Španělská Tomatina
O životě

Španělská Tomatina – slavná rajčatová bitva

Španělská Tomatina je místní tradice, která se koná každý rok poslední srpnovou středu v uličkách středověkého města Buñol (asi 40km od Valencie) a je to největší rajčatová válka na světě. Poklidné městečko s 9.000 obyvateli zaplaví přes 20.000 návštěvníků z celého světa (největší zastoupení mají Australané, Japonci, Britové a Američané), aby se mohli zúčastnit rajčatového šílenství. Za oběť padne kolem 150 tun rajčat z oblasti Xilxes (Castellón) speciálně vypěstovaných pouze pro tento účel. Obyvatelé Buñolu od brzkého rána zakrývají svá okna a vchody fóliemi, protože moc dobře vědí, co bude následovat.

Už doporučení pořadatelů a oficiální pravidla hovoří za vše:

  • rajčata je nutné před hozením rozmačkat, aby se zabránilo zraněním
  • doporučuje se mít ochranné brýle (např. plavecké)
  • obléct si staré oblečení, které už nemáte v úmyslu nosit
  • pro fotografování používat vodě-odolné fotoaparáty nebo je mít v ochranném pouzdru

Rajčatová bitva trvá přesně hodinu a její začátek i konec jsou signalizovány rachejtlemi. Na závěr je celé město zbarvené do červena a ulicemi proudí řeky rajské břečky. Účastníci se mohou nechat osprchovat vodními děly, která zároveň vyráží za účelem čištění města, nebo se přesunout k řece, kde organizátoři nachystají veřejné sprchy. Dlažební kostky v ulicích jsou po spláchnutí vodou jako nové díky kyselosti rajské šťávy, která je perfektně vydezinfikuje.

Pokud vás španělská Tomatina láká, nezapomeňte si s předstihem rezervovat lístky, protože počet účastníků je z bezpečnostních důvodů limitován na 22.000. 

A jak to celé vzniklo? Existuje celá řada výkladů o původu tohoto svátku. Nejpravděpodobnější verzí je, že vše začalo v roce 1945 při oslavách “Gigantes y Cabezudos”, což je tradiční přehlídka obrovských karnevalových figurín. Tehdy se strhla spontánní bitka mezi účastníky a protože se zrovna nachomýtli ke stánku se zeleninou, začali po sobě házet rajčaty. Postupně se z toho stala každoroční tradice a oblíbená zábava, kterou se zpočátku úřady snažily zakazovat, až nakonec ustoupily místním obyvatelům a Tomatinu povolily za určitých podmínek a pravidel. Tomatina vešla ve známost ve zbytku Španělska díky televizní reportáži na počátku 80. let a postupně se proslavila celosvětově. V současné době jen asi zhruba 8% účastníků pochází ze Španělska. Tomatina přitahuje jako magnet milovníky zábavy z celého světa, zároveň se stala vděčným tématem reklamních kampaní řady slavných značek i kulisou různých filmů. 

V následujícím videu se můžete nechat vtáhnout do atmosféry tohoto svátku:

Zajímají vás další španělské tradice? Mrkněte do rubriky “o životě”.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 3 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Jeden komentář

  • Libus+Ka Kusak

    Tak to je mazec:-))
    Jedna moje kolegyne v Sydney se,tusim v roce 2005,zucastnila.Dokonce si tam,mozna v te rajcetove tsunami,”nabrnkla spanelskeho boyfrienda”Ale jak to bylo s nimi dal,nevim.Kazdopadne se z dovolene vratila nadsena:-))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *