festival v San Sebastiánu
O životě

Mezinárodní filmový festival v San Sebastiánu

Mezinárodní filmový festival v San Sebastiánu (“Festival Internacional de Cine de San Sebastián” zkráceně také “Festival de San Sebastián”) je kinematografickou soutěží zařazenou do nejvyšší kategorie A, akreditovanou u mezinárodní federace FIAPF.

Mezinárodní filmový festival v San Sebastiánu se koná každý rok na konci září v baskickém San Sebastiánu (o městě jsme psali zde). První ročník byl uveden 21. září 1953, je tudíž o 7 let mladší než náš Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary.

Jedná se o nejvýznamnější filmový festival tohoto druhu nejen ve Španělsku, nýbrž v rámci celého španělsky mluvícího světa a právem se řadí mezi nejstarší a nejprestižnější festivaly v Evropě.

Ve své historii se může pyšnit světovou premiérou Hitchcockových filmů Vertigo (1958) a Na sever Severozápadní linkou (“North by Northwest” 1959). V evropské premiéře uvedl v roce 1977 první díl ságy Star Wars.

Mezinárodní filmový festival v San Sebastiánu si také přičítá objevy nových talentů ze světa filmu. Byl prvním festivalem, na kterém se objevil Roman Polanski na počátku své kariéry. Stejně tak přivítal doposud naprosto neznámé tvůrce jako například Francise Forda Coppolu nebo Pedra Almodóvara.

Nechyběly ani největší světové hvězdy stříbrného plátna, které rády San Sebastián navštěvovaly. Mezi jinými třeba Gregory Peck, Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn, Donald Sutherland, Michael Caine, Robert de Niro, Al Pacino, Meryl Streep, Harrison Ford, Richard Gere, Michael Douglas, Julia Roberts, Catherine Zeta-Jones, Mel Gibson, Demi Moore, Brad Pitt, Danny de Vito, Johnny Depp, Ben Affleck, Ewan McGregor nebo Marion Cotillard.

Hlavními cenami festivalu v San Sebastiánu pro filmy ze soutěžní kategorie jsou zlaté a stříbrné mušle (“concha de oro / concha de plata”), které jsou federací FIAPF mezinárodně uznávané jako ocenění nejvyšší kategorie.

Pro zajímavost, československá a později česká filmová reprezentace získala zlatou mušli v San Sebastiánu v kategorii nejlepší film v následujících letech:

  • 1960 za film Jiřího Weisse: Romeo, Julie a tma v hlavních rolích s Ivanem Mistríkem a Danou Smutnou podle knihy Jana Otčenáška
  • 1965 za film Otakara Vávry: Zlatá reneta v hlavních rolích s Karlem Högerem a Slávkou Budínovou podle knihy Františka Hrubína
  • 2005 za film Bohdana Slámy: Štěstí v hlavních rolích s Tatianou Dykovou a Pavlem Liškou

V jubilejním 70. ročníku, který se konal v roce 2022, měl v hlavní soutěži světovou premiéru film Petra Václava “Il Boemo” a představitel ústřední postavy hudebního skladatele Josefa Myslivečka herec Vojtěch Dyk film osobně v San Sebastiánu uvedl. Na červeném koberci se potkal mimo jiné s Penelope Cruz, Anou de Armas, Olivií Wilde nebo Liamem Neesonem. Film nakonec cenu od poroty nezískal, ale už jeho nominace znamená velký úspěch a otevírá mu cestu do světa.

Na malé ohlédnutí za historií festivalu se můžete podívat v následujícím videu.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 5 Průměr: 4.6]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *