Vinná bitva ve Španělsku
O životě

Vinná bitva ve Španělsku

Vinná bitva ve Španělsku (“batalla del vino”) patří mezi španělské kulturní dědictví a slaví se každý rok už od konce 19. století vždy 29. června na oslavu svatého Petra v městečku Haro v oblasti La Rioja. Psali jsme už o slavné tomatině (článek zde), kde je protagonistou rajče. V tomto případě hraje hlavní roli víno, jak jinak v tak slavné vinařské oblasti.

Vinná bitva ve Španělsku spočívá v tom, že se účastníci snaží postříkat ostatní červeným vínem. Vše se odehrává v kopcích 6 kilometrů severně od městečka Haro, v místě Riscos de Bilibio, kde řeka Ebro vstupuje do regionu La Rioja. Nachází se tam kaplička a jde od pradávna o poutní místo. Vypráví se, že tuto tradici založili právě poutníci, když se veselili po mši.

Už od sedmi od rána přicházejí nadšenci oblečení v tradiční bílé s červeným šátkem kolem krku, vybavení zásobami červeného vína. Někteří se nechávají vézt na vyzdobených přívěsech za traktory. Celý průvod vede zástupce radnice na koni, u kaple vyvěsí korouhev a zahájí mši. Po mši odpálí rachejtli, čímž je vinná bitva oficiálně zahájena. Za zvuků dechovky pak vypukne očekávaná veselice s použitím lahví, různých rozprašovačů a vodních pistolí. Každý rok na vinnou bitvu padne 20.000 – 40.000 litrů vína. Všichni účastníci postupně získají fialovou barvu a jakmile trochu oschnou, pustí se do tradičních sladkostí (“caracoles” a “chuletillas al sarmiento”). Průvod se pak za doprovodu dechovky vydá do městečka Haro, kde oslavy pokračují.

V následujícím videu se můžete podívat, jak probíhá vinná bitva ve Španělsku.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 2 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *