Svátek mláďátek ve Španělsku
O životě

Svátek mláďátek ve Španělsku

Svátek mláďátek ve Španělsku (Día de los Santos Inocentes) možná též “den neviňátek” patří mezi španělské vánoční tradice a dal by se přirovnat k českému aprílu. 

Datuje se do raného křesťanství, kdy král Herodes vydal rozkaz zabít všechny děti mladší 2 let, které se narodily v Betlémě, aby se ujistil, že tak bude odstraněn prorokovaný Mesiáš, budoucí král Izraele. 

Podle církevních análů se tak mělo stát 28. prosince a aniž by se přesně vědělo proč, tento den se stal ve Španělsku dnem vtípků a kanadských žertíků všeho druhu. 

Na svátek mláďátek ve Španělsku sdělovací prostředky vtipkují a překrucují svůj obsah tak, aby prezentovaná informace působila reálně a důvěryhodně. Tvůrci tak mají jednou za rok možnost dát průchod svému smyslu pro humor. Noviny často publikují celé stránky plné komických zpráv, kde některé jsou očividným výsměchem až po takové, které působí věrohodně. Je jen na čtenáři, aby si dal pozor a nenechal se napálit.

V některých oblastech latinské Ameriky je dokonce nebezpečné půjčit někomu nějaký majetek, ať už peníze nebo předmět, protože reálně hrozí, že už ho nedostanete nikdy zpět, právě s odvoláním na toto datum.

Kromě aprílových žertíků je tento den ve Španělsku vyhrazen charitativním akcím na podporu ohrožených dětí.

V oblasti Ibi (Alicante) se 28. prosince slaví “svátek posypaných moukou” (“Fiesta de los enharinados”). Jde o zábavnou oslavu v podobě střetu mezi veřejnou mocí a opozicí prostřednictvím karnevalové formy moukové bitvy. Karnevaloví představitelé obou protistran veřejné moci po sobě házejí mouku, vejce, prach a rachejtle (více v tomto článku).

V oblasti Fraga (Huesca) jsou zase obvyklé bitvy mezi mladými, kdy po sobě házejí syrová vejce.

V městě Valle de Ayora-Cofrentes v oblasti Jalance (Valencie) se tento den slaví svátek bláznů (“Fiesta de los Locos”). Mladí lidé oblečení do výstředních kostýmů a výrazně nalíčení se na několik hodin ujmou moci a účastní se veselic za doprovodu dechovky. V noci se pak koná ples bláznů (“Baile de los Locos”), kde je skoro vše povoleno včetně totálně potrhlé hudby.

Pokud budete tedy na svátek mláďátek ve Španělsku, dejte si velký pozor, aby vás někdo nevyvedl aprílem.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 5 Průměr: 3.4]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *