španělské NIE
Praktické rady

Španělské NIE a empadronamiento

Chcete-li se usadit ve Španělsku, neobejdete se bez NIE (número de identidad de extranjero). Španělské NIE je unikátní identifikační číslo pro cizince (obdoba našeho rodného čísla), které se skládá z počátečního písmene, 7 číslic a ověřovacího písmene na konci: 

 • počáteční “X” pro NIE udělená do 15.7.2008
 • počáteční “Y” pro NIE udělená od 16.7.2008

Příkladem tedy může být: Y1234567-W

Bez NIE jako byste ve Španělsku neexistovali. Neotevřete si účet u banky, nepořídíte si mobilní číslo (snad jen s výjimkou předplacených karet), nekoupíte si nemovitost, v podstatě nikdo se s vámi nebude bavit.

Dobrá zpráva je, že si ho můžete vyřídit předem z České republiky, jak jsme to udělali my u španělského zastupitelského úřadu v Praze. Vyřízení ale trvá mnohem déle než ve Španělsku, tak je potřeba počítat s dostatečným předstihem. Podle stránek španělského velvyslanectví od srpna 2016 není možné vyřídit si NIE za účelem práce ve Španělsku.

Je potřeba vyplnit formulář EX-15, zaplatit příslušný poplatek, přiložit cestovní pas a jeho kopii, uvést adresu ve Španělsku (uvedli jsme adresu bytu, který jsme měli pronajatý přes AirBnB) a důvod žádosti.

Počítejte s tím, že se základní znalostí španělštiny nebude snadné zorientovat se v této úředničině. Samozřejmě existují firmy, které vám vše na základě plné moci vyřídí, ale připravte si minimálně 60 EUR (v Madridu za to zaplatíte 300-450 EUR). Neúčtují si to pro nic za nic, kromě veškerého papírování musí někdo osobně zajít do banky zaplatit poplatek a je nutné celkem dvakrát osobně navštívit příslušnou policejní úřadovnu (poprvé pro podání žádosti a podruhé pro vyzvednutí přiděleného NIE).

Je důležité vědět, že NIE je platné jen 3 měsíce. Po uplynutí této doby ho sice neztratíte (je unikátní a spojené s vaší osobou nadosmrti), ale automaticky se v systému státní správy “deaktivuje”. Proto je nutné NIE vždy včas obnovit (více zde).

Pokud se na území Španělska budete zdržovat déle než 3 měsíce, tak jako tak jste povinni si požádat o něco jako zelenou kartu (certificado de registro de ciudadano de la Unión). O španělské zelené kartě napíšeme v jiném článku, protože je to kapitola sama pro sebe. Španělsko ji zavedlo v dobách ekonomické krize ve formě výjimky, kterou umožňují v takovém případě evropské normy jako určité protekcionistické opatření proti volnému pohybu osob.

Mít NIE je nutným předpokladem pro tzv. “empadronamiento”. Pokud se začínáte učit španělsky, pravděpodobně si na tomto slovu vylámete jazyk. Jedná se ale o klasické přihlášení k trvalému pobytu, které probíhá za podobných podmínek jako v ČR. Registr se oficiálně nazývá “padrón municipal de habitantes” a spravují ho místní obecní úřady – radnice (ayuntamientos). Přihlášení se k trvalému pobytu je také povinné ze zákona a nesplnění podléhá sankcím. Více se dozvíte zde.

Pod tímto odkazem se můžete podívat na PDFko, které jsme objevili v našich počátcích na oficiálních stránkách španělských úřadů, kde najdete přehledně uspořádané kroky, které by měl cizinec usazující se ve Španělsku vzít v úvahu, tedy nejen španělské NIE a empadronamiento. V jiném mnohem podrobnějším dokumentu najdete tipy, kde hledat práci ve Španělsku, a další užitečné informace (stáhnout si ho můžete zde).

Ještě pro doplnění pro rodiny s dětmi, čtenáři našeho blogu nám napsali, že u žádosti o dětské NIE je potřeba úředně přeložený a ověřený rodný list dítěte. O dětské NIE žádali kvůli přihlášení do španělské školy.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 11 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

17 komentářů

 • Eliška

  Dobrý den, mohla bych se zeptat zda je opravu nutné vyřizovat NIE pro děti, pokud je chci zapsat do státní školy(Tenerife)? Dnes jsme vyřídili empadronamiento a s tím nás z městského úřadu poslali do školy, s tím, že jim to bude stačit…
  děkuju

 • Ali

  Dobrý den,
  v první řadě bych vám chtěla moc poděkovat za váš blog a podcast! Nabízí mnoho užitečných tipů a postřehů. Je škoda, že v podcastu už nepokračujete – máte to v plánu? 🙂
  Měla bych jednu otázku ohledně NIE, uměli byste mi prosím poradit? S přítelem se chystáme přestěhovat do Španělska – pracuji v IT u mezinárodní firmy, kterou mohu požádat o změnu české pracovní smlouvy na španělskou.
  Myslela jsem si však, že si před odjezdem vyřídíme NIE v ČR, ale psala jsem na španělské velvyslanectví a dostalo se mi odpovědi, že pro NIE si mohu požádat pouze u místní cizinecké policie. Nevíte, zda je tato informace pravdivá a zda-li teda aktuálně nelze vyřídit NIE z ČR?
  Děkuji moc! 🙂

  • modrasek

   Dobrý den, moc děkujeme!
   Podcast jsme zatím pozastavili, protože měl velmi malou poslechovost. Naopak články jsou výrazně úspěšnější.
   Ohledně vyřizování NIE španělskou ambasádou dostáváme už delší dobu podobné zprávy. Bohužel, pokud Váš požadavek velvyslanectví odmítne, nemůžete dělat nic. Před 10 lety NIE vyřizovali běžně, před několika lety vydávání NIE poměrně omezili a zřejmě v této tendenci pokračují. Nezbyde Vám nic jiného, než si NIE obstarat až ve Španělsku.

 • Jiří

  Vyřídím si NIE pro nákup nemovitosti ve Španělsku. Hodlám tam vždy pobývat tak měsíc – 3x ročně. Musím v tom případě vždy NIE obnovovat? Nehodlám po provedeném nákupu provádět žádné další právní úkony.
  Nemovitost budeme nakupovat jako manželský pár, je nutno pro oba partnery zřídit NIE?
  Děkuji za odpověď. .

  • modrasek

   Dobrý den, v tomto případě není potřeba NIE obnovovat. Až pokud byste znovu potřeboval učinit nějaký administrativní krok, NIE si obnovíte. Pokud pořizujete nemovitost jako manželé, NIE budete potřebovat oba.

    • modrasek

     Dobrý den, zadejte do vyhledávače “cita previa solicitud NIE”, dostanete se na stránky “Administraciones públicas – cita previa de extranjería”. Tam už vás to nasměruje, vyberete svůj region, vyberete typ žádosti a najde vám to volné termíny.

     • Peter VLCKO

      Ahoj mam otazku. Ako to funguje s obnovenim si NIE. Bolo by mozne vycestovat von so Spanielska po troch mesiacoch ak sa mi nepodari vybavit zelena karta a o den ci dva sa vratit naspat? Rozmyslam nad touto alternativou ako najposlednejsiou ale chcem by pripraveny aj na najhorsie. Stahovanie do novej krajiny stoji vela penazi a ked uz sa tam raz dostanem tak sa budem drzat zubami nechtami. Chcem ist do Barcelony a ak by som mal problem si kartu zadovazit tak by som po troch mesiacoch odisiel zo spanieslka a vratil sa na otocku a poziadal o obnovenie. Je to hlupy trik ale vydel som podobnu vec urobit jedneho znameho youtubera ked bol v thaisku odisiel do laosu a vratil sa. Toto je ina cast sveta a veci mozu fungovat inak ale predsa. Dalo by sa to takto?

     • modrasek

      Dobrý den, asi by to mohlo fungovat, jak píšete. Ale pokud se ve Španělsku přihlásíte k pobytu (tzv. “empadronamiento”), bude pro vás těžší prokázat, že tu trvale nežijete a že váš odjezd na otočku nebyl jen jako když si odskočíte na dovolenou z místa svého obvyklého pobytu.

   • Magdaléna Poláčková

    Zdravím,
    děkuji za článek. Přidávám vlastní zkušenost – mám 4 dny NIE – hurá. Není to vůbec složité a ani nijak neprudí a nezdržují, protože jsme v EU.
    Právní kancelář mi pomohla vyplnit papíry za 20 €, domluvili mi schůzku v Granadě.
    Mě stačilo tam přijet na čas, cena za NIE je cca 10€ – zaplatíte předem u caja Rural, dostanete potvrzení a to predlozite při té schůzce na cizineckem úřadě. Pak jen klasická spolupráce s úředníkem – do 10 minut hotovo, fronta na úředníka cca 30 minut.
    Vzhledem k tomu, že jsme v EU, tak nebyl žádný problem. Španělsky umím – to je vždycky potěší…;-)
    Takže za mě pohoda, směle do toho! 😉

 • Lenka

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s platností NIE, píšete, že 3 měsíce a že se po 3 měsících deaktivuje. Jakým způsobem se pak dá aktivovat, jde to nějak online? Pokud třeba do třech měsíců použiju NIE za zařízení čísla účtu, ale koupi bytu realizujeme až později, až se nějaký zajimavý byt objeví, tak také NIE vyprší nebo se např. zařízením čísla účtu nějak aktivuje a pak už nevyprší? Děkuji

  • modrasek

   Jen pro upřesnění, použití NIE během těch 3 měsíců jeho platnosti (např. v bance) nemá vliv na jeho vypršení. Vždy platí, že NIE po 3 měsících od jeho vydání vyprší. Pokud ho potřebujete použít i po této době, musíte si ho obnovit, jak zmiňujeme v předchozím komentáři. NIE má totiž sloužit pro cizince, kteří ve Španělsku neplánují dlouhodobý pobyt, ale přesto potřebují učinit nějaký právní úkon (jako třeba založení účtu v bance nebo pořízení nemovitosti). Pokud cizinec plánuje pobývat ve Španělsku déle než 3 měsíce, musí si už požádat o tu námi nazývanou “zelenou kartu” (viz článek výše).

 • Verena Uwira

  Dobrý den, prosím o radu. Žiju ve Španělsku, mám patronamiento, mám bankovní účet, vše jsem si papírově zařídila a jela na citu ohledně nie. Tam mi ale řekli, že nie mohu dostat až když budu víc jak 3 měsíce pracovat. Práci mi ale nechce nikdo dát, protože nemám nie. Je to jako začarovaný kruh. Prosím co mám dělat. Děkuji Verena

  • modrasek

   Dobry den, my meli stejny problem. Nemeli jsme praci, ani jsme nebyli studenti. Tenkrat nam rekli, ze kdyz si uzavreme soukrome zdravotni pojisteni a dolozime, ze mame financni prostredky na ucte, tak nam to NIE daji. Ale mozna se mezitim pomery zmenily.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *