Mouková bitva ve Španělsku (“La fiesta de los enharinados”), doslovně přeloženo “svátek posypaných moukou” se koná každý rok 28. prosince v městečku Ibi v oblasti Alicante a je součástí místních zimních oslav.
Jde o velmi populární oslavu, jejíž ústředním aktem je charakteristická divoká bitka za použití vajec, petard a mouky mezi dvěma bandami vtipálků, které symbolicky bojují o politickou nadvládu nad městem.
Podle místních mouková bitva ve Španělsku vznikla na základě slavných oslav z antického Říma, při kterých se na jeden den vymění role mezi otroky a jejich pány. První zmínky o moukové bitvě pocházejí už z roku 1636.
Hlavními aktéry jsou tzv. “enmantados” (místně “amantats”, přeloženo doslova “zabalení do dek”), kteří už v předvečer (27. prosince) zahájí oslavy tak, že projíždějí na povozu po městečku a vykřikují humorné kritiky hlavních politických událostí uplynulého roku. Jsou oblečení pouze do dek, které mají přehozené přes ramena.
Druhý den se z nich stanou takzvaní “enharinados” (místně “enfarinats”, doslovně přeloženo “posypaní moukou”). Právě oni jsou hlavními představiteli moukové bitvy, oblečení do výstředních starých záplatovaných kostýmů, s klobouky a nabarvenými obličeji.
Jejich šéfem je samozvaný starosta (“alcalde”), který je králem oslav. Pozná se podle vysokého klobouku, spousty medailí a extravagantní starostovské hole, ze které visí cibule, česnek a mrkve.
Ostatními postavami jsou například soudce (“juez”, “jutge”), tajemník (“secretario”, “secretari”) a biřicové (“alguaciles”, “agutzils”).
Druhou bandu tvoří opoziční protivníci, kteří se snaží starostovu skupinu připravit o moc. A jak už jsme naznačili, nijak jinak než rozpoutáním bitvy s použitím vajec, mouky a petard.
Součástí je i vybírání daní od obyvatel. Kdokoliv odmítne, schytá pořádnou moukovou a vaječnou nakládačku. Výtěžek pak jde na dobročinné účely.
Oslavy zakončí další postavy, král a místokrál (“rey y virrey”, “rei i virrei”) speciálními tanci.
Jak jsme psali v tomto článku, 28. prosinec je dnem neviňátek, který se po celém Španělsku slaví různými způsoby a především šprýmy.