Největší valencijský svátek Fallas se blíží a letos přináší další novinku. Lía Sánchez Carballo je první transsexuální ženou, která se stala fallerou mayor (podrobně jsme o této tradici psali tady). Za svou představitelku si ji zvolil spolek Manuel Candela – Avenida del Puerto. Dostalo se jí od něj velké bezpodmínečné podpory. Ostatně stáli při ní i před 3 lety, tedy v době, kdy procházela tranzicí.
I ona je jako řada valencijských členkou svého spolku fallerů už od dětství. Ve valencijské oblasti je běžné, že celé rodiny touto tradicí žijí a děti v těch spolcích vlastně vyrůstají.
Mladá stylistka (24 let) svou roli přijala s velkou pokorou a za cíl si stanovila ukázat, že to prostě jde a že každý si může plnit svůj sen bez ohledu na předsudky společnosti. A uvědomuje si, že ne všichni jsou obklopeni tolerantním prostředím a právě jim je potřeba ukázat inspirující příběh. Lía tak usiluje o normalizaci přítomnosti transsexuálních lidí ve všech oblastech společnosti.
Její babička prý měla sen, mít v rodině falleru mayor. Vzhledem k tomu, že vnoučata byli samí kluci, už na svůj sen rezignovala. Teď se jí splnil.
Španělsko se ukazuje jako poměrně svobodomyslná země. Manželství mezi osobami stejného pohlaví je tu uzákoněné už skoro 20 let a je zajímavé, že právě v oblastech velmi starých a silných tradic, jako jsou třeba Fallas, se dokážou otevřít taková netradiční témata a ještě k tomu se ukáže taková míra tolerance.