Hledání bytu ve Španělsku
O životě,  Praktické rady

Hledání bytu ve Španělsku

Jakmile jsme si stanovili priority, začalo naše hledání bytu ve Španělsku, konkrétně u pláže ve Valencii. Vyzkoušeli jsme celou řadu realitek, samozřejmě není ideální spolehnout se pouze na jedinou, protože logicky nemůže mít v nabídce všechny dostupné nemovitosti. Řada majitelů uzavírá exkluzivní smlouvy a nabídnou svou nemovitost pouze u jediné.

Ve Španělsku je obvyklé kontaktovat realitky sídlící v zóně, ve které hledáte bydlení. Nečekejte velké značky jako REMAX. Ne že by tu nepůsobily, ale většinou narazíte na malé realitní kanceláře spíše na bázi rodinné firmy s aktuálními nabídkami vyvěšenými ve výkladní skříni.

Pokud máte více času a trpělivosti, můžete zkusit tu nejobvyklejší metodu, a to chodit po ulicích a hledat v portálech vývěsky s nápisem “se vende”, což znamená že je tam nějaká nemovitost na prodej (ale může jít i o garáž nebo nebytový prostor). Vetšinou je tam uvedeno i o co se jedná a kontakt na majitele. Pokud jde o bytový dům s portýrem (tzv. “conserje” nebo “portero”), často má k dispozici klíče a může vám rovnou byt ukázat, stačí se nestydět a zeptat se.

My jsme se samozřejmě oblastí kolem pláží toulali, ale nic příhodného jsme nezahlédli a tak jsme se obrátili rovnou na realitky. Jedna slečna se přiřítila na schůzku v horečkách s těžkou chřipkou, neustále prskala a smrkala, muselo jí být děsně zle, ale chrlila ze sebe informace takovým tempem, že bych ji nechtěl zažít, když je ve formě. Bohužel nám nemohla ukázat byt, kvůli kterému jsme tam přišli, protože majitelka měla nejakou nečekanou zdravotní událost v rodině a musela narychlo do nemocnice.

S jedním makléřem jsme měli sraz před domem, kde se nacházel další nabízený byt. Přišli jsme tam dřív, abychom si to obhlédli a byli jsme z toho domu a okolí tak zklamaní, že jsme mu rovnou zavolali, ať ani nechodí, že by to bylo plýtvání časem.

Jeden makléř nás vzal do bytu ve studentské čtvrti, který chtěl majitel prodat, ale stále tam měl nastěhované studenty. Byl tam takový hrozný binec, že se mi ještě teď dělá nevolno, když si na to jen vzpomenu. Navíc ten byt byl v příšerném domě a okolí bylo také děsivé.

Nakonec nás nejvíc zaujal byt, který i když ještě nebyl oficiálně na trhu, protože majitel váhal, které realitce ho svěřit, tak nám ho jako podpultovku nabídly k prohlídce dvě na sobě nezávislé realitky. Byl to pátek a já jsem kvůli práci do Valencie přijel až večer, takže obě prohlídky toho samého bytu absolvoval Myšák. Nutno dodat, že to zjistil až na místě, protože ten druhý makléř si s ním dal sraz před domem přes ulici, takže si myslel, že se jedná o jiný byt. Ale možná právě v tom bylo to největší štěstí, že byt ještě nebyl oficiálně na trhu, protože ty, co na něm byly, už byly poměrně přebrané. Všechny realitky nám tvrdily, že poptávka roste a že pokud chceme kupovat, měli bychom to udělat co nejdřív, protože každý měsíc hraje roli a promítá se do ceny bytů. A že prý žádný dobrý byt na trhu dlouho nevydrží. 

Tento podpulťák vyhovoval našim požadavkům včetně patřičné výměry, byl v pěkné ulici i celé okolí bylo moc hezké. Protože byl ze 60. let, potřeboval kompletní rekonstrukci, ale k pronájmu stačilo nechat ho jen vyspravit a vymalovat a základním způsobem zařídit. Dům byl bez výtahu, ale 2. patro jsme si dali jako ještě přijatelné i pro naše dědečkovské verze. Nehledě na to, že jsme zjistili, že obecně jsou výtahy v této zóně poměrně výjimečné. A hlavně, v tom bytu byl velký potenciál co se týkalo jeho dispozice. V rámci kompletní rekonstrukce by se dal perfektně proměnit do té naší vysněné podoby. Takže jsme neváhali a vrhli jsme se do jeho koupě.

Administrativní proces jsme popsali v jiném článku. Časově uplynuly mezi prohlídkou a předáním bytu po podpisu u notáře 2 měsíce. A to se to natáhlo také kvůli tomu, že majitel čekal na ukončení dědického řízení. Katastr si ale dal načas, změnu vlastníka zapsal až po dalších 6 měsících.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 3 Průměr: 4.7]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *