Valencie město pomerančů
O životě

Valencie město pomerančů

Možná už jste slyšeli slogan “Valencie město pomerančů”. Ne nadarmo se jeden z hlavních bulvárů, který je tepnou univerzitní čtvrti, jmenuje Avenida de los Naranjos (ve valencijštině “Avinguda dels Tarongers”).

Pomerančovníky lemují velkou část valencijských ulic a díky jejich vlastnosti, že mohou být zároveň v jakékoliv fázi květenství a plození, na nich po celý rok můžete zároveň najít voňavé květy i zralé plody pomerančů. A vzhledem k tomu, že patří mezi neopadavé stromy, jsou celoročně zelené a nedělají na podzim nepořádek spadaným listím. 

“Valencie město pomerančů” je tak neustále lehce provoněná lehkou citrusovou vůní.

Lidé se často ptají, proč si při bloumání po Valencii nemohou prostě utrhnout pomeranč a pochutnat si na něm. Možná to trochu vysvětluje valencijská hláška “Eres más borde que las naranjas de la calle Colón”, což volně přeloženo znamená “Jsi protivnější než pomeranče z Kolumbovy ulice”. Slovíčko “borde” ale zároveň znamená planý, divoký.

Odrůda vysázených stromů je totiž pomerančovník hořký (ve španělštině ”naranja amarga” nebo “naranja borde”). Jejich velmi kyselé plody nejsou určené k přímé konzumaci, ale dají se průmyslově zpracovávat především pro výrobu marmelád. Ze slupek nezralých plodů se také lisuje olej využívaný v cukrářské výrobě, alkoholovém průmyslu nebo v kosmetice. Ale místní papoušci si na nich často pochutnávají a dopřávají si vitamínový detox.

Valencie město pomerančů 2

Kromě toho má tato odrůda pomerančů velmi silnou slupku, která intenzivně absorbuje všechny druhy městského znečištění včetně toxických látek z výfukových plynů. Valencijská radnice tak každý rok pravidelně do ulic posílá speciálně upravené stroje pro sběr pomerančů, takzvané setřasače či setřásací stroje, které vždy sklidí kolem 75.000 kg plodů, které jsou pak použité ke kompostování. V následujícím videu můžete vidět setřasač v akci.

Valencie město pomerančů vás určitě ráda přivítá, podívejte se tady na naše tipy pro cestovatele.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 6 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *