Banky ve Španělsku
Praktické rady

Banky ve Španělsku: Jak si otevřít účet?

Prvním zádrhelem, na který narazíte jako cizinec ve Španělsku, může být samotné otevření účtu. Banky ve Španělsku zpravidla požadují doklad o NIE. Pokud ho nepředložíte, máte problém. Mít španělský bankovní účet je ale zásadní věc, bez které nemůžete fungovat. Už jen třeba dobít si předplacenou SIMku jde jen s platební kartou vydanou ve Španělsku. V roce 2012 byla jedinou bankou na trhu, která cizincům otevřela účet na základě předložení cestovního pasu (tedy bez nutnosti mít španělské NIE), Barclays. 

Dnes se samozřejmě každý snaží ušetřit na bankovních poplatcích. Pokud máte stálý příjem třeba ve formě výplaty, řada bank nabízí konto bez poplatků za vedení účtu s platební kartou zdarma (produkt se většinou jmenuje “cuenta nómina”). Pokud jste bez příjmu, je potřeba trochu více hledat, ale i tak se dají najít bankovní produkty bez poplatků, především u nízkonákladových odnoží španělských bank (momentálně např. OpenBank, která patří do skupiny Santander, nabízí účet zdarma bez dalších podmínek). 

Jakmile máte bankovní účet, překvapení ovšem nekončí. Myslel jsem, že mě trefí šlak, když jsem zjistil, jak fungují banky ve Španělsku. Připadá vám normální mít bankovní účet a se svými prostředky si disponovat výhradně sám? Hradit své závazky formou platebních příkazů a mít své finance pod kontrolou? To byste nesměli žít tady.

Přišel jsem na to ve chvíli, když jsem se v souladu se slavně uzavřenou nájemní smlouvou chystal zaplatit první nájem. Ověřoval jsem si u protistrany číslo účtu a bylo mi sděleno, že se nemusím o nic starat, že si peníze z mého účtu stáhnou sami. A upozorňuji, že jsem nedal žádný souhlas k inkasu. A představte si, ono tu tak funguje úplně všechno. Stačí, že např. ve smlouvě s dodavatelem elektřiny uvedete své číslo účtu, a on si začne částky stahovat z vašeho účtu sám. 

Najednou si připadáte, že vaše peníze vlastně nejsou vaše, protože si s nimi disponují cizí osoby, v podstatě jak se jim zlíbí. Zřejmě je i toto důsledek španělské mentality, oni jsou tak pohodlní, že než aby si dělali starosti s podáváním příkazu k úhradě, ať si to každý z jejich účtu bere sám. Pro člověka ovlivněného německým prostředím řádu a pořádku to je něco naprosto šíleného. Takže jsem zpočátku zběsile několikrát denně kontroloval svůj účet u banky ve Španělsku, abych zjistil, kdo mi zas z něho co strhl, až jsem rezignoval a prostě nechal věcem volný průchod. Ono to prostředí se nebude přizpůsobovat mé osobě, to já jsem ten, který se musí integrovat, ať se mu to líbí, nebo ne.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 13 Průměr: 4.7]

Pošli to přátelům…

15 komentářů

 • Ondra

  Ahoj, a u jaké banky to bylo? Teď to řešíme a banka, která dala známému hypo i když má příjem v KČ to od ledna již nedělá a jinde to je také problém, díky

 • Lukáš

  Doplním informaci, že pro nerezidenty je mít účet u španělské banky hrozivě drahé (běžně cca 40 EUR za kvartál) a navíc zcela zbytečné. Vše se dá zařídit skrze služby wise.com, který (narozdíl od Revolutu) nabízí i možnost Direct Debitu (tedy inkasa). Platím přes to vodu, elektřinu, internet, alarm i daně, bez jediného problému. Konverzní kurz má naopak o něco lepší Revolut, takže nahraju CZK do Revolutu, zkonvertuji na EUR a pošlu z Revolutu na Wise (zdarma).

  • Milan

   Ahoj, díky moc za tvůj komentář – aktuálně řešíme internet, jaká společnost ti akceptovala účet od WISE pro internet? U Movistaru chtějí španělský IBAN. Díky moc.

 • Marcela

  Dobrý den, chci se zeptat zda mi spanelska banka vyda finanční prostředky z mého účtu ve Španělsku, když už delší dobu jsem zpátky v ČR a mám jiné příjmení než je uvedeno v bance díky sňatku. Děkuji za odpověď

  • modrasek

   Dobrý den, bohužel nemáme tuhle zkušenost. Ale pokud máte přístup ke španělskému účtu přes internetové bankovnictví, můžete si peníze převést do ČR touto cestou. Pokud půjdete na pobočku španělské banky, určitě budete muset předložit platný doklad totožnosti a doložit změnu příjmení, předpokládáme že oddacím listem. Informujte se raději u své banky, zda nebudou požadovat ověřený překlad oddacího listu.

 • Katarína

  Ahojte, v prvom rade ďakujem za super stránku, je tu kopec zaujímavých informácií a dobre sa to číta :-). Rada by som sa opýtala, čo je potrebné na otvorenie účtu v banke, okrem NIE (kupujeme nehnuteľnosť- novostavbu, posledná splátka, resp. vinkulácia notárovi, má ísť zo španielskeho účtu). Potrebujeme aj doklad o príjme? Alebo stačí pas resp. OP a NIE? Ďakujem veľmi pekne.

  • modrasek

   Dobrý den, děkujeme za milý komentář. Jednotlivé banky mají rozdílné podmínky pro otevření účtu, budete se muset informovat přímo na pobočce. Ve facebookové skupině Češi a Slováci ve Španělsku najdede řadu rad konkrétních lidí, případně se můžete zeptat tam. Podle našich zkušeností nejlépe funguje otevření účtu online, tam většinou banka chce nejméně dokumentů.

   • Pavel Jurasek

    Super, díky konečně něco užitečného. Mohu se zeptat jakou banku doporučujete pro otevření účtu online pro Nerezidenty ? Díky

    • modrasek

     Dobrý den, u nerezidentů to může být problém, protože banky většinou požadují NIE. Zkuste hledat “cuenta para no residentes”. Našli jsme, že momentálně má takové konto např. Banco Santander (“cuenta mundo”), Bankinter nebo CaixaBank.

    • Vojta

     Bez NIE jen na pas nám udělali v Sabadell. Kvůli poplatkům je potřeba, aby dorazilo tuším 700€/měsíčně na účet. Když nedorazí tak je poplatek.

     • Míra

      To mi stačí přeposílat sem a tam z mého účtu na Sabadell účet (španělský) 700,- E?

  • Jana

   Dobrý den, nevíte, jestli ještě nějaká španělská banka poskytne hypotéku Češce, co vydělává v korunách? Na internetu jsem se dočetla, po změně zákona moc nechtějí kvůli kolísavému kurzu. Chci koupit byt ve Španělsku a na půlku si vzít hypotéku, ale ty české jsou teď hrozně drahé. Předem dík za odpověď.

   • modrasek

    Dobrý den, španělské banky nerady poskytují hypotéky Čechům a nakonec vás vyjde draho dokládání dokumentů, které musejí být úředně přeložené do španělštiny. Ale zkuste třeba skupinu na facebooku “apartmány ve Španelsku”, třeba by vám poradili, vyznají se v nákupech nemovitostí a poskytují poradenství Čechům.

    • Vojta

     Nemám tuto zkušenost, hypotéka ve Španělsku bez problémů a výhodnější než nám nabídli v ČR. (po doložení českého příjmu, jen bylo nutný překlad)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *