Průvod tří králů ve Španělsku
O životě

Průvod tří králů ve Španělsku

Průvod tří králů ve Španělsku (španělsky “Cabalgata de Reyes Magos”) neodmyslitelně patří ke každým Vánocům. Jde o slavnostní defilé alegorických vozů ve všech významnějších městech Španělska, Andory a Gibraltaru. Králové Kašpar, Melichar a Baltazar se svými pážaty a pomocníky házejí z vozů na všechny strany bonbóny a jiné pamlsky dětem v předvečer velkého svátku Zjevení Páně, v Čechách klasicky označovaného svátek Tří králů.

První historická zmínka zachytila průvod tří králů ve Španělsku už v roce 1866 ve městě Alcoy v provincii Alicante. Tradice se postupně rozšířila do celého Španělska a získala řadu podob. Ve městě Granada ztvárňují příjezd tří králů na divadelních prknech, ve městě Logroño je zvykem, že tři králové přiletí helikoptérou, ve městě Gijón připlují z Kantabrijského moře, v Pyrenejích přijedou na lyžích a v Pamploně přejdou slavnostně most svaté Magdaleny.

Tři králové tak slavnostně přijíždějí vždy v podvečer 5. ledna a zvěstují, že během následující noci ve všech domácnostech zanechají dárky pro ty nejmenší. Průvod tří králů z Madridu, který je považován za nejokázalejší, každoročně přenáší španělská státní televize.

Průvod tří králů ve Španělsku všechny děti vánočně naladí a je to asi jediný den v roce, kdy neprotestují a jdou velmi brzy na kutě, protože se nemůžou dočkat, jaká překvapení jim tři králové v průběhu noci zanechají pod stromečkem. 6. leden je tak vrcholem španělských Vánoc, mlsá se roscón de reyes a děti se radují ze svých dárků.

Malou ukázku madridského defilé najdete v následujícím videu:

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 8 Průměr: 4.8]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *