Baixada dels Raiers ve Španělsku je svátek, který oslavuje starou tradici plavců nebo také vorařů (tzv. “raiers”), kteří plavili dříví z Pyrenejí do španělského vnitrozemí nebo na pobřeží.
Pokud jste viděli pohádku Svatojánský věneček, Jiří Mádl tam ztvárnil roli právě takového plavce.
Baixada dels Raiers ve Španělsku se snaží připomenout náročné povolání, které se často dědilo z generace na generaci. Jakmile začalo jarní tání a povolily ledy v řekách, plavci začali přímo ve vodě budovat vory z kmenů stromů. Řady vorů napojovali za sebe a tak vznikaly tzv. prameny. Ty následně po řece dopravovali z hor do ostatních míst regionu.
Šlo o těžké řemeslo, které vyžadovalo bohatou zkušenost a značnou fyzickou sílu. Voraři byli podél řek vítáni místními, protože také sloužili jako zdroj informací z odlehlejších míst země. Šlo o práci, při které šlo snadno přijít o život. Řídit takový kolos v dravém proudu a zákrutách řek nebyla žádná legrace.
Vždy v polovině srpna (třetí srpnovou neděli) lze v městečku Coll de Nagró v oblasti Lleida vidět plavce na řece Segre, oděné do dobového oblečení vorařů, kteří se hrdě hlásí k tradici svých předků.
Ve videu se můžete podívat, že opravdu nejde o nic snadného.
Právě vorařství bylo na konci roku 2022 zapsáno na seznam kulturního dědictví lidstva UNESCO. Společnou nominaci díky silné tradici v jednotlivých zemích předložily kromě České republiky a Španělska také Lotyšsko, Německo, Rakousko a Polsko.
Baixada dels Raiers ve Španělsku je tak další ze zajímavých tradic. Pokud se chcete dozvědět o dalších, podívejte se do této rubriky.