Španělská Tomatina je místní tradice, která se koná každý rok poslední srpnovou středu v uličkách středověkého města Buñol (asi 40km od Valencie) a je to největší rajčatová válka na světě. Poklidné městečko s 9.000 obyvateli zaplaví přes 20.000 návštěvníků z celého světa (největší zastoupení mají Australané, Japonci, Britové a Američané), aby se mohli zúčastnit rajčatového šílenství. Za oběť padne kolem 150 tun rajčat z oblasti Xilxes (Castellón) speciálně vypěstovaných pouze pro tento účel. Obyvatelé Buñolu od brzkého rána zakrývají svá okna a vchody fóliemi, protože moc dobře vědí, co bude následovat.
Už doporučení pořadatelů a oficiální pravidla hovoří za vše:
- rajčata je nutné před hozením rozmačkat, aby se zabránilo zraněním
- doporučuje se mít ochranné brýle (např. plavecké)
- obléct si staré oblečení, které už nemáte v úmyslu nosit
- pro fotografování používat vodě-odolné fotoaparáty nebo je mít v ochranném pouzdru
Rajčatová bitva trvá přesně hodinu a její začátek i konec jsou signalizovány rachejtlemi. Na závěr je celé město zbarvené do červena a ulicemi proudí řeky rajské břečky. Účastníci se mohou nechat osprchovat vodními děly, která zároveň vyráží za účelem čištění města, nebo se přesunout k řece, kde organizátoři nachystají veřejné sprchy. Dlažební kostky v ulicích jsou po spláchnutí vodou jako nové díky kyselosti rajské šťávy, která je perfektně vydezinfikuje.
Pokud vás španělská Tomatina láká, nezapomeňte si s předstihem rezervovat lístky, protože počet účastníků je z bezpečnostních důvodů limitován na 22.000.
A jak to celé vzniklo? Existuje celá řada výkladů o původu tohoto svátku. Nejpravděpodobnější verzí je, že vše začalo v roce 1945 při oslavách “Gigantes y Cabezudos”, což je tradiční přehlídka obrovských karnevalových figurín. Tehdy se strhla spontánní bitka mezi účastníky a protože se zrovna nachomýtli ke stánku se zeleninou, začali po sobě házet rajčaty. Postupně se z toho stala každoroční tradice a oblíbená zábava, kterou se zpočátku úřady snažily zakazovat, až nakonec ustoupily místním obyvatelům a Tomatinu povolily za určitých podmínek a pravidel. Tomatina vešla ve známost ve zbytku Španělska díky televizní reportáži na počátku 80. let a postupně se proslavila celosvětově. V současné době jen asi zhruba 8% účastníků pochází ze Španělska. Tomatina přitahuje jako magnet milovníky zábavy z celého světa, zároveň se stala vděčným tématem reklamních kampaní řady slavných značek i kulisou různých filmů.
V následujícím videu se můžete nechat vtáhnout do atmosféry tohoto svátku:
Zajímají vás další španělské tradice? Mrkněte do rubriky “o životě”.
Jeden komentář
Libus+Ka Kusak
Tak to je mazec:-))
Jedna moje kolegyne v Sydney se,tusim v roce 2005,zucastnila.Dokonce si tam,mozna v te rajcetove tsunami,“nabrnkla spanelskeho boyfrienda“Ale jak to bylo s nimi dal,nevim.Kazdopadne se z dovolene vratila nadsena:-))