Obnova NIE ve Španělsku
Praktické rady

Obnova NIE ve Španělsku

Jak už jsme psali v jiném článku, pokud nejedete do Španělska jen na dovolenou, ale plánujete tu žít nebo třeba pořídit nemovitost, bez španělského NIE se neobejdete. Zároveň vám ale NIE po 3 měsících vyprší a je nutná obnova NIE ve Španělsku.

Nejdřív ale trocha obecných informací. Pokud jste občany Evropské unie a ve Španělsku nebudete pobývat déle než 3 měsíce (klasicky v režimu turisty), nepotřebujete nic jiného než platný cestovní pas nebo občanku.

Pokud sice ve Španělsku nemáte v úmyslu pobývat déle než 3 měsíce, ale chcete zde činit jisté administrativní úkony (např. u notáře, v bance apod.), budete potřebovat NIE.

Pokud váš pobyt přesáhne dobu 3 měsíců, máte povinnost přihlásit se k pobytu na cizinecké policii a i zde se bez NIE neobejdete.

NIE je určitá obdoba českého rodného čísla, je unikátní, i když s datem narození nemá nic společného. Jedná se o osobní identifikační číslo cizince (Número de Identidad de Extranjero). Tento dokument vám umožňuje realizovat určité právní kroky na území Španělska, např. otevřít si účet u španělské banky, podepsat pracovní smlouvu se španělským zaměstnavatelem nebo pořídit nemovitost ve Španělsku.

NIE může být buď dočasné (pro jednorázové záležitosti jako nákup nemovitosti) nebo trvalé (pokud plánujete ve Španělsku žít déle než 3 měsíce).

Dočasné NIE má platnost pouze 3 měsíce a je myšleno pro cizince, kteří nemají v úmyslu ve Španělsku trvale pobývat. Nejčastějšími případy jsou například potřeba prezentovat se u španělského notáře z důvodu vyřízení dědického řízení nebo pořízení nemovitosti ve Španělsku.

O NIE se žádá prezenčně na cizinecké policii nebo je možné využít služeb španělského konzulátu v zemi vašeho původu (ale pozor, je potřeba ověřit si, zda konzulát ve vaší zemi tuto službu poskytuje a v jakém rozsahu). Také je možné NIE vyřídit prostřednictvím zplnomocněného zástupce, řada firem toto nabízí za taxu kolem 100-450 EUR v závislosti na náročnosti a mezinárodním profilu (pokud vyžadujete komunikaci v angličtině, vyjde vás to dráž).

Samozřejmě se snadno může stát, že máte v úmyslu pořídit si nemovitost ve Španělsku, zařídíte si NIE, použijete ho pro první kroky jako např. otevření účtu u španělské banky, ale protože nenarazíte na žádnou vhodnou nemovitost, 3 měsíce uběhnou a NIE vám vyprší.

Důležité je vědět, že vaše NIE je unikátní a máte ho přidělené doživotně, jako třeba rodné číslo v Čechách. Slovem “dočasné” tedy nechceme říct, že po 3 měsících zanikne. Jak jsme psali v jiném článku, NIE se jen administrativně po 3 měsících automaticky deaktivuje. Španělské úřady se tak pravděpodobně chrání před miliony registrovaných cizinců, kteří se po nějaké jednorázové administrativě už nikdy ve Španělsku neobjeví.

Pak je nutná obnova NIE ve Španělsku (tzv. “renovación”). Proces je stejný jako při prvotním vyřizování NIE (formulář, poplatek, dokumenty), opět je nutná osobní návštěva cizinecké policie a pokud máte štěstí, možná vám s tím pomůže španělský konzulát ve vaší zemi. A opět máte NIE obnovené zas jen na 3 měsíce.

Jiná otázka je trvalé NIE. To přichází v úvahu, pokud zamýšlíte pobývat ve Španělsku déle než 3 měsíce. V tomto případě si musíte požádat o tzv. zelenou kartu, o které jsme psali v jiném článku.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 7 Průměr: 4.3]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.