Býčí zápasy
O životě

Býčí zápasy nejsou tak úplně férovým soubojem

Ve Španělsku existuje několik věcí, které rozdělují společnost. Býčí zápasy jsou zaručeně jednou z nich. Na jedné straně stojí ti, kteří hovoří o kulturní tradici, a na straně druhé pak ti, kteří tuto “podívanou” vnímají jako týrání zvířat. Nutno dodat, že v některých oblastech Španělska jsou býčí zápasy zakázané, např. v Katalánsku či na Kanárských ostrovech.

Ačkoliv bydlíme v Madridu cca 5 minut pěšky od největší býčí arény v zemi, za fanouška koridy se rozhodně nepovažuju, spíš naopak! Přesto svůj autentický zážitek mám. Když u nás byli rodiče na návštěvě, tak jsem zajistil lístek pro tátu, protože chtěl vidět býčí zápasy naživo. Já jsem šel jako doprovod, kdyby bylo potřeba něco překládat. A protože jsem věděl, že se dlouho nezdržím, pro sebe jsem koupil ten nejlevnější možný lístek (5 EUR), což bylo místo v úplně poslední řadě na přímém slunci.

Korida mě nikdy nelákala, a tak jsem vlastně vůbec nevěděl, jak to bude probíhat. Samotný úvod mi ale vyrazil dech! Nástup toreadorů a jejich týmů za doprovodu melodie paso doble byl velmi působivý. A když začala aréna burácet potleskem, naskakovala mi husí kůže! Jenže pak začala ta pomalá poprava, která má 3 části. V první části toreador býka dráždí růžovým pláštěm (el capote), přičemž ho spíš pozoruje a snaží se pochopit jeho povahu a reakce. Poté vjíždí do arény jezdec na koni (picador) a zasadí býkovi ránu do šíje. Tímto okamžikem začne zvíře krvácet a pomalu ztrácí na své síle. Ve druhé části vstupují na scénu 3 pomocníci toreadora, jejichž úkolem je zabodnout několik kopí s třásněmi do zátylku býka a více ho unavit. Teprve v poslední části se od toreadora očekává, že předvede své “umění” blízkého kontaktu s býkem a jeho přemožení ukončené smrtí.

Vůbec jsem netušil, že se v rámci koridy postupně vystřídají tři různí toreadoři, přičemž každý se utká se dvěma býky. Takže za jeden den padne býků rovnou šest! Já jsem opustil arénu už po porážce prvního býka. A odcházel jsem s pocitem, že poměření sil, co se blízkého kontaktu s býkem týče, není tak úplně férovým soubojem

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 5 Průměr: 4.2]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *