španělský olivový olej
Gastronomie

Španělský olivový olej je výjimečný. Víte čím?

Pokud máte v kuchyni láhev olivového oleje, je velká pravděpodobnost, že ten váš byl vyroben ve Španělsku. Některé statistiky totiž udávají, že španělský olivový olej tvoří přibližně polovinu světové produkce olivového oleje. Stejně tak náleží Španělsku světové prvenství v objemu vypěstováných oliv.

Již od pradávna byl olivovník považován za symbol prestiže a hodnoty. V tehdejších olympijských hrách nesoutěžili sportovci o medaile z cenných kovů ale o věnce uvité z proutků divokých olivovníků či vavřínu. Homér nazval olivový olej ‘tekutým zlatem‘ a řecký lékař Hippocratés, který pronesl větu „Jsme to, co jíme.“, ho údajně označil za velký lék.

Španělský olivový olej je celosvětově vyhlášený a průběžně sbírá mnohá ocenění z různých koutů světa. Čím je ale tak výjimečný? Základem jsou keře olivovníků, které potřebují specifické klimatické podmínky, aby se správně vyvíjely a dobře plodily. Ne všechny odrůdy mohou dobře prospívat kdekoliv na světě. Je to kombinace velké rozmanitosti podnebí, mikroklimatu a kvalitní půdy, která umožňuje pěstování obrovské pestrosti olivovníků. Každá z těchto odrůd plodí olivy, které se liší vůní a chutí. A právě díky různým kombinacím odrůd se dosahuje nejchutnějších olejů, které vynikají mezi ostatními.

Co se týče gastronomického využití, španělský olivový olej je jedním ze základních pilířů středomořské kuchyně. Místní vyhlášení kuchaři používají olivový olej dokonce i na smažení a rozhodně s ním nikterak nešetří. Navzdory tomu nemají Španělé světové prvenství v množství roční spotřeby olivového oleje na osobu. Podle Mezinárodní olivové rady (International Olive Council) jsou totiž druzí a o něco málo je předběhli Řekové.

Věděli jste, že…

  • Stromy olivovníků se dožívají v průměru 300 až 600 let. Existují výjimky, které vědecky prokázaly stáří některých olivovníků až na 2000 let.
  • Jeden olivovník vyprodukuje ročně kolem 30 kilogramů oliv, což jsou přibližně 4 litry oleje.
  • Protože jsou olivy považovány za ovoce, olivový olej získaný lisováním je v podstatě ovocná šťáva neboli džus.
  • Zelené a černé olivy se liší pouze stádiem zralosti v jakém byly sklizeny, přičemž zelené jsou nedozrálé ale už ve své plné velikosti. Pomalu pak mění barvu přes hnědou, fialovou až dosáhnou černé barvy plné zralosti.

O tom, jaký je rozdíl mezi panenským a extra panenským olivovým olejem, zas někdy příště.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 6 Průměr: 3.7]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *