Valencie
Cestování

Valencie – tipy a rady pro cestovatele

Valencie nepatří mezi turisticky nejvyhledávanější místa ve Španělsku, o to víc ale umí překvapit. Není tak přeplněná turisty jako třeba Barcelona, přitom má všechny výhody velkého přímořského letoviska.

Po Madridu a Barceloně je se svými 800.000 obyvateli třetím největším městem ve Španělsku a je i významným univerzitním centrem.

Vyznačuje se klasickým středomořským klimatem, zimní minimální teploty zpravidla neklesají pod 7 °C, letní maxima se pohybují kolem 31 °C. Vyšší vlhkost vzduchu může zhoršovat pocitové vnímání teploty.

Valencie se pyšní statistikou 300 slunečných dní v roce. Těch deštivých by v průměru nemělo být víc než 44. Více o podnebí ve Valencii najdete tady.

💡 V následujícím textu se kliknutím na jednotlivá místa přemístíte rovnou na mapu.

Doprava

Valencie má 10 linek metra a je po Madridu na druhém místě ve Španělsku co do počtu kilometrů sítě metra. Samozřejmostí je stanice metra přímo na letišti, odkud se dostanete za 25 minut přímou linkou do centra města. Plánek valencijského metra najdete na konci článku.

Kromě metra, tramvají a městských autobusů se po Valencii můžete velmi pohodlně pohybovat i na kole. Valencie se pyšní jednou z nejlépe propracovaných sítí cyklo-stezek ve Španělsku (celkem 160 km) a vzhledem k tomu, že se rozkládá na rovince, ani se moc nenadřete.

I když zřejmě nevlastníte jachtu, valencijský přístav Puerto de Valencia rozhodně stojí aspoň za procházku. Navíc řada přístavních barů a klubů nabízí bohatý noční život. 

Pláže

Městské pláže (playa de las Arenas, playa de la Malvarrosa, playa de la Patacona) se vyznačují jemným zlatým pískem a vede podél nich pohodlná promenáda lemovaná rozmanitými restauracemi nabízejícími převážně středomořskou kuchyni včetně místní klasiky “paella”. Tipy na restaurace v této části Valencie najdete zde.

Na jih od Valencie se nachází přírodní park Albufera, kde se pěstuje rýže pro slavnou valencijskou paellu. Zde také najdete přírodní pláže bez turistů (playa de Pinedo, playa El Saler, playa de la Devesa, playa Lago Saler). Ale pozor, bez auta se tam jen těžko budete dostávat.

Pamětihodnosti

Valencijská katedrála (la Catedral de Valencia) z roku 1238 určitě stojí za prohlídku, navíc z její věže (El Miguelete) je krásný panoramatický výhled na celé město i jeho okolí. 

Když už se budete toulat centrem Valencie, neopomeňte navštívit schované náměstíčko Plaza Redonda s tradičními stánky s galanterií.

Las Torres de Serranos jsou jednou z dvanácti bran, které vedly původním opevněním do města. I z nich je hezký výhled na celou Valencii.

Samozřejmě si nemůžete nechat uniknout neoklasicistní býčí arénu Plaza de Toros de Valencia, která kromě býčích zápasů často hostí i různé kulturní nebo sportovní akce.

Hned vedle určitě nepřehlédnete modernistické vlakové nádraží Estación del Norte, kam stojí za to přinejmenším nahlédnout.

Hlavní tržnice Mercado Central patří mezi skvosty valencijského modernismu a určitě vás naláká bohatou nabídkou místních produktů. Některé zdroje dokonce uvádějí, že jde o největší tržnici čerstvých produktů v Evropě. Ale pozor, má otevřeno jen do 15h a o nedělích je zavřená.

Pražskou Vinohradskou tržnici vám možná připomene Mercado de Colón, kde můžete ochutnat tradiční letní nápoj “horchata”, který se připravuje z hlíz šáchoru (“chufa”) nazývaného též zemní mandle, které se pěstují v oblasti Alboraya kousek na sever od Valencie (více o tomto nápoji zde).

Za návštěvu také stojí radniční náměstí Plaza del Ayuntamiento de Valencia. Na radnici si všimněte netopýra, kterého má město ve znaku. Můžete se podívat i dovnitř na slavný balkón, ze kterého se zahajují věhlasné Fallas (více informací zde), a prohlédnout si reprezentační prostory radnice s výstavou o historii města. A budete-li už na radničním náměstí, určitě nepřehlédněte budovu staré pošty Oficina de Correos.

Možná trochu skrytá může být Iglesia de San Nicolás, které se právem říká valencijská Sixtinská kaple.

Pokud se zajímáte o moderní architekturu, neměly by vám uniknout stavby slavného valencijského architekta Santiaga Calatravy. V Ciudad de las Artes y las Ciencias si budete připadat spíš jako v nějakém sci-fi filmu. Najdete zde kino, muzeum, výstavní galerii nebo i slavnou valencijskou operu. A pokud máte rádi mořský svět, navštivte Oceanografic de Valencia, kde na vás čekají obří akvária s panoramatickými tunely, nádherná voliéra s exotickým ptactvem a nebo můžete zaskočit na představení s cvičenými delfíny.

Muzea

Pokud jste milovníky krásného umění, neměli byste vynechat Museo de Bellas Artes de Valencia, které je druhou nejvýznamnější obrazárnou ve Španělsku. 

Krásný barokní palác Palacio del Marqués de Dos Aguas hostí uvnitř muzeum keramiky a určitě stojí za prohlídku už kvůli svým přepychovým interiérům.

Exkluzivní výstavy nabízí Fundación Bancaja. Pokud budete mít zrovna štěstí, můžete narazit například na díla Goyi, Picassa nebo slavného valencijského rodáka malíře Joaquína Sorolly.

V už zmiňované Ciudad de las Artes y las Ciencias nechybí vědecké muzeum Museo de las Ciencias.

Parky a zahrady

Městský park Jardín del Turia o délce 6,5 km vznikl v původním korytu řeky Turia, která byla kvůli ničivým povodním v 70. letech 20. století odkloněna. Vznikl tak jedinečný městský prostor plný zeleně, sloužící k odpočinkovým, sportovním i kulturním aktivitám obyvatel i návštěvníků města.

Bioparc je místní zoologická zahrada a určitě stojí za návštěvu.

Naše soukromé tipy

Určitě to znáte, že řadu věcí v průvodcích nenajdete, nebo jsou tak upozaděné, že byste je přehlédli. Proto se vyplatí mít i pár tipů od místních.

Naše nejoblíbenější náměstí je Plaza de la Virgen s krásnou fontánou a řadou zahrádek, kde si můžete odpočinout u kávy. Tohle náměstí má svoje zvláštní kouzlo, které byste si určitě měli vychutnat.

Botanická zahrada Jardín Botánico je okouzlující oázou klidu, plnou exotické flóry, kterou hlídají desítky koček (pozor – nesmí se krmit). Najdete tam třeba i bylinkovou zahrádku či kaktusové skleníky. A jeden tip pro vyznavače mystiky a tajemných kamenů: jsou tam k vidění největší obsidiány, jaké jsme kdy v životě viděli.

Pokud byste chtěli na výlet nedaleko Valencie, místní Benátky Port Saplaya vás určitě nezklamou. Je to místo plné různobarevných domů obklopených kvetoucími keři, v kanálech kotví menší loďky, pohupují se na vlnkách a vy si budete připadat jako v jiném světě. Navíc se tam dá dojít i pěšky z městské pláže podél pobřeží, je to asi jen 5 km.

Další tipy

Pokud už se budete hodně nudit, zatoulejte se ke slavnému kočičímu domku la Casa de Los Gatos. Je opředen řadou pověstí a konspiračních teorií o jeho vzniku i záhadném autorovi.

Stejně tak můžete okouknout údajně nejužší dům ve Valencii La Estrecha.

Malou vizuální ochutnávku najdete v následujícím videu:

Source: Youtube, Marius Schulte, Instagram

Pokud máte rádi podcasty, do Valencie zavítaly Zuzana Fuksová a Ivana Veselková a ve svém vtipném pořadu Buchty se podělily o své dojmy z města. Poslechnout si ho můžete zde:

Užitečné dokumenty

Turistickou mapu Valencie si můžete stáhnout zde.

Načítací animace
Načítání…

EAD Logo
Trvá to moc dlouho?

Načíst znovu Načíst dokument znovu

|

Otevřít Otevřít v nové kartě

Plánek valencijského metra je ke stažení tady.

Načítací animace
Načítání…

EAD Logo
Trvá to moc dlouho?

Načíst znovu Načíst dokument znovu

|

Otevřít Otevřít v nové kartě

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 8 Průměr: 4.5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *