Větrné mlýny Consuegra
Cestování

Větrné mlýny Consuegra

Větrné mlýny Consuegra (“molinos de Consuegra”) se nacházejí ve španělské provincii Toledo v autonomní oblasti Castilla-La Mancha a jde o nádherné velmi fotogenické místo, které si rozhodně zaslouží vaši návštěvu.

Větrné mlýny Consuegra byly postaveny v první polovině 19. století. Bylo jich celkem 10 a měly sloužit k mletí mouky. Z 16. století už bylo na místě několik starších větrných mlýnů, které inspirovaly Miguela de Cervantes k napsání jednoho nejvýznamnějších děl španělské literatury Don Quijote de la Mancha.

Stavitelé si vzali za vzor holandské mlýny z 16. století, které se skládají ze dvou částí. Bílý válcovitý trup je tvořený silnými zdmi z neopracovaných kamenů a na něm je posazená kuželovitá otáčecí střecha ze dřeva a zinku, ve které je umístěn hybný systém poháněný čtyřmi obdélníkovými lopatkami.

Vnitřek větrných mlýnů se skládá ze tří pater. Ve spodním patře se nacházelo silo, ve kterém se skladovala mouka. V prostředním patře bylo umístěné síto, ve kterém se oddělovala mouka od semletých slupek. V horním patře bylo pak srdce větrného mlýna, mechanismus sloužící k mletí mouky. Nechybělo 8 okýnek, která sloužila ke zjišťování, odkud vane vítr. Díky nim bylo možné průběžně měnit orientaci lopatek. 

Do dnešní doby se zachovalo celkem 12 mlýnů, které už ale neplní svou původní funkci a slouží jako turistický cíl. Existuje také turistická trasa zvaná “Ruta de Don Quijote”, která vás zavede na všechna zajímavá místa, které při svém putování navštívil hrdina Cervantesova románu. Větrné mlýny Consuegra jsou samozřejmě jejím zlatým hřebem, i když mlýny najdete i na jiných místech regionu, jako například v Mota del Cuervo, Herencia nebo Alcázar de San Juan.

Větrné mlýny Consuegra z ptačí perspektivy si můžete prohlédnout v tomto videu:

Chcete se dozvědět více cestovatelských tipů? Podívejte se do této rubriky.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 0 Průměr: 0]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *