Jak už jsme psali v jiném článku, pokud se rozhodnete pobývat ve Španělsku déle než 3 měsíce, máte povinnost požádat si o přechodný pobyt ve Španělsku. Bude vám vystavena kartička “Certificado de Registro de Ciudadano de la Unión”, které zjednodušeně říkáme zelená karta. Trvalý pobyt ve Španělsku je pak další stupeň, ale pojďme postupně.
Přechodný pobyt ve Španělsku
Jen pro připomenutí, žádost o přechodný pobyt ve Španělsku je nutné vyřídit osobně na cizinecké policii (Oficina de Extranjeros) v provincii, kde budete pobývat. Budete tak zapsáni do centrálního registru cizinců (Registro Central de Extranjeros). Žádost se podává ve lhůtě do 3 měsíců od data, kdy jste přicestovali do Španělska.

Tato zelená karta vám umožňuje legálně pobývat na území Španělska, i když se ještě nejedná o povolení k trvalému pobytu. Není snadné ji získat, protože je potřeba buď mít práci, nebo řádně studovat např. na univerzitě, nebo je nutné doložit, že máte dostatek prostředků, abyste mohli ve Španělsku žít, aniž byste zatížili španělský sociální systém (více zde).
Trvalý pobyt ve Španělsku
Pokud ve Španělsku žijete bez přerušení alespoň 5 let, můžete si požádat o vyšší stupeň zelené karty, která vám osvědčuje právo pobývat ve Španělsku trvale. Stanete se tak trvalým rezidentem ve Španělsku.
Předkládají se stejné dokumenty a formuláře jako u prvotní zelené karty, platí se poplatek a je nutné doložit, že stále máte práci, studujete nebo máte dostatek financí pro život ve Španělsku (více informací zde). Nová zelená karta vypadá téměř identicky jako ta předchozí, liší se jen jediným slovíčkem “permanente” (viz obrázek nad článkem), které dokládá, že už opravdu máte trvalý pobyt ve Španělsku.
Jen připomínáme, že pokud se například přestěhujete, musíte si požádat o novou zelenou kartu s novou adresou. Zvlášť v době covidu to bylo velmi důležité, protože bez aktualizovaných dat vám mohl být v případě lockdownu znemožněn pohyb v rámci Španělska. Zároveň i v době nejtvrdších restrikcí byla v tomto případě vyžadována prezenční forma, v žádném případě to nešlo vyřídit online a kvůli přetíženosti úřadů byly čekací doby na termín u španělské cizinecké policie obrovské. Žádat o termín (“cita previa”) bylo ideální buď vždy hned po půlnoci a některé dny kolem 9:30 ráno, kdy úřady vypsaly online nové termíny.
Trvalý pobyt ve Španělsku je důležitý administrativní krok, nezapomeňte si tedy zelenou kartu včas vyřídit.
6 komentářů
Poláčková Blanka
dobrý večer,poradíte mi jak přestěhovat osobní věci do španělska,kupuji si tam dům.
Je nějaká stěhovací firma která je v ceně solidní.
Jedná se i o auto
Blanka
modrasek
Dobrý den, bohužel nemáme osobní zkušenost se stěhovací firmou do Španělska, ale zkuste se zeptat na facebooku ve skupině “Češi a Slováci ve Španělsku” – často tam lidé nabízejí stěhovací služby mezi ČR a Španělskem.
Ivana
Zdravím, nevíte jak je to s digitálním nomádstvím? Chci žít ve Španělsku, příjem mám z ČR. Bude stačit výpis z CZ účtů, kam mi chodí pravidelně příjem? + mám dlouhodobé zdravotní pojištění platné pro celý svět.
modrasek
Dobrý den, podle našich zkušeností (ale bude záležet na konkrétní autonomní oblasti a na konkrétním úředníkovi) budete muset doložit pracovní smlouvu nebo jiný typ smlouvy, pokud jde třeba o živnostenskou činnost (originál a překlad do španělštiny) a výpisy z účtů, kam vám chodí příjem. Zdravotní pojištění pravděpodobně budou požadovat španělské uzavřené u španělské soukromé zdravotní pojišťovny (stačí úplně minimální základní pojistka).
Jaroslava
Mám zájem jako seniora žít ve Španělsku. Sháním bydlení 2+1.Mam i pejska.
modrasek
Dobrý den, s takovým dotazem se spíš obraťte na sociální sítě, na Facebooku velmi dobře funguje skupina “Češi a Slováci ve Španělsku”, kde vám určitě někdo poradí.