uznání vysokoškolského vzdělání ve Španělsku
Praktické rady

Uznání vysokoškolského vzdělání ve Španělsku

Pokud se chystáte přesunout natrvalo do Španělska a nejste rentiéři, pravděpodobně si budete hledat práci ve Španělsku. Jednou z prvních věcí, kterou po vás zaměstnavatel ve Španělsku bude požadovat, je doložení vašeho vzdělání. Často postačí předložit diplom z univerzity, pouze pokud ho máte v češtině, raději si ho nechte úředně přeložit (o překladech jsme psali zde). U některých profesí, obzvláště u těch regulovaných, si s diplomem z vaší vysoké školy nevystačíte a budete si muset projít procesem uznání vysokoškolského vzdělání ve Španělsku.

V podstatě jde o to, že příslušná instituce přezkoumá na základě předložené dokumentace vaše vysokoškolské vzdělání dosažené v cizině a přiřadí mu španělský vysokoškolský titul, který mu odpovídá. Dostanete tedy certifikát, který vám potvrdí vysokoškolský titul, který byste měli, pokud byste studovali stejný obor na španělské univerzitě.

Uznání vysokoškolského vzdělání ve Španělsku se nazývá “homologación de títulos extranjeros de educación superior” a vyřizuje se elektronicky na stránkách španělského Ministerstva univerzit (více zde). 

Můžete se identifikovat prostřednictví systému cl@ve (psali jsme o něm zde) nebo se přímo na stránkách ministerstva zaregistrujete a získáte přístupové údaje.

V žádosti o uznání vysokoškolského vzdělání ve Španělsku vyplníte všechny požadované údaje a přiložíte příslušné dokumenty, především ty následující:

  • průkaz totožnosti
  • vysokoškolský diplom s úředním překladem
  • potvrzení o vysokoškolském studiu dokládající studijní plán, jeho trvání, absolvované předměty včetně jejich časového fondu a příslušných kreditů (také úředně přeložené)
  • potvrzení o zaplacení poplatku
  • čestné prohlášení o pravdivosti údajů

V závislosti na konkrétním vysokoškolském vzdělání mohou být požadované další dokumenty, především u profesí jako jsou např. lékaři, zdravotníci, učitelé, advokáti apod. Více informací najdete tady.

Součástí žádosti je i poplatek, který můžete zaplatit bankovním převodem, kreditní kartou nebo pomocí formuláře 790-107. V roce 2022 dělal poplatek 166,50 EUR.

Výsledné potvrzení o uznání vysokoškolského vzdělání ve Španělsku obdržíte v digitální podobě podepsané elektronicky.

My jsme o uznání diplomu ve Španělsku žádali v roce 2012 a tenkrát ještě nebylo vše tak digitalizované. Vše jsme museli podávat v papírové podobě osobně na příslušném úřadě, bylo nutné předložit originály diplomů, pokud něco chybělo (a že chybělo), přišel nám domů dopis s výzvou a znovu jsme museli osobně na úřad. Celý proces trval přes 6 měsíců, ale nakonec jsme potvrzení o uznání diplomu dostali (u některých profesí to může trvat roky). Jak je vidět z úvodního obrázku, bylo ještě v papírové podobě a vydávalo ho jiné ministerstvo.

Na druhou stranu v podstatě nikdy jsme ho vysloveně nepotřebovali, i když bylo samozřejmě jednodušší španělskému zaměstnavateli předložit toto potvrzení než český diplom.

Zároveň ale pokud ve Španělsku hledáte práci, u některých pozic například ve státní správě potvrzení o uznání univerzitního diplomu po vás můžou požadovat, a to nemluvíme vysloveně o úřednických profesích. Třeba i administrativní pozice na státní univerzitě spadá do této kategorie a kromě uznaného diplomu po vás například chtějí doložit i určitou úroveň úředního jazyka, což v našem případě byla kromě španělštiny i valencijština. Ale nemusí vás to odradit, protože často vám dají možnost dohnat druhý úřední jazyk až po nastoupení do funkce.

Pokud chcete ve Španělsku pracovat v nějaké z regulovaných profesí třeba jako lékař nebo advokát, uznání diplomu bude jen jedním z prvních kroků ve složité cestě ke splnění všech profesních nároků.

Chystáte-li se přestěhovat do Španělska, možná vám přijde vhod tento článek o věcech, které je lepší zařídit si předtím.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 4 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *