Jak už jsme psali v jiném článku, pokud se rozhodnete pobývat ve Španělsku déle než 3 měsíce, máte povinnost požádat si o přechodný pobyt ve Španělsku. Bude vám vystavena kartička “Certificado de Registro de Ciudadano de la Unión”, které zjednodušeně říkáme zelená karta. Trvalý pobyt ve Španělsku je pak další stupeň, ale pojďme postupně.
Přechodný pobyt ve Španělsku
Jen pro připomenutí, žádost o přechodný pobyt ve Španělsku je nutné vyřídit osobně na cizinecké policii (Oficina de Extranjeros) v provincii, kde budete pobývat. Budete tak zapsáni do centrálního registru cizinců (Registro Central de Extranjeros). Žádost se podává ve lhůtě do 3 měsíců od data, kdy jste přicestovali do Španělska.
Tato zelená karta vám umožňuje legálně pobývat na území Španělska, i když se ještě nejedná o povolení k trvalému pobytu. Není snadné ji získat, protože je potřeba buď mít práci, nebo řádně studovat např. na univerzitě, nebo je nutné doložit, že máte dostatek prostředků, abyste mohli ve Španělsku žít, aniž byste zatížili španělský sociální systém (více zde).
Trvalý pobyt ve Španělsku
Pokud ve Španělsku žijete bez přerušení alespoň 5 let, můžete si požádat o vyšší stupeň zelené karty, která vám osvědčuje právo pobývat ve Španělsku trvale. Stanete se tak trvalým rezidentem ve Španělsku.
Předkládají se stejné dokumenty a formuláře jako u prvotní zelené karty, platí se poplatek a je nutné doložit, že stále máte práci, studujete nebo máte dostatek financí pro život ve Španělsku (více informací zde). Nová zelená karta vypadá téměř identicky jako ta předchozí, liší se jen jediným slovíčkem “permanente” (viz obrázek nad článkem), které dokládá, že už opravdu máte trvalý pobyt ve Španělsku.
Jen připomínáme, že pokud se například přestěhujete, musíte si požádat o novou zelenou kartu s novou adresou. Zvlášť v době covidu to bylo velmi důležité, protože bez aktualizovaných dat vám mohl být v případě lockdownu znemožněn pohyb v rámci Španělska. Zároveň i v době nejtvrdších restrikcí byla v tomto případě vyžadována prezenční forma, v žádném případě to nešlo vyřídit online a kvůli přetíženosti úřadů byly čekací doby na termín u španělské cizinecké policie obrovské. Žádat o termín (“cita previa”) bylo ideální buď vždy hned po půlnoci a některé dny kolem 9:30 ráno, kdy úřady vypsaly online nové termíny.
Trvalý pobyt ve Španělsku je důležitý administrativní krok, nezapomeňte si tedy zelenou kartu včas vyřídit.
24 komentářů
Pavlína šimková
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Přijeli jsme s přítelem na grand Canaria a chceme si zařídit nie. Chtěli bychom tu žít a pracovat, ale při podavani žádosti online jsme četli, že při výběru důvodu založení NIE jako důvod pracovat tu(prý často odmítají takové žádosti) chci se zeptat zda jste o tom něco neslyšeli prosím😊
modrasek
Dobrý den, pokud žádáte o NIE z pracovních důvodů, pravděpodobně po vás budou chtít doložit španělskou pracovní smlouvu nebo dokumentaci k živnosti ve Španělsku. Pokud nic takového nemáte, zpravidla požadují doložit dostatek finančních prostředků (zůstatky na účtech) a také soukromé zdravotní pojištění ve Španělsku.
Jarmila marakova
Mame s pritelem ve spanelsku nemovitost a pozemky. Kdyby pritel zemrel , jak se plati danz prevodu nemovitosti a musim platit dan z tohoto prevodu i v cesku?
Dekuji
modrasek
Dobrý den, v případě úmrtí jde o dědickou daň (“Impuesto sobre Sucesiones y Donaciones”). Vypořádání této daně je komplikované a každá autonomní oblast má svá vlastní pravidla. Proto Vám doporučujeme obrátit se s tímto dotazem na místní poradce (tzv. “gestoría”) v místě, kde máte ve Španělsku nemovitosti. Vzhledem k tomu, že nejste manželé, doporučujeme Vám zvážit sepsání závěti u španělského notáře.
Veronika
Zdravím, platí stále ta platnost NIE 3 měsíce? Nebylo to náhodou zrušené? díky a ať se daří
modrasek
Dobrý den, u jednorázového NIE (které se použije třeba jen pro nákup nemovitosti ve Španělsku), to platí. Španělské úřady ho po 3 měsících deaktivují a pokud ho potřebujete znovu použít, musíte ho obnovit (“renovación NIE”). Samozřejmě to identifikační číslo cizince je stále stejné a máte ho přidělené doživotně.
Pokud se ale ve Španělsku zdržujete déle než tyto 3 měsíce, musíte si už vyřídit trvalý pobyt (zjednodušeně tomu říkáme “zelená karta”). Tím pádem nedojde k deaktivaci NIE a toto číslo se objeví na vaší zelené kartě osvědčující povolení k trvalému pobytu.
Eva Králová
Dobrý den,
potřebovala bych poradit. Chceme zůstat delší dobu na Kanárských ostrovech ze zdravotních důvodů, jelikož nám místní klima dělá lépe. Manžel je v invalidním důchodu a já momentálně nepracuji. Nyní chceme (musíme) přistoupit k zařízení zelené karty, ale nevíme si rady se zdravotním pojištěním. Za manžela jej platí stát, navíc má velmi speciální léčbu, bez které nemůže být a ani nejspíš nemůže být převedena do zahraničí. Jak se dá toto řešit? Jsou výjimky ve smyslu, že by mu bylo uznáno zdrav. pojištění v ČR? Pokud rozumím dobře, nelze mít dvě pojištění současně v různých zemích. Moc děkuji, Eva K.
modrasek
Dobrý den, pro účely zelené karty si můžete uzavřít soukromé zdravotní pojištění, stačí úplně základní. To můžete mít paralelně k tomu státnímu. Ohledně vašeho manžela vám doporučujeme konzultovat vše s jeho zdravotní pojišťovnou v ČR, určitě vám nabídnou nějaké řešení.
Michaela
Dobrý den,
mám ve Španělsku práci a čeká mě schůzka na policii kvůli NIE a zelené kartě, ale moje španělština je zatím poměrně mizerná. Jaká je vaše zkušenost s úředníky? Umí anglicky? Nebo jsou aspoň ochotní komunikovat nějak přes překladač? Čekala jsem na schůzku docela dlouho, tak bych nerada, aby mě kvuli jazyku poslali pryč. Moc děkuji 🙂
modrasek
Dobrý den, bohužel španělští úředníci málokdy ovládají angličtinu. Ale na cizinecké policii je trochu vyšší pravděpodobnost, že budete mít na někoho s alespoň základní angličtinou štěstí. Překladač by vám mohl pomoct. Možná si dopředu nastudujte všechna možná slovíčka, která s tou administrativou souvisí, abyste alespoň měla základní představu, až se vás na něco budou ptát nebo po vás něco chtít. Hlavně od všech dokumentů mějte originál i kopii a nezapomeňte mít předem zaplacený poplatek prostřednictvím formuláře “tasa modelo 790”, který se dá najít online, vyplnit, vytisknout a zaplatit ve vybraných bankách.
Barbora
Dobrý den,
je nutné přechodný pobyt při stěhování ze Španělska zrušit? Případně jsou nějaké postihy?
S kamarádkou jsme vycestovaly na Kanárské Ostrovy přes léto. Abychom tam mohly pracovat, musely jsme si vyřídit empadronamiento. Na Kanárech už nejsme, ale nikde jsme tuto změnu nenahlásily. Moc děkuju za odpověď.
modrasek
Dobrý den,
existuje povinnost nahlásit úřadům změnu místa pobytu (“empadronamiento”). Pokuty jsou podle našich informací odstupňované podle velikosti obce/města až do 150 EUR za nesplnění. Zkuste si na stránkách obce, kde jste byly přihlášené, zjistit možnost, zda se lze odhlásit online. Také můžete zkusit kontaktovat majitele bytu, kde jste bydlely, zda vás může odhlásit on. Určitě doporučujeme tuto situaci dořešit, abyste se vyhnuly případným nepříjemnostem.
Kateřina Hamalová
Dobrý den,
s manželem se chystáme v lednu 2024 na 4 měsíce do Španělska. První 3 měsíce budeme na jednom místě (v rámci ERASMU budu pracovat na univerzitě), ale ten čtvrtý bychom chtěli cestovat po Španělsku. Jak je to tedy s nahlášením pobytu když se do žádosti uvádí místo pobytu a my se nebudeme zdržovat pouze na jednom místě?
Děkuji
modrasek
Dobrý den, my bychom Vám doporučili nahlásit adresu, na které se budete zdržovat na konci 3. měsíce pobytu.
Kateřina Časarová
Zdravím, jedu v rámci programu Erasmus do Španělska na praktickou stáž. Je to stáž na pět měsíců, budu dostávat jen stipendium z univerzity. Platí pro mě tedy také povinnost přihlásit se na cizineckou policii? A uznají mi stáž, na kterou jsem vyslána univerzitou? Tohle mě trochu vyděsilo.
Napadá vás případně ještě něco, co musím před odjezdem zařídit? Díky!
modrasek
Dobrý den, obecně platí, že pokud ve Španělsku pobýváte déle než 3 měsíce, měla byste si na cizinecké policii vyřídit NIE. Ale zkuste se zeptat na Vaší hostitelské univerzitě, zda pro Vás neplatí nějaká výjimka, ať si to nevyřizujete zbytečně. Potvrzení o studiu na akreditované univerzitě by mělo pro tyto účely stačit.
Rozhodně si před odjezdem zkontrolujte, zda vám během pobytu ve Španělsku neskončí platnost důležitých dokladů (občanský průkaz, cestovní pas, případně řidičský průkaz).
Také si ověřte u své zdravotní pojišťovny v ČR, zda vám stačí evropská kartička zdravotního pojištění (i u ní si ověřte platnost), nebo zda není potřeba zařídit něco dalšího, abyste měla ve Španělsku dostupnou zdravotní péči bez nepříjemných překvapení.
Přejeme Vám hezký studijní pobyt!
Petr
Dobrý den, jak je to pouze se změnou adresy. Dočetl jsem se na stránkách, že je třeba pouze nahlásit změnu adresz aniž bzch musel renovovat NIE. Je to možné udělat online?? Pokud ano, je nějaký odkaz na konkretní stránku policia nacional??
modrasek
Dobrý den, změna adresy trvalého pobytu (“empadronamiento”) se realizuje na radnici (“ayuntamiento”), pod kterou spadáte. Nelze tedy říct, zda to jde online, protože to záleží na každé radnici, jak to má zorganizované. Proto se podívejte na stránky vaší radnice. NIE jako takové by se obnovovat nemuselo, ale pokud máte tzv. “zelenou kartu”, což je NIE pro osoby dlouhodobě žijící ve Španělsku (“Certificado de Registro de Ciudadano de la Unión”), tam je nutné požádat si o novou “zelenou kartu” s novou adresou.
Poláčková Blanka
dobrý večer,poradíte mi jak přestěhovat osobní věci do španělska,kupuji si tam dům.
Je nějaká stěhovací firma která je v ceně solidní.
Jedná se i o auto
Blanka
modrasek
Dobrý den, bohužel nemáme osobní zkušenost se stěhovací firmou do Španělska, ale zkuste se zeptat na facebooku ve skupině “Češi a Slováci ve Španělsku” – často tam lidé nabízejí stěhovací služby mezi ČR a Španělskem.
Ivana
Zdravím, nevíte jak je to s digitálním nomádstvím? Chci žít ve Španělsku, příjem mám z ČR. Bude stačit výpis z CZ účtů, kam mi chodí pravidelně příjem? + mám dlouhodobé zdravotní pojištění platné pro celý svět.
modrasek
Dobrý den, podle našich zkušeností (ale bude záležet na konkrétní autonomní oblasti a na konkrétním úředníkovi) budete muset doložit pracovní smlouvu nebo jiný typ smlouvy, pokud jde třeba o živnostenskou činnost (originál a překlad do španělštiny) a výpisy z účtů, kam vám chodí příjem. Zdravotní pojištění pravděpodobně budou požadovat španělské uzavřené u španělské soukromé zdravotní pojišťovny (stačí úplně minimální základní pojistka).
Jaroslava
Mám zájem jako seniora žít ve Španělsku. Sháním bydlení 2+1.Mam i pejska.
modrasek
Dobrý den, s takovým dotazem se spíš obraťte na sociální sítě, na Facebooku velmi dobře funguje skupina “Češi a Slováci ve Španělsku”, kde vám určitě někdo poradí.