flamenco
O životě

Flamenco – slavná španělská tradice

Flamenco je španělský hudební žánr, který vznikl v Andalusii, především v oblasti Cádizu. Za rodiště flamenca jsou tak považovaná města jako Sevilla, Granada nebo Córdoba. Počátky flamenca je ale možné najít i v jiných částech Španělska jako v oblasti Murcia, Castilla la Mancha nebo Extremadura.

Podoba flamenca, jak ho známe dnes, se datuje do 18. století. Jeho původ dodnes vyvolává pochyby a nikdy ho nebylo možné přesně historicky doložit. Slovník Španělské královské akademie (RAE) spojuje flamenco s andaluskou lidovou kulturou s výrazným vlivem folkloru cikánského obyvatelstva (výraz “cikánský” je překladem španělského “gitano” a ve Španělsku nemá žádný negativní kontext). Právě cikánské obyvatelstvo prapůvodně pochází z oblasti Indie a ne nadarmo se ve flamencu občas dají objevit prvky indického tance “kathak”.

Další teorií je, že flamenco vzniklo spojením různých kultur, které v té době v Andalusii existovaly. Na jeho vzniku se tak pravděpodobně podílely španělské balady, maurská hudba a písně sefardských Židů.

Jeho popularita se rychle rozšířila i do řady zemí Latinské Ameriky a kuriozitou je, že si získalo takovou oblibu v dalekém Japonsku, že tam je více škol flamenca než v samotném Španělsku.

V době Frankovy diktatury se flamenco stalo prostředkem protestů proti režimu. Do textů se často promítaly protirežimní narážky a umělcům se poměrně úspěšně dařilo unikat tvrdé cenzuře.

Flamenco je definováno třemi základními atributy: zpěvem, hrou na kytaru a tancem, které mají svou typickou charakteristiku. Není považováno za součást andaluského folkloru, protože díky své umělecké povaze patří především na jeviště. Profesionální zpěváci flamenca transformovali jeho podobu tak, že se výrazně vzdálila tradičním andaluským písním.

Dnes je flamenco považováno za důležitou turistickou atrakci Andalusie. Kromě uměleckého aspektu je flamenco také předmětem vědeckého bádání, dokonce je možné vystudovat doktorát v oboru flamenca.

Tanec flamenca má vědecky prokázané pozitivní účinky na lidské zdraví, jak fyzické, tak psychické. Dokonce se pro to vžilo označení “flamenco-terapie”.

V listopadu 2010 UNESCO zapsalo flamenco na seznam kulturního dědictví lidstva.

Na flamenco vsází Španělsko i v letošním ročníku Eurovize (2023). Do finále v Liverpoolu posílá zpěvačku jménem Blanca Paloma s písní “EaEa”, která je inspirovaná flamencem, dává mu ale moderní podobu díky prvkům elektronické hudby.

Na malou upoutávku na představení flamenca se můžete podívat ve videu:

A pokud vás zajímají i jiné španělské tradice, podívejte se do této rubriky.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 1 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *