Kde se natáčel Papírový dům
Cestování

Kde se natáčel Papírový dům?

Asi není třeba zdlouhavě představovat seriál Papírový dům z produkce Netflix. Tento španělský seriál (v originále La casa de papel) se stal velkým hitem po celém světě a napínal své diváky originálně promyšleným dějem v průběhu pěti řad. Pokud patříte mezi velké fanoušky tohoto seriálu, mohlo by vás zajímat několik informací o tom, kde se natáčel Papírový dům.

Jak už to ve filmovém průmyslu bývá, filmové lokality nemusí nutně být tím, za co se v dané produkci vydávají. Jinak tomu nebylo ani u Papírového domu. První a druhá série se dějově odehrává v Královské tiskárně cenin Španělska. Tato tiskárna skutečně existuje a razí mince, tiskne bankovky, poštovní známky a oficiální dokumenty. Budova „pravé“ tiskárny ovšem vypadá jinak než ta, kterou jste mohli vídat na obrazovce. Ta z obrazovky je sídlem Španělské národní rady pro výzkum (Consejo Superior de Investigaciones Científicas – CSIC) a ta nemá s tiskem bankovek a cenin vůbec nic společného. Ikonická fasáda z první a druhé série se bohužel nachází uvnitř komplexu budov národní rady pro výzkum, do kterého nemá veřejnost volný přístup. Jen obtížně ji můžete zahlédnout v dálce pokud nakouknete přes plot z ulice Calle Serrano 117 v Madridu.

Co se týče návstěvy té pravé Královské tiskárny cenin Španělska, existuje pouze možnost navštívit její muzeum, které je součástí komplexu královské tiskárny. Za zmínku určitě stojí, že v tomto muzeu dokonce najdete vystavenou jednu historickou československou bankovku z roku 1919. Vstup do muzea je z ulice Calle Doctor Esquerdo 36 a hned před budovou je schodiště do stanice metra O’Donnell (linka č. 6).

A kde se natáčel Papírový dům pro série 3 až 5? Jen pro připomenutí, jednalo se o loupež ze Španělské centrální banky. Seriálová budova opět není ta skutečná centrální banka. Místo ní se pro natáčení použila budova španělského Ministerstva dopravy sídlícího na adrese Paseo de la Castellana 67, Madrid. Nádvoří před ministerstvem je veřejně přístupné, a proto odtud můžete zavzpomínat na některé scény ze seriálu. V mnoha dílech zahlédnete záběry na schodiště do stanice metra Banco de España. Pochopitelně se jedná o falešný vstup do metra. Ten pravý se nachází logicky před skutečnou centrální bankou Španělska a tu nemůže žádný návštěvník Madridu minout, protože se nachází v samotném centru města. Konkrétně na adrese Calle Alcalá 48.  

Až budete příště v Madridu, můžete sami navštívit místa, kde se natáčel Papírový dům doopravdy 🙂

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 4 Průměr: 4.8]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *