Ronda
Cestování

Ronda – klenot Andalusie

Ronda je označována za jedno z nejzajímavějších míst v Andalusii. Je to krajinou, která ji obklopuje, její historií, architekturou i legendami, kterými je opředená.

První zmínky o Rondě pocházejí z dob starých Římanů. Na důležitosti získala Ronda v době muslimské nadvlády. Mezi 8. a 15. stoletím našeho letopočtu se město řadí mezi nejdůležitější strategické pevnosti v Andalusii.

Slavný most Puente Nuevo, symbol města, který nemůže chybět na žádné z fotografií z Rondy, byl postaven v roce 1751 a propojil tak obě části města rozdělené řekou Tajo. Ve stejné době byla vybudována i býčí aréna, která patří mezi nejstarší a nejvýznamnější na světě.

Kolem Rondy se také objevuje spousta legend. V době invaze napoleonských vojsk se v Rondě zformovala řada odbojových seskupení, tenkrát šlo v podstatě o loupežníky, kteří se snažili bojovat proti francouzské nadvládě. Stali se ale velkou inspirací pro spisovatele vlny romantismu.

Ve 20. století okouzlila Ronda samotného Ernesta Hemingwaye, který do ní situoval svůj slavný román Komu zvoní hrana.

Co je v Rondě k vidění? Přehlédnout nemůžete dominantu města Puente Nuevo, který přemosťuje rokli nad řekou Tajo. Najdete zde také řadu paláců (Palacio de Mondragón, Palacio del Rey Moro y La Mina), terasovité zahrady Jardines de Cuenca, muzea, kostely nebo také arabské lázně z 13. století.

Velmi slavné jsou oslavy Velikonoc v Rondě. O této tradici obecně píšeme v tomto článku.

Nicméně Ronda je prostě tak krásná, že se to nedá popsat slovy. Pokud budete v Andalusii, určitě ji zařaďte na program. My se vám ji můžeme pokusit přiblížit malou vizuální ukázkou.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 1 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *