Tato část španělské zkušenosti byla asi nejtvrdší. Zároveň zpochybnila řadu mých obecnějších představ a iluzí o fungování Evropské unie.
Jakmile jste cizinec zdržující se ve Španělsku déle než 3 měsíce, máte povinnost registrovat se u speciálního úřadu pro cizince. Výsledkem procesu je dokument, kterému jsme začali říkat španělská zelená karta (certificado de registro de ciudadano de la Unión). Bez ní je váš pobyt ve Španělsku nelegální a můžete být vyhoštěn.
Jako občané členského státu Evropské unie a navíc Schengenského prostoru jsme vše považovali za pouhou formalitu. Požádali jsme si přes internet o schůzku tzv. “cita previa” (čekací doba přes 2 měsíce je trochu šílená s ohledem na to, že limitem je délka pobytu 3 měsíce), připravili si potřebné dokumenty, vyplnili formulář, zaplatili poplatek a vydali se na úřad. Dáma za přepážkou byla velice komisní a sdělila mi, že pokud nemám ve Španělsku práci ani nejsem studentem na některé oficiální univerzitě, musím doložit, že mám dostatek finančních prostředků, abych zde mohl žít, aniž bych zatěžoval místní sociální systém. Vytáhl jsem tedy z rukávu výpis z účtu ve španělské bance, kde jsem měl asi 16.000 EUR. Paní ani nemrkla a sdělila mi, že mi nevěří, že ty peníze jsou moje. Že mi je tam mohl poslat kamarád, abych dostal zelenou kartu, a že mu je za pár týdnů vrátím. Vůbec ji nerozladil argument, že z výpisu je zřejmé, že protistrana, od které prostředky přišly, jsem já a můj český účet. Uložila mi opatřit si dokumenty prokazující původ peněz a stanovila lhůtu 10 dnů, aniž by mi byla ochotna specifikovat, jaké důkazy jsou pro ni postačující. Zároveň mi řekla, ze musím mít španělské privátní zdravotní pojištění, že nějaká evropská kartička zdravotního pojištění z Čech ji absolutně nezajímá.
Cestou z úřadu se mi hlavou začaly honit myšlenky, že jestli tu kartu nedostanu, asi budeme zase muset sbalit všechny naše krámy a kočky a s nepořízenou se vrátit do Čech. Byl to zatím jediný moment španělského dobrodružství, kdy mě přepadla nefalšovaná deprese. Přemýšlel jsem o Evropské unii a jejím smyslu. Předpokládal jsem, že jako občan EU si můžu svobodně zvolit, ve které zemi budu žít. Bez jakýchkoliv překážek. A najednou mi tady nějaká bába z pozice byrokratické moci bude hrozit prstem, že mě možná pošle zpátky, odkud jsem přišel.
Mou depresi ještě prohloubila skupinka bezzubých Rumunů v čekárně úřadu, kteří si radostně ukazovali právě získané zelené karty. Následně nám kamarád říkal, že rumunská mafie je tu pověstná a že dokáže pro své krajany zajistit vše potřebné včetně fiktivních pracovních smluv. Výsledný pocit: s poctivým Čechem, který chce mít vše v pořádku, úřednice vyběhne a jedná s ním jako s nějakým přistěhovalcem z rozvojových zemí. A pro prohnaného Rumuna je to skutečně pouhá formalita.
Nakonec vše dopadlo dobře, vyzbrojen hromadou výpisů z českých bank a kartičkou soukromého zdravotního pojištění jsem paní nakonec zdolal. Španělská zelená karta byla doma a kočky si oddychly, ze se nemusejí zase stěhovat přes půl Evropy.
Více informací o “zelené kartě” a trvalém pobytu i můžete přečíst zde.
O NIE a tzv. “empadronamientu” si můžete přečíst tady.
20 komentářů
MaruskaS
Dobry den,
chtela bych se zeptat, jsem ve Spanelsku jiz 4.rokem a az tedka jsem narazila na vas blog, kde jsem se docetla o “spanelske zelene karte”. Numero NIE samozrejme mam, ale diky Vasemu bloku jsem se dozvedela, ze uz asi “propadle”.
Urcite chci vyserit tuto situaci a pro kartu si zajit, akorat se bojim, ze na sebe upozornim, ze jsem ji 4 roky nemela… nevite zda jsou za to nejake pokuty?
Jinak normalne pracuji, jak jsem jiz rekla par let na smlouvu a nerozumim tomu, ze to po me muj zamestnavatel sam nevyzadal.
Dekuji M
modrasek
Dobrý den, určitě děláte dobře, že chcete tuto situaci vyřešit. Pokuty pravděpodobně existují, ale bude záležet na úředníkovi, na kterého narazíte. Je poměrně pravděpodobné, že Vám pokutu nedá. Mnohem horší by bylo, pokud by po Vás policie při nějaké příležitosti požadovala dokumentaci a Vy jste ji neměla v pořádku. Zaměstnavateli často stačí NIE, doklad totožnosti a číslo sociálního pojištění, není to jeho zodpovědnost, zda máte vyřízenou “zelenou kartu”. Ať Vám vše dobře dopadne.
Kateřina
Dobrý den, při přečtení Vašeho článku jsem si vzpomněla na svoje trable z roku 2019. Tehdy jsem uspěla u pracovního pohovoru ve společnosti, kde jsem si moc přála pracovat. Nicméně neměla jsem hned pracovní smlouvu, musela jsem podstoupit prvně trénink. Abych mohla začít trénink, chtěli po mě “zelenou kartu”, šla jsem na 3 různé “extranjerie”, kde po mě evidentně vždy chtěli pracovní smlouvu, byl to blázinec, jak tady říkají “pescadilla que se muerde la cola”, začarovaný kruh, jak chcete. Řvala jsem, brečela, ale k ničemu mi to nebylo. Cítila jsem hroznou bezmoc. Dříve jsem totiž už ve Španělsku studovala, uměla jsem jazyk a k tomu abych začala pracovat mi chyběl jen tento blbý kousek zeleného papíru. V mém případě jsem se nesetkala s Rumuny, ale s přistěhovalci z Afriky, početné rodiny, které byly také s úsměvem vítány… Nakonec jsem musela najít jinou práci, a se zpožděním jsem se vrátila ke své vysněné práci. Byla to pro mě noční můra.
modrasek
Dobrý den, naprosto chápeme Vaše zoufalství. Prožívali jsme stejně beznadějný boj se španělskou byrokracií.
Veronika
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat, zda se k zelené kartě váze i daňová povinnost. Je možné, ze po získání zelené karty budou po nás ve španělsku danove přiznání? My chceme danit v ČR, myslím, ze bychom to obhájili v pohodě, jelikož tam máme práci, lékaře atd. předem díky za odpověď!
modrasek
Dobrý den, myslíme si, že daňová povinnost nemá přímou vazbu na “zelenou kartu”. Daňové přiznání ve Španělsku podáváte, pokud jste španělským daňovým rezidentem, nebo pokud máte příjmy, které má Španělsko právo zdanit. Vše je upraveno ve smlouvě o zamezení dvojímu zdanění a v příslušných lokálních předpisech obou zemí. Obecně platí, že pokud pobýváte v ČR více jak 183 dní v kalendářním roce, podáváte přiznání k dani z příjmů za daný rok tam. Pokud ale máte pochyby, zvlášť v případě různých příjmů z obou zemí, doporučujeme poradit se s odborníkem. Častou komplikací z daňového pohledu bývá např. vlastnictví nemovitosti ve Španělsku.
Katerina
Dobrý den. Můžete poradit. Když už mám tu zelenou kartu ve Španělsku která mi prokazuje legální pobyt, mužů si i najít práci? To je jedna otázka…
Za kolik let si mám požádat o vyssi stupeň zelené kartičky, tzv. trvaly pobyt…ve které bude napsané slovíčko permanent? A jak o ni mám požádat? Dekuji moc!
modrasek
Dobrý den, v hledání práce by Vám nemělo nic bránit. Ohledně vyššího stupně “zelené karty” si můžete přečíst v tomto článku. Je tam i odkaz na stránky příslušné instituce s detailním popisem, jak a kde žádat.
vladimir
dobry den,
mam dotaz,chci koupit dum ve spanelsku a na to abych dostal NIE musim do formulare uvest adresu meho bydliste,ale jakou kdyz zadnou nemam?
modrasek
Dobrý den, my si o NIE žádali z Čech přes španělskou ambasádu (v roce 2012 to bylo možné bez problémů). Ani my neměli adresu ve Španělsku, do žádosti jsme uvedli adresu ubytování přes AirBnB, které jsme měli rezervované na naši příští návštěvu Španělska. Nakonec ta adresa nikde nefigurovala a žádost nám vyřídili bez problémů. Nevíme ale, jestli se za těch 10 let podmínky nezměnily.
Petr Stern
Prosim jak to presne funguje ohledne registraci schuzek na uradech? To nestaci proste dojit s formulari na Extranjerii? Muzete sem pls hodit odkaz na ten registracni portal? Diky moc
modrasek
Musíte si požádat o termín (cita previa), jinak se s vámi nikdo nebude bavit. Budete si to muset vyhledat podle autonomní oblasti, ve které žijete. Tady je odkaz na “extranjerías”. Odkaz na detailní informace o zelené kartě je přímo v článku ve 2. odstavci.
Petr Stern
Diky, uz jsem se nejak proklikal k elektronickemu formulari Cita Previa.
Jaky je, prosim, spravny postup, kdyz se teprve chystam do Spanelska vyrazit? Mam nasledujici plan
1) pronajmout nejaky airbnb byt na 3 mesice
2) zaridit si expirujici NIE formularem EX-15
3) s timto NIE najit dlouhodoby pronajem bytu
4) vyrazit s EX-18 formularem pro zelenou kartu (pro ni je uz vyzadovano existujici NIE, jestli to dobre chapu)
Je tento postup spravny? Lze jej nejak optimalizovat a zkratit? Dekuju 🙂
modrasek
Podle nás je postup správný, optimalizovat ho nelze. Spíš naopak, po bodu 3 si budete muset ještě zařídit přihlášení k pobytu (“empadronamiento”), viz náš článek zde. Bohužel, nutnost mít “empadronamiento” většinou úřady na webu neuvádějí, ale úředníci ho pak po vás vyžadují a bez něj vám tzv. “zelenou kartu” nevyřídí. A ten dokument nesmí být moc starý (podle našich osobních zkušeností by neměl být starší než 3 měsíce).
Martin
Pozdravujem, ak mam biele N.I.E ake doklady a potvrdenia potrebujem k vydaniu zeleneho NIE. keď som dóchodca? Dakujem
modrasek
Dobrý den, podle oficiálních stránek (odkaz zde) případ důchodců najdete v části “SUPUESTO 2”. Píšou tam, ze máte předložit dokumentaci, která osvědčuje, že jste se stal důchodcem. Nepíšou ale, jaká dokumentace to je (zřejmě nějaké potvrzení od sociálky). Zároveň uvádějí, že je nutné splnit věk pro odchod do důchodu stanovený španělskými předpisy. Možná si raději na úřad zavolejte a zeptejte se. A myslete na to, že pokud máte dokumentaci např. ve slovenštině, budete si ji muset nechat přeložit překladatelem. Navíc veřejné dokumenty mají být legalizovány apostylou (s tím vám pomůže ambasáda).
Jan Mařík
Dobrý den,
nezlobte se, ale bez práce budete mít problém kdekoliv na světě, když chcete žádat o trvalý pobyt… To mi přijde trochu spíš jako střet reality s naivitou pisatele. Znám několik lidí, kteří pracují ve Španělsku původem z jiných zemí a neměli nejmenší problém.
modrasek
Dobrý den, souhlasím s vámi, je to moje velká naivita, protože jsem věřil v základní pilíř Evropské unie o volném pohybu osob a že můžu žít bez jakýchkoliv překážek v jakémkoliv členském státě.
Andrea
Dobrý den,
měla bych dotaz k tomuto článku. Přestěhovala jsem se do Barcelony a mám NIE na bílé A4. Jak tady píšete, pokud chci zůstat ve Španělsku delší dobu než 3 měsíce, musím si požádat o tu zelenou kartu. O tu si teda mám zažádat na cizinecké policii v Barceloně? Nebo je to někde jinde?
A co se týče výpisů z bankovních účtů, může to být i český účet? Protože zatím, co jsem tu zkoušela, mi ve španělských bankách nechtějí otevřít účet bez té zelené karty, kterou ale paradoxně dostanu, jen když dokážu dostatečné finanční prostředky, které mi ale nyní lží v českých bankách?
A to soukromé zdravotní pojištění? Které jste zvolili? Je nějaké výhodnější?
Děkuji za odpovědi.
modrasek
Dobrý den, přesně tak. Pokud se podíváte na to NIE na bílé A4, tak úplně dole vpravo by měl být nápis “caduca a los 3 meses” (pokud něco nezměnili). Pro cizince, kteří se vracejí pravidelně do Španělska, ale nežijí tady dlouhodobě, je možné toto NIE pravidelně obnovovat (tzv. “renovación”). Pro dlouhodobý pobyt si budete muset na cizinecké policii v místě Vašeho pobytu (tedy v Barceloně) požádat o tu “zelenou kartu” (tak jí říkáme my, není to oficiální název, správně je to “certificado de registro de ciudadano de la unión”). Budete si muset vyžádat pres internet termín (“cita previa”), protože zatím to nebylo možné vyřídit jinak, než osobně (ani v době nejtvrdšího covidového lockdownu).
U nás nakonec na předložení výpisů z českých účtů nedošlo, protože jsme už měli účet u španělské banky, ale měli jsme je vytištěné v češtině a doufali, že to tak bude stačit. Ale samozřejmě bude záviset na konkrétním úředníkovi, na kterého narazíte.
Pokud si chcete otevřít účet u španělské banky, tenkrát to jako jediná banka umožňovala jenom na základě předložení cestovního pasu Barclays, která teď ale už ve Španělsku funguje jen omezeně a pro korporátní klienty. Přesto se můžete zkusit informovat u ostatních bank na trhu, zda přeci jen některá nenabízí tuto možnost.
Ohledně soukromého zdravotního pojištění jsme si udělali průzkum na internetu a nejlevnější vycházela pojišťovna Sanitas. Uzavřeli jsme jen základní pojištění, které krylo opravdu jen základní péči. Myslím, že stálo 10 EUR měsíčně a úřednice na cizinecké policii se s tím spokojila a zelenou kartu nám dala.