Španělský módní génius Balenciaga, celým jménem Cristóbal Balenciaga Eizaguirre, se narodil 21. ledna 1895 v baskickém městečku Guetaria. Byl prestižním španělským módním návrhářem a je považován za jednoho z nejvýznamnějších tvůrců v oblasti exkluzivní módy běžně nazývané “haute couture”. Však byl také přes tři desetiletí činný právě v její kolébce Paříži. Byl současníkem Coco Chanel či Christiana Diora.
Pocházel z chudé rodiny. Jeho otec byl rybář a matka švadlena. Od malička snil o tom, že bude módním návrhářem a neustále kreslil nějaké skicy. Když mu bylo 13 let, všimla si ho markýza Blanca Carrillo de Albornoz y Elío (babička budoucí belgické královny Fabioly), která trávila léto v Guetarii, a rozhodla se navrhnout mu úkol. Dala mu kus látky a s ním i jedny ze svých nejexkluzivnějších šatů a pověřila ho, aby jí ušil jejich věrnou kopii. Markýza byla s výsledkem jeho práce tak spokojená, že se stala Balenciagovou mecenáškou.
V roce 1918 Balenciaga otevřel spolu se sestrami z rodiny Lizaso módní salon “Balenciaga Lizaso”. Po šesti letech se ale rozhádali a salon zanikl.
V roce 1919 otevřel obchod s módou v San Sebastiánu a pojmenoval ho “Eisa” jako vzdání pocty své matce. Obchod pak expandoval ještě do Madridu a Barcelony a během velmi krátké doby si jeho modely oblíbila španělská královská rodina a španělská aristokracie.
S příchodem občanské války byl donucen své obchody ve Španělsku zavřít a přestěhoval se do Paříže. Tam v roce 1937 otevřel svůj salon v prestižní ulici Avenue des George V.
Respekt módního světa si postupně vydobyl svým inovativním stylem, který byl typický použitím siluet pokleslých ramen, úzkých pasů a oblých boků. Začátkem 50. let minulého století už bez pochyb patří mezi pařížskou módní špičku.
Španělský módní génius Balenciaga především ve svých počátcích nejen že své modely skicoval, ale osobně je i stříhal a šil. Byl špičkovým krejčím a opravdovým expertem na práci s látkami oproti řadě konkurentů, kteří měli zástupy švadlen. Coco Chanel o něm prohlásila: “Je jediným z nás, kdo je opravdovým krejčím.”
Jeho typickým stylem byly černé róby, hranaté kabáty bez límce či knoflíků, japonské rukávy, tuniky a průhledné pláštěnky.
Stačil mu kus látky a byl schopný z něj během chvilky stvořit šaty, aniž by potřeboval střih nebo složité šití. Vyznačoval se naprostou precizností, jakoby své modely sochal z kamene. Pro své nejlepší klientky šil šaty bez nutnosti zkoušek, hned napoprvé perfektně padly, což potvrdila sama Marlene Dietrich. Jediné, co potřeboval, byly míry klientky.
Jeho modely byly často inspirovány španělskými malíři jako byl Velázquez nebo Goya. Často se také poohlížel po kubismu. A jeho věčnou inspirací bylo Japonsko.
Mezi jeho klientky kromě již zmíněné Marlene Dietrich patřily například Greta Garbo, Grace Kelly, Ava Gardner, Audrey Hepburn nebo Jackie Kennedy. Stvořil také svatební šaty pro vnučku své mecenášky, královnu Fabiolu Belgickou. Americká milionářka Rachel L. Mellon patřila mezi jeho největší obdivovatelky a nechala si od něj vytvořit stovky rób.
Jednou z jeho posledních prací bylo navržení uniforem pro letušky Air France. Šlo o jeho jediný odklon od “haute couture” k módě pro každodenní nošení zvané “prêt-à-porter”. Té se jinak celý život vyhýbal. A právě s masivním nástupem této nové módní vlny se Balenciaga v roce 1968, po 50 letech v oboru, rozhodl stáhnout do ústraní. Nedokázal si svět bez “haute couture” představit, nebo spíše nechtěl být jeho součástí.
Španělský módní génius Balenciaga je považován za otce “haute couture” a Francie se mu odvděčila udělením Řádu čestné legie.
Když se v roce 1972 rozhodl strávit pár dní v Paradoru Jávea (o síti těchto hotelů jsme psali zde), aniž by měl jakékoliv vážnější zdravotní problémy, 23. března 1972 ho náhle postihl infarkt myokardu a ve svých 77 letech zemřel. Pohřben pak byl ve svém rodném městečku Guetaria.
Odkaz Balenciagy je obrovský. V jeho salonu začínali tehdy ještě naprosto neznámí a nezkušení Paco Rabanne (psali jsme o něm tady), Hubert de Givenchy nebo Oscar de la Renta.
Muzeum Museo Balenciaga v Guetarii má v depozitáři jeho 1.200 rób a v neustálých obměnách jsou v rámci jeho expozice k vidění. Stejně tak je možné vidět některé jeho výtvory v madridském muzeu Museo del Traje.
Na krátký dokument s ukázkami Balenciagovy tvorby se můžete podívat zde.