Banky ve Španělsku
Praktické rady

Banky ve Španělsku: Jak si otevřít účet?

Prvním zádrhelem, na který narazíte jako cizinec ve Španělsku, může být samotné otevření účtu. Banky ve Španělsku zpravidla požadují doklad o NIE. Pokud ho nepředložíte, máte problém. Mít španělský bankovní účet je ale zásadní věc, bez které nemůžete fungovat. Už jen třeba dobít si předplacenou SIMku jde jen s platební kartou vydanou ve Španělsku. V roce 2012 byla jedinou bankou na trhu, která cizincům otevřela účet na základě předložení cestovního pasu (tedy bez nutnosti mít španělské NIE), Barclays

Dnes se samozřejmě každý snaží ušetřit na bankovních poplatcích. Pokud máte stálý příjem třeba ve formě výplaty, řada bank nabízí konto bez poplatků za vedení účtu s platební kartou zdarma (produkt se většinou jmenuje “cuenta nómina”). Pokud jste bez příjmu, je potřeba trochu více hledat, ale i tak se dají najít bankovní produkty bez poplatků, především u nízkonákladových odnoží španělských bank (momentálně např. OpenBank, která patří do skupiny Santander, nabízí účet zdarma bez dalších podmínek). 

Jakmile máte bankovní účet, překvapení ovšem nekončí. Myslel jsem, že mě trefí šlak, když jsem zjistil, jak fungují banky ve Španělsku. Připadá vám normální mít bankovní účet a se svými prostředky si disponovat výhradně sám? Hradit své závazky formou platebních příkazů a mít své finance pod kontrolou? To byste nesměli žít tady.

Přišel jsem na to ve chvíli, když jsem se v souladu se slavně uzavřenou nájemní smlouvou chystal zaplatit první nájem. Ověřoval jsem si u protistrany číslo účtu a bylo mi sděleno, že se nemusím o nic starat, že si peníze z mého účtu stáhnou sami. A upozorňuji, že jsem nedal žádný souhlas k inkasu. A představte si, ono tu tak funguje úplně všechno. Stačí, že např. ve smlouvě s dodavatelem elektřiny uvedete své číslo účtu, a on si začne částky stahovat z vašeho účtu sám. 

Najednou si připadáte, že vaše peníze vlastně nejsou vaše, protože si s nimi disponují cizí osoby, v podstatě jak se jim zlíbí. Zřejmě je i toto důsledek španělské mentality, oni jsou tak pohodlní, že než aby si dělali starosti s podáváním příkazu k úhradě, ať si to každý z jejich účtu bere sám. Pro člověka ovlivněného německým prostředím řádu a pořádku to je něco naprosto šíleného. Takže jsem zpočátku zběsile několikrát denně kontroloval svůj účet u banky ve Španělsku, abych zjistil, kdo mi zas z něho co strhl, až jsem rezignoval a prostě nechal věcem volný průchod. Ono to prostředí se nebude přizpůsobovat mé osobě, to já jsem ten, který se musí integrovat, ať se mu to líbí, nebo ne.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 2 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *