Městečko El Palmar u Valencie
Gastronomie,  Nezařazené

Městečko El Palmar u Valencie – ráj paelly

Městečko El Palmar u Valencie není jen obec s 800 obyvateli. Historicky i kulturně je považováno za srdce a duši přírodního parku Albufera. Někteří o něm hovoří jako o přírodní oáze obklopené rýžovými poli, která nemá obdoby. Jiní ho označují za ráj pro milovníky paelly (o této specialitě jsme psali v tomto článku).

Historie městečka El Palmar sahá až do roku 711, kdy zde sídlili muslimové. Za krále Jaume I. ve 13. století se El Palmar stal významným centrem rybolovu. Právě v té době zde byly postavené první “barracas”, což jsou typické domky místních rybářů a zemědělců se slaměnými sedlovými střechami.

Přestože se v oblasti Albufery rýže pěstovala v podstatě odjakživa, skutečného významu nabyla až v 19. století, kdy se její produkce stala výnosnější než rybolov. Díky tomu došlo k vylepšení silničního spojení jednotlivých obcí s Valencií a celá oblast se postupně stala krásným a oceňovaným místem s mezinárodním uznáním díky svému přírodnímu bohatství a místní gastronomii.

Městečko El Palmar u Valencie je vzdáleno jen 20 km od metropole a dá se tam snadno dostat autobusy MHD.

A čím je dnes El Palmar atraktivním pro návštěvníky? Jsou to především typické domky “barracas”, o kterých se říká, že jsou součástí valencijské DNA. Nejstarší je barraca del Tío Aranda (Calle Francisco Monléon 26), která nedávno prošla rekonstrukcí. Tradičních domků je ale v oblasti mnohem více a často jsou zasazené do malebné krajiny jezer a rýžových polí.

Slavná je La Barraca del Palmar (označovaná také jako Barraca Amparo). Pořádají se tam gurmánské show a také nabízejí výlety na lodích po rýžových polích.

Hladinu místních jezer často brázdí typické loďky s bílými plachtami. V průběhu jara a léta je pak možné zažít různé festivaly pořádané organizací Federación Valenciana de Vela Latina.

Městečko El Palmar u Valencia láká spoustu místních i turistů v podvečer obdivovat západ slunce. Ideálním místem pro tento zážitek je místní přístav případně jedna z loděk přímo uprostřed jezera. Jde o jedinečný zážitek, kdy si připadáte, že se na chvíli zastavil čas. Místní nedotčená příroda tomu dává tu opravdovou jedinečnost.

A pokud jste milovníky paelly, nebo ji třeba chcete poprvé ochutnat, asi není lepší místo na světě. V podstatě je jedno, do které z místních restaurací půjdete, protože snad všechny poskytují špičkovou kvalitu. 

My jsme byli v Casa Ángel a opravdu jsme si výtečně pochutnali. Jen malé upozornění, obyvatelé Valencie berou především o víkendech El Palmar útokem a bez rezervace se tam jen těžko najíte. A pravděpodobně od vás už při rezervaci budou chtít vědět, kterou konkrétní paellu si přejete.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 0 Průměr: 0]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *