Vánoce ve Španělsku jsou neodmyslitelně spojené s vánoční loterií, o které píšeme v jiném článku. Jedná se o opravdový fenomén a není náhodou, že “Lotería de Navidad” je na světě hned jako druhá loterie s nejdelší nepřerušenou tradicí. Provozuje se už od roku 1892 a přečkala i španělskou občanskou válku a fašistický režim generála Franca. Z hlediska celkové částky na vyplacení výher je dokonce největší loterií vůbec (k vyplacení je každoročně přes 2.2 miliardy EUR). A protože se losuje vždy kolem 22. prosince, řada Španělů se na Vánoce stane milionáři.
Štědrý den “la Nochebuena” (24. prosinec) je ve Španělsku normálním pracovním dnem, ale řada firem dává zaměstnancům půldenní volno jako benefit. Večer tak Španělé tráví v úzkém rodinném kruhu, ale na dárky si většina španělských dětí ještě počká až do Tří králů. Věřící rodiny často chodívají na štědrovečerní půlnoční mši Misa del Gallo. V překladu to znamená “kohoutí mše”, protože podle legendy kouhout jako první oznámil svým zakokrháním narození Ježíše. Právě v těchto rodinách už mohou děti vánoční dárky dostat, ale je to spíše výjimkou. Tuto noc nosí dárky Papá Noel, který vznikl jako obdoba Santa Clause vlivem anglosaské kultury.
25. prosinec je ve Španělsku volno a rodiny ho tráví v širším kruhu blízkých. Tento den je spojený s mlsáním typické vánoční sladkosti – tureckého medu (tzv. “turrón”).
Před koncem roku se ještě slaví tzv. “Svátek mláďátek” nebo také “Den neviňátek” (día de los Santos Inocentes), který připadá na 28. prosinec. Je to jistá obdoba českého aprílu. Španělé říkají: “Ať už tento den slyšíš nebo vidíš cokoliv, pravděpodobně to není pravda a někdo si z tebe utahuje.” Ve Valencijské oblasti je to “Den bláznů” (día de los locos), pořádají se plesy v potrhaných kostýmech a město od města má své vlastní tradice pocházející z dob pohanských či z křesťanských tradic.
O Vánocích ve Španělsku nemůže chybět typický sladký kruhovitý dezert “roscón de Reyes”, který se podává právě na Tři krále (6. ledna), v nejdůležitější den Vánoc ve Španělsku. Těsto je podobné naší vánočce, často je posypaný kandovaným ovocem a plněný krémem. Pro děti je ale nejdůležitější figurka krále, která je v něm zapečená. Kdo objeví tuto figurku ve svém kousku, stává se králem Vánoc.
5. leden je dnem velké nervozity mezi těmi nejmenšími, protože po celé odpoledne probíhají ve všech větších španělských městech alegorické průvody příjezdu Tří králů. Po návratu domů se děti velmi rychle navečeří (nejrychleji za celý rok), protože už chvátají, aby mohly nechat v obývacích pokojích své vánoční boty a utíkat na kutě. Jedině tak totiž Tři králové mohou přijít do jejich domovů a přesně vědět, kde mohou zanechat dárky. Ráno 6. ledna tak děti vstávají velice brzo a utíkají s velkým očekáváním na místo, kde v předvečer nechaly své vánoční boty. Další den ale už musejí opět do školy, a tak se vše vrací k normálu až do příštích Vánoc.
Vánoce ve Španělsku také komentujeme v našem podcastu.