Španělská tamborrada
O životě

Španělská tamborrada ze San Sebastiánu

Španělská tamborrada (přehlídka bubeníků) je svátek konající se vždy 20. ledna ve městě San Sebastián v Baskicku. Je to v den svatého Šebestiána, který je patronem města, které se po něm také jmenuje.

Tradice údajně sahá do dob, kdy napoleonská vojska okupovala město. Odvážné ženy ze San Sebastiánu tehdy prý na odpor proti napoleonským vojákům bubnovaly na vše, co jim přišlo pod ruku. Svým bubnováním chtěly Francouze zahnat na ústup. Tamborrada tak dnes symbolizuje jednotu obyvatel města a vyzdvihuje baskickou národní identitu.

Španělská tamborrada spočívá v řadě přehlídek bubeníků oblečených do napoleonských uniforem a dalších účastníků oblečených do kuchařských mundúrů, kteří bubnují na dřevěné soudky (zpravidla muži), a žen v tradičních úborech nosiček vody tzv. “aguadoras” bubnujících na škopky.

Oslavy začínají už 19. ledna o půlnoci na Plaza de la Constitución vztyčením vlajky města za zvuku bubnů. Během následujícího dne městem projde kolem stovky bubenických seskupení, každé vybavené 20 až 50 bubny a 50 až 100 soudky a škopky. Podle posledních odhadů se přehlídky účastní přes 17.000 bubeníků.

Zvláštní místo mají i dětské spolky, kterých je k padesáti o téměř 8.000 dětí.

Bubenické spolky má každá čtvrť města a právě jejími uličkami během přehlídky pochodují. Vše je perfektně zorganizované, aby nedocházelo ke kolizím. Ne nadarmo má tamborrada osobu koordinátora, který na vše dohlíží.

Oslavy trvají až do půlnoci 20. ledna, kdy starosta San Sebastiánu stáhne vlajku města a španělská tamborrada skončí.

V následujícím videu se můžete podívat na malou ukázku.

Více o San Sebastiánu jsme psali v tomto článku.

Pokud se chcete dozvědět více o španělských tradicích, podívejte se do této rubriky.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 6 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *