Proč jsou bary v Madridu červené?
Cestování

Proč jsou bary v Madridu červené?

Pokud jste navštívili Madrid, možná jste si všimli, že mají místní bary často červenou fasádu nebo červeně natřené venkovní dřevěné obložení. Platí to hlavně pro staré bary s dlouhou tradicí. Nedalo nám to a pátrali jsme, čím to je. A zjistili jsme, že se nejedná o náhodu.

Abychom byli úplně přesní, ta správná tradiční barva barů v Madridu není vysloveně červená, ale s nádechem do granátově červené. A nejvyhlášenější bary a taverny v Madridu si tuto barvu dodnes z úcty k tradici zachovaly. To, co je dnes spíš estetickou a nostalgickou záležitostí, bylo v dřívějších dobách v podstatě povinností.

I když nikdy neexistoval dekret, který by něco takového ukládal, stalo se to nepsaným pravidlem a vlastně ekonomickou nutností. Pokud totiž tehdejší majitelé barů a taveren v Madridu chtěli, aby si lidé do jejich podniku našli cestu, prostě museli fasádu natřít na červeno.

Nesmíme zapomenout, že až do počátku 20. století byla většina španělské populace negramotná. Odhaduje se, že na přelomu 19. a 20. století až 90% Španělů neumělo číst ani psát. Lidé tak rozpoznávali obchodní provozovny podle barev.

A proč granátově červená? Tento odstín připomíná barvu červeného vína. Lidé si tak snadno mohli spojit barvu provozovny s tím, že se tam pravděpodobně bude servírovat víno.

A když už jsme u Madridu, podívejte se do našeho průvodce.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 1 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *