Španělský rod Borja
Cestování

Španělský rod Borja

Možná vám zní povědomě název muzikálu “Lucrezia Borgia”, jehož děj se odehrává v Římě v době italské renezance a točí se kolem slavného rodu papežů Borgiů. Zřejmě ale už nebudete vědět, že se nejedná o původně italskou šlechtu, nýbrž o španělský rod Borja pocházející ze stejnojmenného aragonského městečka Borja, který se nejprve usadil ve městě Játiva ve valencijském království, později působil v Gandía a až nakonec se přesunul na apeninský poloostrov, tedy do Itálie, kde bylo jméno rodu poitalštěno do současně známější podoby Borgia a kde se zapsal do historie především díky dvěma příslušníkům rodu, kteří se stali papeži.

Španělský rod Borja se stal slavným hlavně díky své krutosti a nezměrné touze po moci. Také se často ve své historii dostal ze situací, které vypadaly jako naprosto ztracené. Na druhou stranu byli slavnými mecenáši a podporovali umělce jako Leonarda da Vinciho, Michelangela nebo Tiziana. Zajímavostí je, že slavné válečné zbraně pro papežskou armádu navrhl právě sám Leonardo da Vinci.

Pokud budete ve městě Gandía, nenechte si ujít palác rodu Borja, kde se můžete dozvědět více o jeho historii a udělat si představu, v jakém luxusu žili. A právě z této gandijské větve rodu vzešel papež Kalixt III. (Alfonso de Borja). Jeho synovec Rodrigo de Borja byl jmenován kardinálem a sloužil v diplomatických službách španělského krále Ferdinanda II. zvaného Katolický. Právě za tyto věrné služby udělil král kardinálovu synovi Pedrovi Luisovi de Borja titul prvního vévody Gandíe. A kardinál se později stal papežem Alexandrem VI.

Čtvrtý vévoda z Gandíe, katolický kněz a člen jezuitského řádu Francisco de Borja y Aragón, byl pak svatořečen. Do historie vstoupil jako svatý František Borgia (někdy česky označovaný jako František Borgiáš). František Borgia měl 8 potomků a jeden z nich (João) byl koncem 16. století jedním ze španělských vyslanců v Praze.

Španělský rod Borja patřil ve své době mezi nejúspěšnější rody. Jeho členové působili v rolích biskupů, arcibiskupů a kardinálů, ženy se stávaly abatyšemi klášterů. Podařilo se jim zbavit moci řadu důležitých římských šlechtických rodů a díky promyšlené sňatkové politice pronikli příbuzensky do významných evropských dynastií, především do francouzského a španělského královského rodu.

Cesta Borgiů na vrchol byla samozřejmě jako u jiných rodů provázena skandály, uplácením, intrikami, protežováním příbuzných i zločiny. Jejich jméno je spojováno s mravním úpadkem církve a řadou úkladných vražd.

Abychom se vrátili k Lucrezii Borgia. Byla nemanželskou dcerou papeže Alexandra VI. Prý byla velmi krásná a stala se pověstnou právě svou účastí na zločinech své rodiny a také incestními vztahy se svými bratry.

Malou prohlídku paláce rodu Borgiů můžete zhlédnout v následujícím videu.

Budete-li tedy pátrat po historii rodu Borgiů, překvapivě vás zavede do Španělska. Návštěvu přímořského letoviska Gandía tak můžete spojit s výletem do minulosti. Pokud vás zajímají další místa ve Španělsku, která stojí za to navštívit, podívejte se do této rubriky.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 2 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *