Svatý Antonín ve Španělsku
O životě

Svatý Antonín ve Španělsku

Svatý Antonín ve Španělsku (také Antonín z Egypta, Antonín Veliký, španělsky San Antón nebo San Antonio Abad) je velmi důležitým světcem. Je považován za zakladatele mnišství, kdy se ve 3. století našeho letopočtu vzdal veškerého svého majetku ve prospěch chudých (pocházel z urozené bohaté rodiny) a stal se poustevníkem v thébské poušti v Egyptě.

Je patronem chudých, lidí bez domova a také domácího zvířectva. Svatý Antonín ve Španělsku má tak svůj svátek 17. ledna, který je věnován právě domácím mazlíčkům. Před řadou kostelů se tento den tvoří fronty, protože faráři po mši před svým svatostánkem udělují domácím zvířatům požehnání.

Nejslavnější španělskou tradicí spojenou se svatým Antonínem jsou pak “Las Luminarias”, které se konají vždy v předvečer (tedy 16. ledna) v San Bartolomé de Pinares nedaleko města Ávila v oblasti Castilla y León. Tu noc se v ulicích městečka rozhoří dvacítka obrovských hranic, po signálu zvonů z místního kostela stovka jezdců vyrazí na koních a za doprovodu bubnů skákají přes ohně. Podle pověsti kouř z ohňů má tuto noc očistnou moc a ochrání koně před nemocemi. Místní zároveň věří, že tento rituál chrání město před zlými silami a odhání zlé duchy. Hranice musí být samozřejmě postavené ze dřeva z lesů z okolí San Bartolomé de Pinares. Tradice pochází z 18. století, kdy bylo zdraví domácích zvířat zásadní pro přežití lidí na venkově. Ochránci zvířat každý rok kritizují tento zvyk, i když místní obyvatelé říkají, že se nikdy žádnému zvířeti nic nestalo.

Svatý Antonín ve Španělsku a jeho oslava Las Luminarias je možné vidět například v tomto videu:

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 4 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *