San Sebastián
Cestování

San Sebastián si zaručeně zamiluje každý!

Zhruba 20 kilometrů od francouzské hranice na severu Španělska leží okouzlující San Sebastián (v baskickém jazyce Donostia). Je to třetí nejlidnatější město autonomní oblasti Baskicko se zhruba 190 tisíci obyvateli. San Sebastián a vůbec celé Baskicko vás zaručeně překvapí svou nádhernou a sytě zelenou přírodou, za níž vděčí především častým dešťům na severu Pyrenejského poloostrova. Právě zmiňovaná zeleň ve vás může vyvolávat pocity, že jste se ocitli zcela mimo území prosluněného a vyprahlého Španělska.
 
Když se řekne San Sebastián, většině Španělů se automaticky vybaví městská pláž Playa de la Concha a budou o ní hovořit jako o jedné z nejkrásnějších pláží Evropy. Když se projdete po pěší promenádě u pláže, ne nadarmo budete mít pocit, jako byste se rázem ocitli v malebném lázeňském městečku na břehu moře. Královna María Cristina často navštěvovala místní lázně v polovině 19. století a s ní přicházela do města i aristokracie, která si nechala vystavět úchvatné domy při pobřeží. Tyto stavby stejně tak jako zachovalé lázně La Perla můžete obdivovat dodnes. Asi nejkrásnější pohled na pláž Playa de la Concha je z hory Monte Igueldo, kam se můžete vyvézt lanovkou startující ze západního cípu pláže Playa Ondarreta, která těsně sousedí s Playa de la Concha na západě. Na vrchu hory vás přivítá historický zabavní park s dosud funkčními atrakcemi (otevřeno roku 1911) a také kavárna s venkovní terasou, na které se můžete kochat úchvatným výhledem na okolí.
 
Historické centrum San Sebastiánu je tvořeno úzkými uličkami s vysokou koncentrací kaváren a barů. Dopřejte si zastávku a ochutnejte místní pinchos (baskicky pintxos), což je obdoba známých chuťovek tapas, které běžně dostanete jako pozornost zdarma k zakoupenému nápoji. Baskické pinchos jsou sice větší a chutnější než obvyklé tapas v jiných koutech Španělska, ale mějte na paměti, že pinchos nejsou pozorností zdarma a objevíte je řádně vyčíslené na účtence. Při procházce historickým centrem si nenechte ujít kostel Santa María del Coro a náměstí Plaza de la Constitución, což je náměstí postavené v neoklasickém stylu v okolí staré radnice a mezi místními nazývané jednoduše “la consti”.

San Sebastián je také místem konání slavného mezinárodního filmového festivalu, který patří mezi nejstarší na evropském kontinentu a každý rok uvítá na červeném koberci spoustu světoznámých hvězd stříbrného plátna (více v tomto článku).

A pokud jste ještě neslyšeli o velké tradici “tamborrada” právě ze San Sebastiánu, přečtěte si tento článek.
 
Praktické informace:
Do San Sebastianu se dostanete autobusem z Bilbaa. Cesta trvá zhruba 1 hodinu a 15 minut a denně máte na výběr několik spojů od různých dopravců. Centrální autobusové nádraží v Bilbau se jmenuje Termibus.

Pokud máte nějaký dotaz, můžete se na nás obrátit prostřednictvím kontaktního formuláře.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 2 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *