani z převodu majetku (“Impuesto de Transmisiones Patrimoniales”) a potvrzení o zaplacení nebo osvobození od této daně podle předpisů příslušné autonomní oblasti
Více informací najdete tady.
Samozřejmě nezapomeňte na STK. Ve Španělsku se jí říká ITV (“Inspección Técnica Vehicular”). Běžně se obnovuje každé 2 roky, u aut starších 10 let je interval 1 rok. Řada autoservisů nabízí službu, že vám auto na STK připraví a pak tím procesem i projdou za vás, což je pro cizince rozhodně příjemné řešení.
Taky budete muset každý rok platit silniční daň (“Impuesto de Circulación” nebo IVTM “Impuesto de Vehículos de Tracción Mecánica”). Silniční daň ve Španělsku platí i soukromé osoby (nepodnikatelé), platí se na roční bázi radnici, u které je vůz nahlášený, a vypočítává se na základě technických dat auta, především na základě výkonu motoru udávaném v koňských silách (“caballos fiscales”). Jen pro orientační informaci, za VW Passat CC jsme v Madridu platili silniční daň 140 EUR ročně, ve Valencii to vyšlo na 135 EUR. Pokud auto prodáte, nemáte nárok na vrácení poměrné části daně.
Koupě auta ve Španělsku je poměrně komplikovaná záležitost a náklady na jeho držbu jsou poměrně vysoké, takže dřív, než se ke koupi vozu rozhodnete, dobře si rozmyslete, jestli se vám to vyplatí. Zvlášť v případě, pokud máte ve Španělsku jen letní byt a třeba hrozí, že se sem nedostanete včas, abyste si obnovili STK.
Pokud jste se do Španělska přestěhovali s autem na českých SPZkách, možná vám přijde vhod náš článek o přihlášení auta ve Španělsku.
V tomto článku si můžete přečíst o tom, jaký je postup, když se rozhodnete auto koupené ve Španělsku (které má samozřejmě španělské SPZky) trvale přemístit do Čech.
11 komentářů
Zdeněk Zvěřina
Dobrý den chci se zeptat chci si koupit autocaravan obytný vůz ve Španělsku jak to mám udělat abych neměl problémy přes všechny hranice nemám v tomto zkušenosti děkuji Zdeněk.
modrasek
Dobrý den, pokud budete karavan převážet do ČR a budete ho tam chtít přihlásit na české SPZtky, podívejte se na tento článek.
Lana
Dobrý den,
Článek je skvělý, ale mohla bych se zeptat na pár drobností?
Mám auto napsané na jméno přítele (protože má NIE, já ho bohužel nemám). Již jsme auto odhlásili a mám ted zelenou dočasnou SPZtku. Převážet toto autu budu já, nikoliv můj přítel. Víte jestli potřebuji plnou moc na převoz auta? A jak je to s pojištěním, předpokládám, že v pojišťovací smlouvě musím být napsaná i já pokud budu řídit to auto?
Dekuji
modrasek
Dobrý den, zkoušeli jsme tuto informaci dohledat, ale nemůžeme ji nikde najít. Zkuste s dotazem kontaktovat dopravní inspektorát (viz tyto stránky), případně se informujte u své pojišťovny, tam by měli vědět víc. Za normálních okolností nemusí auto řídit majitel, ani na řidiče nemusí být napsané pojištění (stačí, že je v pojistce nahlášen další řidič), ale u převozních SPZ to může být jinak.
Jakub Brož
Dobrý den,
mohl bych Vás požádat o informace k převozu auta na SPZ prodávajícího? Majitel vozu ve Španělsku by mi umožnil jet do Čech na jeho SPZ s jeho pojištěním. Následně po příjezdu do Čech by auto odhlásil a zaslal mi originály dokumentů, které potřebuji k přepisu vozidla apod.. Je při převozu zapotřebí u sebe mít k dispozici krom KUPNÍ SMLOUVY, ZÁPŮJČNÍ SMLOUVY, ZELENÉ KARTY a MALÉHO TECHNIČÁKU ještě něco ( + kopie velkého techničáku) ? Následně po příjezdu do Čech by auto odhlásil a zaslal mi originály dokumentů – Velký techničák, potvrzení o odhlášení, plnou moc na přepis vozidla. Je to takto správně ? Děkuji Jakub
modrasek
Dobrý den, samozřejmě čím víc dokukmentů budete mít, tím lépe, hlavně kupní smlouvu a kopii velkého techničáku. Podle toho, jak tu transakci popisujete, by to mělo být v zásadě pořádku.
Jakub Brož
Děkuji za odpověď. Majitel bude potřebovat oba technické průkazy k odhlášení vozidla, poté mi je zašle. Je tedy možné přepravovat vozidlo pouze s obyčejnými kopiemi, nebo jsou zapotřebí nějaké ” speciální” ? Díky
modrasek
Podle nás byste měl mít u sebe alespoň originál malého techničáku pro případ kontroly policií, zvlášť když pojedete přes několik zemí. Také si možná dopředu zjistěte, jak to bude s SPZkami, jestli je nebudou španělské úřady požadovat po původním majiteli auta při odhlášení. My bohužel takové věci do detailu neznáme.
Jakub Brož
Moc díky za info.
Michal
Dobrý deň.
Máte perfektnú stránku,hodne to človeku objasní realitu, ale ešte aj tak vela veciam nechápem.Preto mám otázku,píšete že na kúpu auta je potrebný trvalý pobyt v Španielsku?
Nestačí len prechodný pobyt?
Ja som myslel,že stačí len NIE,a nahlásiť pobyt a poistenie.
A mal by som otázku chcel by som sa tam presťahovať,otvoriť živnosť a robiť kuriera.Neviete čo všetko je treba na otvorenie živnosti?Ďakujem.
modrasek
Dobrý den, podle našich informací se bez přihlášení k trvalému pobytu (“empadronamiento”) ve Španělsku při koupi auta neobejdete, protože ho vyžadují pojišťovny k uzavření povinného ručení. Auto se španělskými SPZkami podle našich informací musíte pojistit u španělské pojišťovny.
Ohledně živnosti ve Španělsku bohužel nevíme nic, protože jsme tuhle zkušenost neměli. Ale zkuste napsat dotaz do facebookové skupiny “Češi a Slováci ve Španělsku”, třeba vám tam někdo poradí. Hodně štěstí!