Vánoční loterie ve Španělsku
Praktické rady

Vánoční loterie ve Španělsku

Vánoční loterie ve Španělsku je obrovská událost, která neodmyslitelně patří k období Vánoc. Zároveň se jedná o častý dárek, který si vzájemně nadělují členové rodiny, aby měli větší šanci, že se jim poštěstí vyhrát tzv. gordo, což je hlavní výhra.

Důležitost významu této loterie dokládají i velmi působivé reklamní spoty, které mohou dosáhnout ve své plné formě až 6 minut (v roce 2017 dokonce 19 minut). Reklamy mají každý rok jiný velmi dojemný příběh, který klade důraz na vzájemnou ohleduplnost, lásku a dobrosrdečnost nejen v rámci rodinného kruhu. Ukázku můžete najít pod tímto článkem.

Jak loterie funguje?

Pokud se chcete zapojit, stačí vyhledat jednu z mnoha prodejen státních loterií (Loterías y apuestas del estado) a vybrat si tam vánoční los s pětimístným číslem, které vám bude připadat jako to šťastné. Jeden takový los pořídíte za 20 eur a jedná se o takzvané décimo neboli desetinu případné výhry. Každé pětimístné číslo se tiskne v několika sériích a každá série má deset kuponů. Samozřejmě si můžete losů koupit kolik chcete, klidně všech deset od stejného čísla, abyste dosáhli na plnou výhru a ne jen zmiňovanou desetinu.

Samotné sledování losování loterie není nic moc zábavného, spíš naopak. Zdlouhavý průběh provází děti školního věku, které oznamují tažená čísla spolu s výší výhry otravným a dost monotónním polozpěvem. Protože nejčetnější výhrou je tisíc euro (téměř 1.800 vylosovaných čísel si sáhne na tuto výhru) nejvíc se vám při sledování loterie dostane pod kůži protivný prozpěvek “míííl ééé-u-róóós”.

Co můžete vyhrát?

  • Hlavní výhrou je již zmiňované gordo, které má hodnotu 4.000.000 eur
  • Druhá výhra 1.250.000 eur
  • Třetí výhra 500.000 eur
  • 2 výhry v hodnotě 200.000 eur
  • 8 výher v hodnotě 60.000 eur
  • 1.794 výher v hodnotě 1.000 eur
  • 2.997 výher v hodnotě 1.000 eur pokud se vaše poslední dvojčíslí shoduje s čísly taženými pro hlavní, druhou a třetí výhru
  • 9.999 výher v hodnotě 200 eur
  • a další výhry

Pokud vlastníte jen jeden los (décimo) od výherního čísla, nezapomeňte zmiňované výhry vydělit deseti!

Vánoční loterie ve Španělsku představuje velké společenské téma. Bez obtíží narazíte na restaurace, bary nebo třeba i kadeřnictví, jejichž majitelé tzv. vsadili na jedno pětimístné číslo, od kterého koupili několik sérií a nabízí décimo k prodeji svým klientům. Takový postup krásně vystihuje podstatu loterie, která spočívá ve sdílené radosti.

Více o španělské vánoční loterii si můžete přečíst v tomto článku.

Španělé věří, že štěstí vám může přinést i místo, kde si los koupíte. O slavné Doñe Manolitě si můžete přečíst tady.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 3 Průměr: 4.7]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *