Cestování

Madrid: jedno z nejvýznamnějších globálních měst na světě

O Madridu se moc nemluví. Přitom je to krásná evropská metropole, která má opravdu co nabídnout. Ne nadarmo se jí říká “malý New York Evropy”. Když se ocitnete na hlavním bulváru Gran Vía, budete si opravdu připadat jako v New Yorku. V meziválečné době se američtí architekti jezdili inspirovat do Madridu a říká se, že Chicago bylo postavené po jeho vzoru.

Kromě toho, že Madrid je hlavním městem Španělska, pyšní se více než 3.2 miliony obyvatel. Madridskou metropolitní oblast obývá více než 6.3 milionu obyvatel. Madrid tak obsadil pozici třetího největšího města Evropské unie po Londýně a Berlíně. Světové žebříčky řadí Madrid mezi jedno z nejvýznamnějších globálních měst na světě.

Pokud se do Madridu vydáte, určitě si nenechte ujít Královský palác (Palacio Real), Královské divadlo, park Buen Retiro ani galerie jako Museo del Prado, Museo Reina Sofía nebo muzeum moderního umění Museo Thyssen-Bornemisza. Více tipů pro cestovatele najdete v tomto článku.

Heslem města Madrid je: “Fui sobre agua edificada, mis muros de fuego son.“ Volný český překlad by byl: „Byl jsem na vodě zbudován, mé hradby z ohně jsou.“

Je důležité vědět, že Madrid se nachází v průměrné nadmořské výšce 667m. Z tohoto důvodu jsou zimy poměrně chladné a léta výrazně horká (teploty v srpnu se často přibližují ke 40 stupňům Celsia). 

A pokud máte rádi mystiku, v Madridu najdete jedinou sochu ďábla na světě, padlého anděla (Ángel Caído). Sochař ho zpodobnil s křídly a v relativně lidské podobě. Chrliče pod ním evokují temné síly. Podle legendy se jedná o jedinou historickou památku na světě věnovanou Luciferovi. Unikátnost díla pramení z pověrčivosti umělců, kteří se vždy báli zobrazit samostatně ďábla. Tato socha vás nenechá chladnými už jen z toho důvodu, že je umístěná v nadmořské výšce přesně 666 metrů. Symbol ďábla v podobě tří šestek stále fascinuje spoustu lidí a láká je k návštěvě parku Retiro.

V Madridu se opravdu nebudete nudit. Je to ideální destinace na strávení prodlouženého víkendu věnovaného zábavě, gurmánským zážitkům, umění nebo třeba shoppingu.

Kam si zajít v Madridu na jídlo? Podívejte se na tento článek.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 2 Průměr: 2.5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *