Tradice šafránu ve Španělsku
O životě

Tradice šafránu ve Španělsku

Tradice šafránu ve Španělsku má své místo už po staletí. Za šafránový ráj je možné považovat městečko Consuegra v regionu města Toledo v autonomní oblasti Castilla-La Macha (o větrných mlýnech z Consuegry jsme psali zde). Celé jeho okolí se vždy na konci října zbarví do fialova, což je typická barva šafránového květu.

Tradice šafránu ve Španělsku spočívá jak v jeho sběru, tak v procesu vytrhávání tyčinek z květů i pražení. Dodnes jde o čistě manuální činnost, která je většinou doménou žen a dědí se z generace na generaci. K získání jednoho kilogramu šafránu je potřeba až 250.000 květů.

Společenský, ekonomický i kulturní význam této tradice se odráží ve slavnostech šafránové růže (“Fiesta de la Rosa del Azafrán”). Při nich nechybí folklór, gastronomie ani třeba soutěže ve vytrhávání tyčinek šafránu.

Možná by se dalo říct “šafrán nad zlato”. Pro místní znamená opravdu mnoho a například v 50. letech 20. století se stal platidlem pro nejchudší vrstvy obyvatelstva a právě díky hodnotě šafránu si obyvatelé Consuegry mohli třeba zařídit bydlení nebo si koupit auto.

V archeologickém muzeu v městečku Consuegra se můžete o historii šafránu dozvědět více. Třeba to, že se v oblasti obydlené přes 3.000 lety objevil pravděpodobně s návratem rytířů řádu svatého Jana z křižáckých výprav do Svaté země. Existuje ale jiná hypotéza, že se šafrán do oblasti Toleda dostal s arabským obyvatelstvem už o několik století dříve.

Dnes patří šafrán mezi oblíbené koření na celém světě a přidává se jak do slaných tak do sladkých pokrmů. Jak jsme například psali v tomto článku, je nedílnou součástí slavné paelly.

Tradice šafránu ve Španělsku si ale našla i nové možnosti uplatnění. Místní z Consuegry teď vyrábějí například šperky s motivem šafránu.

Na malou ukázku ze slavností šafránové růže se můžete podívat ve videu:

Pokud vás zajímají další španělské tradice, podívejte se do této rubriky.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 0 Průměr: 0]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *