Španělský módní návrhář Paco Rabanne, vlastním jménem Francisco Rabaneda Cuervo, se narodil ve Španělsku 18. 2. 1934. Mnoho lidí si myslelo, že byl Ital nebo Francouz, dokud 3. 2. 2023 nezemřel a nezačala média zveřejňovat informace o jeho životě.
Už od svého narození ale nemohl být světu módy blíž. Jeho matkou byla vrchní krejčová od věhlasného módního návrháře Balenciagy. Jeho otec byl plukovníkem republikánské armády a během občanské války ve Španělsku byl frankistickými oddíly zajat a popraven. To bylo důvodem, proč se celá rodina v roce 1939 uchýlila do francouzského exilu.
Mladý Paco Rabanne vystudoval mezi lety 1951 a 1963 školu krásných umění v Paříži a už za studií vytvořil tisíce módních skic, kterými si přivydělával a zároveň navázal první kontakty na různé módní značky. V roce 1959 se 7 z jeho návrhů dostalo do časopisu Women’s Wear Daily, tenkrát ještě pod jménem Frank Rabanne.
Už v 60. letech 20. století pracoval pro slavné módní značky jako Balenciaga, Nina Ricci, Pierre Cardin nebo Givenchy, na jejichž modelech se objevily jeho neobyčejně originální knoflíky a výšivky.
V té samé době přišel se svými “pacotilles”, což byly mozaiky složené z plíšků z plastu, kovu a dalších materiálů pospojované kovovými kroužky. S použitím tohoto nápadu vznikaly originální náušnice, brýle a jiné módní doplňky, které vytvářel ve spolupráci s předními návrháři tehdy velmi oblíbené vlny nazývané industriální prêt-à-porter. A tak se zrodila značka Paco Rabanne.
Svoji první módní přehlídku s kolekcí “Manifest” měl v roce 1966 a byla plná naprosto nenositelných šatů, které byly koncipované ze současných moderních materiálů a ozdobené jeho industriálními mozaikovými doplňky. V dalších kolekcích pak přinesl na přehlídková mola další materiály jako kůži, pštrosí peří nebo alobal. Bavilo ho experimentovat, takže přišel například i s modely z papíru, z křiklavě barevné kůže, stehy z hliníku nebo s pletenými materiály.
Mezi jeho nejslavnější modely z 60. let patřily:
- šaty ze zlatých destiček s vsazenými diamanty, které na molu předvedla slavná Françoise Hardy
- šaty z knoflíků
- kolekce “Rob’auto” navržená na každodenní nošení a především vhodná pro řízení auta
- modely pro filmy jako například Dobrodruzi s Alainem Delonem (Les Aventuriers), Barbarella s Jane Fonda nebo šaty pro Audrey Hepburn ve filmu Dva na cestě (Two for the Road).
V 70. letech 20. století španělský módní návrhář Paco Rabanne vstupuje do světa parfémů. Popravdě jeho první parfém “Calandre” vznikl už v roce 1969 ve spolupráci se španělskou firmou Puig. Pod svou značkou ale přichází se svým prvním parfémem “Paco Rabanne pour Homme” až v roce 1973.
V této době také uvádí na trh mužskou kolekci prêt-à-porter, kterou dále rozvíjí až do konce 80. let 20. století. Opět se nebojí netradičních materiálů, takže pracuje například s křiklavě barevnými látkami či alobalem. Kovem prošívá a proplétá látky a zapracovává korálkové závoje. Na přehlídkové molo posílá lacláče s kovovými nárameníky, kožené bundy, síťované vestičky, excentrické baloňáky a boty se zahnutými špičkami.
Od filmu přechází k divadlu a navrhuje kostýmy.
Přelom 70. a 80. let 20. století také přináší mezinárodní věhlas jeho parfémům především díky novinkám “Métal”, “La Nuit”, “Sport” nebo “Ténéré”.
V 90. letech 20. století rozvíjí ženskou kolekci prêt-à-porter a pracuje s komponenty, které zrcadlí, s plexisklem, laserovými odlesky, optickými kabely. Jeho doplňky jako šperky, pokrývky hlavy nebo obuv patří mezi špičku v kreativitě.
Polovina 90. let 20. století je u Paco Rabanne ve znamení unisexu. Jak v jeho parfémech, tak v módních kolekcích či doplňcích.
Po roce 2000 pak přicházejí nesmrtelné parfémy jako “Black XS” nebo “1 Million”, do kterých se snaží vtisknout svůj nový styl založený na nepřizpůsobivosti, smělosti a inovaci. Parfém “1 Million” se stal díky velmi dobře vytvořené televizní reklamně celosvětovým fenoménem.
Po roce 2013 už byl španělský módní návrhář Paco Rabanne spíše v ústraní a jeho značku převzala španělská firma Puig. Ale stále se snažila a dodnes se snaží zachovat jeho unikátní styl.
Podívejte se na ukázku jeho tvorby v tomto videu:
A pokud jste o Pacu Rabannovi nevěděli, že byl Španěl, možná nevíte ani o slavném rodu Borja, že pochází ze Španělska a nikoli z Itálie. Více v tomto článku.