Pronájem bytu ve Španělsku
O životě

Pronájem bytu ve Španělsku

Zajistit pronájem bytu ve Španělsku byl náš poslední úkol na sklonku léta roku 2018. Pamatuji si ten víkend, kdy jsme se s bytem loučili a bylo nám opravdu smutno. Přirostl nám k srdci, nechali jsme v něm i hodně potu a energie a teď jsme ho měli přenechat někomu cizímu. Kdo by si nezamiloval ten výhled z našeho balkónu (viz fotka) na tradiční rybářské domky, které jsou tak typické pro čtvrť Cabanyal-Canyamelar.

Vše jsme zadali té samé realitce, která nám zařizovala koupi bytu ve Valencii. Hlavním důvodem bylo, že jsme byli v Madridu a bylo by obtížné organizovat prohlídky, zároveň jsme chtěli mít jistotu, že i administrativa spojená s pronájmem valencijského bytu bude v pořádku.

Španělské “agencias inmobiliarias” nebo jen zkráceně “inmobiliarias” si účtují provizi ve výši jednoho měsíčního nájmu a zaručí vám nájemníka po dobu alespoň 12 měsíců. Pokud by v této lhůtě odešel, najdou vám bezplatně nového.

Na začátku se nás jen zeptali na naše preference ohledně nájemníka (zda radši nekuřáka, zda nevadí domácí zvíře apod.) a také na naši představu ohledně nájmu. Odhad realitky byl, že adekvátní nájem za náš byt by mohl být 500-550 EUR měsíčně (bez poplatků). Srovnatelné byty s výtahem dosahovaly částky 600 EUR. Řekli jsme, ať pro začátek zkusí nabízet 600 EUR za měsíc s tím, že vždy můžeme částku v rámci vyjednávání snížit. Nakonec realitka docílila oněch 600 EUR, což bohatě pokrylo hypotéku a ještě něco zbylo.

Jak už jsme psali dříve, pronájem bytu ve Španělsku se sjednává jiným způsobem než v Čechách. Důležité je ověření bonity potenciálních nájemníků a je běžné, že se od nich požadují poslední 3 výplatní pásky ze zaměstnání. Výběr samozřejmě probíhá hodně na bázi toho, jak ti lidé působí a jaký dojem na zástupce realitky udělají. I v tomto je dobré vsadit na dlouhou praxí prověřené oko makléřky.

Našimi finálními kandidáty byl mladý pár Italů, kteří se stěhovali do Valencie z Kanárů a ještě nenastoupili do práce. Proto realitce předložili alespoň podepsanou pracovní smlouvu (Italka měla nastupovat jako recepční v hotelu).

Nakonec jsme souhlasili a realitka připravila a podepsala s nimi nájemní smlouvu. Konečná dohoda byla smlouva na 6 měsíců s možností prodloužení. Realitka si tak účtovala provizi jen 50% měsíčního nájmu. Když pak smlouvu po půl roce prodlužovala, neúčtovala nám nic dalšího. Zároveň se v rámci provize postarala i o přehlášení plateb za energie na nájemníky a k našemu milému překvapení paní makléřka zařídila i připojení plynu a instalaci kotle v bytě, čímž nám opravdu vytrhla trn z paty, protože bylo nutné osobní předání a my kvůli tomu nemuseli jet složitě z Madridu. 

Byt byl úspěšně pronajatý a my se mohli naplno vrátit k našemu životu v Madridu. To jsme netušili, že nám o sobě dá brzo zase vědět a přidělá nám pár vrásek na čele.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 1 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *