Daň z nemovitostí ve Španělsku
Praktické rady

Daň z nemovitostí ve Španělsku

Daň z nemovitostí ve Španělsku (tzv. “IBI – Impuesto de Bienes Inmuebles”) je poměrně komplikovaná záležitost, protože spadá do kompetence jednotlivých obcí, a je dost složité dopátrat se, jak to kde funguje. Pokud se budete zajímat o koupi nemovitosti v nějaké konkrétní lokalitě, určitě vám dá příslušnou informaci vaše realitka.

Daň z nemovitostí ve Španělsku se počítá z katastrální hodnoty nemovitosti, kterou na základě určitých oceňovacích metod stanoví katastr v konkrétním místě (katastrální hodnota nesmí být vyšší než tržní hodnota nemovitosti). Sazbu daně si stanovují jednotlivé radnice mezi 0,4 – 1,1% v případě nemovitostí v katastrech měst. U venkovských stavení se sazba pohybuje v rozpětí 0,3 – 0,9%. Stejně tak každá radnice může stanovit výjimky, navýšení nebo slevy na dani.

Abyste si udělali základní představu, podle statistik z roku 2018 (inkaso daně z nemovitostí přepočtené na obyvatele) se např. v Madridu v průměru platilo ročně 439 EUR na dani z nemovitostí, průměr hlavních měst v ostatních autonomních oblastech byl 315 EUR. Kompletní přehled, jak je které město “drahé” z pohledu daně z nemovitostí, poskytuje následující tabulka:

Daň z nemovitostí ve Španělsku 2
Zdroj: Libre Mercado

Ale je potřeba brát v úvahu i ceny nemovitostí v jednotlivých městech. Madrid má nejvyšší vybranou daň z nemovitostí na hlavu právě proto, že tam jsou několikanásobně vyšší ceny nemovitostí než jinde.

Následující tabulky zachycují ukázkové výpočty daně z nemovitostí ve Španělsku v závislosti na katastrální hodnotě a konkrétní lokalitě. Například za byt v katastrální hodnotě 100.000 EUR v Malaze zaplatíte ročně 451 EUR na dani z nemovitostí, ve Valencii vás vyjde na 745 EUR ročně. Protože v Madridu jsou ceny bytů výrazně vyšší, zřejmě byste tam spíše měli byt v hodnotě 300.000 EUR a roční daň z nemovitostí by pak dělala 1.530 EUR.

Daň z nemovitostí ve Španělsku 3
Zdroj: Libre Mercado
Daň z nemovitostí ve Španělsku 4
Zdroj: Libre Mercado

Obecně je potřeba počítat s tím, že čím větší město nebo čím atraktivnější lokalita, daň z nemovitostí bude výrazně vyšší než v menších nebo zapadlejších místech. Každopádně je daň z nemovitostí ve Španělsku mnohem vyšší, než jsme zvyklí z České republiky.

Nejběžnější způsob placení daně z nemovitostí ve Španělsku je inkaso z účtu (španělsky “domiciliación”). Stačí pouze spolu s daňovým přiznáním nahlásit i vaše bankovní spojení a radnice si pak bude každý rok příslušnou částku strhávat automaticky. Je důležité vědět, že budete potřebovat mít účet u španělské banky, protože španělské úřady neakceptují platby ze zahraničí. Nově španělský finanční úřad zavádí možnost plateb ze zahraničí, ale zatím to není ještě plně funkční. Navíc daň z nemovitosti se platí radnici a tam to stále může být problém.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 9 Průměr: 4.3]

Pošli to přátelům…

10 komentářů

 • Tereza

  Dobry den mohli by jste mi poradit před 11 roky jsem koupila nemovitost ( dům ) kde jsme realizovali velkou reformu kupní cena 300 tisíc , reforma 700 tisíc v euro bohužel jsme nemovitost nevyužívají a letos jsme ji na začátku roku prodali za 1,200 tisíc € víte kolik a zda musím zaplatit plusvalías? Dum je na je na napsán pouze na jednoho majitele . Děkuji Tereza

  • modrasek

   Dobrý den, toto už je moc odborná věc. Doporučujeme Vám obrátit se na nějakou “gestoría”, což jsou účetní a daňové firmy. Určitě Vám s tím pomůžou.

 • Pavel

  Krásný den,
  děkuji za odpověď, dle které jsme v nastavení daně z nemovitosti konali a inkaso od města je nastaveno,
  Posléze nám byla také stržena daň č. 210, nevíte co to je za stržení?
  Předem děkuji za krátké info.
  Pavel

  • modrasek

   Dobrý den, pokud se jedná o “modelo 210”, tak to je daň z příjmů nerezidentů. Tato daň se platí například, pokud cizinec vlastní nemovitost ve Španělsku a nevyužívá ji celý rok. Po dobu, po kterou nerezident nemovitost nevyužívá, finanční úřad považuje nemovitost za fiktivně pronajatou a tohoto fiktivního nájemného se platí daň z příjmů. I když reálný nájem cizinci neplyne a nemovitost je prázdná. Jak je to s formulářem 210 a jak se daň počítá by vám poradili v tzv. “gestoría”, což je název pro místní účetní a daňové firmy.

 • Lukáš

  Doplním jen, že ta informace o nutnosti mít španělský bankovní účet není úplně správná. Dnes se mi Suma strhla skrze Direct Debit z účtu u Wise.com, který má belgický IBAN. Dokonce na základě nařízení EU nesmí španělský úředník odmítnout zadat nešpanělský IBAN.

 • Pavel

  V létě roku 2021 jsme zakoupili byt na Fuerteventuře za účelem občasné rekreace, máme N.I.E. i účet u španělské banky, jen zatím nevíme co udělat, jak a kdy a kde podat daňové přiznání k dani z nemovitostí a do kdy je třeba zaplatit?
  Realitka nás odkázala na “asesorii”.
  (Nejvíce by nám vyhovovalo vše elektronicky, jako to děláme u nás v ČR, ale tam využíváme e-identitu)

  • modrasek

   Dobrý den, právě proto, že daň z nemovitostí ve Španělsku spravují jednotlivé obce, není jednotný systém termínů ani placení. My bychom doporučili využít služeb nějakých poradců (gestoría/asesoría). Oni by vám to měli kompletně vyřídit. Navíc je to jednorázová věc na začátku, jakmile vám nastaví inkaso (domiciliación), bude si radnice příslušnou částku strhávat automaticky každý rok a vy už nebudete muset nic hlídat, ani když se změní výše daně. Jen budete muset mít dostatečný zůstatek na účtě. Ale také se můžete podívat na stránky vaší radnice, třeba tam budou mít nějaký přijatelný online postup, jak to vyřídit. Ale možná budete potřebovat nějakou elektronickou identitu (systém cl@ve nebo španělský elektronický podpis).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *