Paradores ve Španělsku
Cestování

Paradores ve Španělsku – ubytování jako v pohádce

Paradores ve Španělsku jsou zvláštním fenoménem, který by mohl snadno uniknout českému turistovi. A byla by to škoda, protože jsou opravdu výjimečné. Česko-španělský slovník pod pojmem “parador” mimo jiné uvádí, že se jedná o luxusní státní hotel ve Španělsku. A má pravdu. Jde o veřejnou síť 97 hotelů rozmístěných po celém Španělsku. 

Hotely se nacházejí v jedinečných budovách citlivě vybraných pro svou historickou, uměleckou nebo kulturní hodnotu. Účelem bylo zachovat tyto unikátní objekty a zároveň podpořit turistický ruch a nabídnout kvalitní ubytovací služby. Ne nadarmo je součástí hotelů kolem 9.000 uměleckých děl.

Řetězec se oficiálně jmenuje “Paradores de Turismo de España” a jde o státní podnik. 

Nápad vznikl už v roce 1926, kdy markýz de la Vega-Inclán inicioval stavbu ubytovacího zařízení v pohoří Gredos, které se stalo prvním paradorem slavného řetězce. Původní záměr bylo vybudovat síť hotelů v místech, o která nejevil zájem soukromý sektor, ale která měla potenciál přilákat cestovní ruch a nabídnout jedinečnou krásu a zároveň kulturní, uměleckou a historickou rozmanitost. Zároveň šlo o obnovu historických památek, které upadly v zapomění.

Současná síť paradores ve Španělsku pokrývá všechny autonomní oblasti (kromě Baleárských ostrovů), nabízí celkovou kapacitu 10.000 lůžek a zaměstnává 4.000 profesionálů. Více než polovina paradorů se nachází v památkově chráněných oblastech, jiné paradory nabízí ubytování přímo v národních parcích či přírodních rezervacích. Řada z nich (jako např. parador v Toledu či v Salamance) se pyšní exkluzivním výhledem, z něhož máte celé historické město jako na dlani.

Parador Toledo
Výhled z paradoru Toledo

Pokud se chystáte poznávat Španělsko jinak než jako klasičtí turisté, jsou pro vás paradory jako stvořené, protože máte téměř absolutní záruku, že budou na velice atraktivním místě. Ceny za ubytování sice nejsou nízkonákladové, ale za určitý vyšší cenový střed dostanete vysokou kvalitu služeb. Zkuste se podívat na jejich stránky zde.

Pokud vás zajímají naše cestovatelské tipy, mrkněte do této rubriky.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 1 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *