Svatojánská noc ve Španělsku
O životě

Svatojánská noc ve Španělsku

Svatojánská noc ve Španělsku (“Noche de San Juan” nebo také “Fiesta de San Juan”) je velký lidový svátek oslavující křesťanského světce Jana Křtitele. Připadá na předvečer 24. června. Je také spojován s oslavami letního slunovratu a mezi jeho atributy už od pohanských dob patří oheň, voda, nahota a zeleň.

Svatojánské ohně jsou nejtypičtějším znakem těchto oslav. Symbolizují slunce, které je v době letního slunovratu na vrcholu svých sil. Svatojánské ohně mají slunce ještě více posílit. V Evropě se běžně zapalují na kopcích, ve Španělsku jsou jejich typickým místem pláže. Podle legendy přeskakováním ohňů získáte očistnou sílu slunce. Na některých místech se v nich zapalují košťata a krouží se s nimi, jinde se z kopců spouští hořící kola či sudy, které symbolizují putující slunce.

Na různých místech světa se svatojánská noc slaví rozdílně. Stejně tak má svatojánská noc ve Španělsku různé podoby v závislosti na konkrétním regionu. Mezi nejslavnější oblasti se řadí Alicante se svými oslavami “Hogueras de San Juan” a sochami, které se podobají valencijským Fallas, o kterých jsme psali v tomto článku a které také nakonec vzplanou a navždy zmizí v plamenech. Nikoliv ale v předvečer, ale večer v den svatého Jana.

Svatojánské ohně mohou plnit přání. Stačí 3 přání napsat na papírek a vhodit ho o svatojánské noci do plamenů. Jinde věří, že pokud do ohně vhodíte nějakou svou osobní věc (jako třeba starou ponožku), zbaví vás to všeho zlého (nesmíte ale zapomenout třikrát přeskočit oheň dřív, než vaše věc shoří). Pokud slavíte svatojánskou noc na pláži, měli byste se přesně o půlnoci postavit zády k moři a hodit do vln 3 mince, každá vám splní jedno přání.

Léčivé byliny mají mít o svatojánské noci největší čarovnou sílu. Svatojánské květiny (především mateřídouška) také sloužily k věštění, hlavně pro dívky, které se chtěly dozvědět, jakého ženicha jim osud přinese.

Svatojánská noc ve Španělsku má spoustu podob, takže pokud se sem na konci června budete chystat, nastudujte si tradice v místě, kam míříte.

Reportáž ze svatojánských oslav v Alicante můžete zhlédnout tady:

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 1 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *