Guernica - slavný obraz Pabla Picassa
Cestování

Guernica – slavný obraz Pabla Picassa

Světově proslulým dílem španělského umělce Pabla Picassa je monumentální obraz Guernica, který najdete v muzeu Reina Sofía v Madridu (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía).

Guernica vznikla v roce 1937 jako reakce Pabla Picassa na bombardování stejnojmenného města Guernica během španělské občanské války (na úvodním obrázku článku je keramická reprodukce obrazu na jedné zdi ve městě Guernica). Obraz Guernica vznikl na objednávku španělské republikánské vlády pro španělský pavilón na Světové výstavě v roce 1937 v Paříži. Dílo mělo přitáhnout pozornost světové veřejnosti ke španělské občanské válce.

Guernica se ale po světové výstavě nepřesunula do Španělska. Vojenská diktatura generála Franka způsobila, že Picasso svěřil své dílo do správy Muzea moderního umění v New Yorku a podmínil navrácení obrazu do Španělska tím, že bude v zemi obnovena svoboda. Guernica se tak vrátila do Španělska jako symbol svobody až několik let po pádu Frankovy diktatury v roce 1981.

Přestože výklad tohoto díla je velmi komplikovaný a kontroverzní, Guernica je považována za jedno z nejdůležitějších děl 20. století. Zároveň se stala symbolem neskutečného utrpení, které přináší válka lidskému pokolení. 

Přestože nezobrazuje žádný konkrétní odkaz na bombardování města Guernica ani na španělskou občanskou válku, její symbolika je jednoznačná. Už jen díky tomu, že Picasso použil pouze bílou a černou barvu a odstíny šedi. Můžete na ní najít umírajícího koně, hořící dům, padlého vojáka, křičící ženu či mrtvé dítě.

Nejen svým významem jde o monumentální dílo. I rozměry Guernicy jsou obrovské, má 7,77 metrů na délku a 3,5 metru na výšku, kvůli čemuž si Picasso musel pronajmout obrovský ateliér v Paříži, kde v té době žil. Navzdory velikosti a komplexnosti obrazu, Picasso Guernicu stvořil za 1 měsíc. Španělská republika Picassovi zaplatila pouze materiál (barvy, látky, rám) a dopravu. Jeho práce tak byla vlasteneckým darem své zemi.

Hodnota obrazu je nevyčíslitelná. Pro vaši představu španělský stát stanovil její hodnotu pro účely garancí na částku 753 milionů EUR (zhruba 18,75 miliard českých korun).

Guernica se v roce 2022 pro svou symboliku hrůz války stala kulisou na mezinárodní den tance pro vystoupení španělského národního baletu (BNE) a národní taneční společnosti (CND). Nejlepší španělští tanečníci tak přímo před slavným obrazem tančili pro mír pod mottem: “Tanec je univerzální jazyk, který nás spojuje jako lidské bytosti, opak války, která jen ničí a rozděluje”. To, že reagují na současnou válku na Ukrajině, asi není potřeba připomínat.

Na záznam vystoupení se můžete podívat pod článkem. Opravdu stojí za to.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 2 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *