Řidičák ve Španělsku
Praktické rady

Řidičák ve Španělsku

Řidičák ve Španělsku, tedy ten český, vám může poměrně zkomplikovat život. Když se mi platnost českého řidičského průkazu začala blížit ke svému konci, žil jsem už několik let trvale ve Španělsku. Začal jsem si tedy zjišťovat, co mám dělat, a narazil jsem na informaci na stránkách českého velvyslanectví v Madridu, které uvádělo, že pokud máte trvalý pobyt (“residencia”) ve Španělsku a český řidičák s omezenou platností (max. 10 let), máte si ho obnovit v Čechách. Povinná výměna za španělský řidičský průkaz byla podle české ambasády nutná pouze u těch, které měly časově neomezenou platnost.

Zorganizoval jsem si tedy obnovení řidičáku v Čechách, když jsem tam byl na návštěvě, a považoval jsem situaci za vyřešenou. Bohužel pouze do doby, než mě vloni na podzim zastavila španělská policie a po kontrole mi sdělila, že je všechno špatně. Podle nich jsem na původní řidičský průkaz mohl ve Španělsku jezdit, dokud platil, ale jeho obnovu jsem si měl už jako španělský rezident vyřídit ve Španělsku. Policisté byli velice striktní, řekli mi, že takové jednání považují mimo jiné za vyhýbání se španělskému bodovému systému, a důrazně mi doporučili, ať okamžitě odstavím auto, a dokud si nevyřídím španělský řidičský průkaz, ať nesedám za volant. V opačném případě, pokud by mě znovu kontrolovali, zabavili by mi řidičák, dali by mi pokutu a na mé náklady by nechali auto odtáhnout.

Řekli mi, že by byli shovívavější pouze v případě, kdybych byl nahlášený do španělského registru řidičů (“Registro de Conductores e Infractores”), čímž bych byl postižitelný v rámci bodového systému, ale stejně jediné správné řešení je španělský řidičák.

Samozřejmě jsem byl naštvaný na ambasádu, protože jsem její informaci považoval za bernou minci. Když jsem se ale na stránky velvyslanectví znovu vrátil, daný text už byl změněný, nicméně dále tvrdí, že:

“Vyskytují se případy, kdy španělská policie při silničních kontrolách pokutuje občany jiných států EU, kteří mají ve Španělsku trvalý pobyt (residencia) po dobu více než 6 měsíců, jsou držiteli platného řidičského průkazu své země, ale nevlastní španělský řidičský průkaz.

V těchto případech však dle informace poskytnuté madridským DGT španělská policie nepostupuje správně, neboť dle španělského zákona je v případě občanů ostatních zemí EU s pobytem na území Španělska žádost o španělský řidičský průkaz dobrovolná a nikoli povinná.”

Ambasáda ještě odkazuje na určitý předpis (Reglamento General de Conductores), který mě ale po přečtení o jejím stanovisku úplně nepřesvědčil a po zkušenosti se španělskou policií se spíš kloním k tomu, že výklad policie je ten správný a velvyslanectví se mýlí.

Pokud tedy trvale žijete ve Španělsku a vyprší vám platnost českého řidičského průkazu, určitě vám doporučuji vyřídit si španělský řidičák. Španělští policisté si byli velmi jistí svým postojem a když jsem si řidičák ve Španělsku vyřizoval, stále dokola jsem narážel na informace španělských úřadů, které mě v tom jen utvrzovaly. Například zde přímo píšou:

“Tvůj unijní řidičský průkaz je ve Španělsku platný, dokud nevyprší jeho doba platnosti. Abys mohl i nadále řídit, musíš si ho obnovit. Obnovování řidičských průkazů Evropského ekonomického prostoru je nutné učinit povinně v zemi, kde máš obvyklé místo trvalého pobytu.”

Na druhou stranu, pokud přijedete jen jako turista, nemusíte si dělat žádné starosti. Český řidičský průkaz můžete ve Španělsku používat bez problémů.

Pokud vás zajímají další praktické rady ohledně života ve Španělsku, najdete je v této rubrice.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 0 Průměr: 0]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *