španělské NIE
Praktické rady

Španělské NIE a empadronamiento

Chcete-li se usadit ve Španělsku, neobejdete se bez NIE (número de identidad de extranjero). Španělské NIE je unikátní identifikační číslo pro cizince (obdoba našeho rodného čísla), které se skládá z počátečního písmene, 7 číslic a ověřovacího písmene na konci: 

  • počáteční “X” pro NIE udělená do 15.7.2008
  • počáteční “Y” pro NIE udělená od 16.7.2008

Příkladem tedy může být: Y1234567-W

Bez NIE jako byste ve Španělsku neexistovali. Neotevřete si účet u banky, nepořídíte si mobilní číslo, prostě nikdo se s vámi nebude bavit.

Dobrá zpráva je, že si ho můžete vyřídit předem z České republiky, jak jsme to udělali my u španělského zastupitelského úřadu v Praze. Vyřízení ale trvá mnohem déle než ve Španělsku, tak je potřeba počítat s dostatečným předstihem. Podle stránek španělského velvyslanectví od srpna 2016 není možné vyřídit si NIE za účelem práce ve Španělsku.

Je potřeba vyplnit formulář EX-15, zaplatit příslušný poplatek, přiložit cestovní pas a jeho kopii, uvést adresu ve Španělsku (uvedli jsme adresu bytu, který jsme měli pronajatý přes AirBnB) a důvod žádosti.

Počítejte s tím, že se základní znalostí španělštiny nebude snadné zorientovat se v této úředničině. Samozřejmě existují firmy, které vám vše na základě plné moci vyřídí, ale připravte si 300-450 EUR. Neúčtují si to pro nic za nic, kromě veškerého papírování musí někdo osobně zajít do banky zaplatit poplatek a je nutné celkem dvakrát osobně navštívit příslušnou policejní úřadovnu (poprvé pro podání žádosti a podruhé pro vyzvednutí přiděleného NIE).

Je důležité vědět, že NIE je platné jen 3 měsíce. Po uplynutí této doby ho sice neztratíte (je unikátní a spojené s vaší osobou nadosmrti), ale automaticky se v systému státní správy “deaktivuje”. Proto je nutné NIE vždy včas obnovit. 

Pokud se na území Španělska budete zdržovat déle než 3 měsíce, tak jako tak jste povinni si požádat o něco jako zelenou kartu (certificado de registro de ciudadano de la Unión). O španělské zelené kartě napíšeme v jiném článku, protože je to kapitola sama pro sebe. Španělsko ji zavedlo v dobách ekonomické krize ve formě výjimky, kterou umožňují v takovém případě evropské normy jako určité protekcionistické opatření proti volnému pohybu osob.

Mít NIE je nutným předpokladem pro tzv. “empadronamiento”. Pokud se začínáte učit španělsky, pravděpodobně si na tomto slovu vylámete jazyk. Jedná se ale o klasické přihlášení k trvalému pobytu, které probíhá za podobných podmínek jako v ČR. Registr se oficiálně nazývá “padrón municipal de habitantes” a spravují ho místní obecní úřady – radnice (ayuntamientos). Přihlášení se k trvalému pobytu je také povinné ze zákona a nesplnění podléhá sankcím. 

Pod tímto odkazem se můžete podívat na PDFko, které jsme objevili v našich počátcích na oficiálních stránkách španělských úřadů, kde najdete přehledně uspořádané kroky, které by měl cizinec usazující se ve Španělsku vzít v úvahu, tedy nejen španělské NIE a empadronamiento. V jiném mnohem podrobnějším dokumentu najdete tipy, kde hledat práci ve Španělsku, a další užitečné informace (stáhnout si ho můžete zde).

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 3 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *